AKTUALITYKORONAVIRUS

KORONAVIRUS a COVID-19: V Pardubicích nefunguje pohotovost, jediný lékař podal výpověď

V ČR je hlášeno již 3869 nakažených. Na COVID-19 zemřelo 46 osob a vyléčilo se 71 pacientů. V Pardubicích nefunguje pohotovost, jediný lékař podal výpověď. Otevřela se veřejná sbírka SOS Česko a lidé mohou pomoci ohroženým skupinám. Kolumbijští lékaři demonstrovali kvůli platům. Sledujte naše zprávy.

AKTUÁLNÍ SITUACE v České republice:

Čtvrtek 2. 4. 2020

 • Prodloužené hraniční kontroly – Hraniční kontroly s Německem a Rakouskem budou trvat do 24. 4. 2020. Došlo k posunutí o 20 dní. 
 • SOS Česko – Člověk v tísni ve spolupráci s Potravinovou bankou uspořádal veřejnou sbírku SOS ČESKO na pomoc nejohroženějším skupinám koronavirové epidemie. 
 • Metrové rozestupy na školách – Dle premiéra Babiše by bylo možné se vrátit do škol před prázdninami za předpokladu, že by se dodržela jistá opatření, např. metrové rozestupy mezi dětmi a žáky.

Stále platí celostátní karanténa v České republice

 • V turistických oblastech se plánují kontrolní hlídky – na základě minulého víkendu se budou hlídat místa, aby nedošlo opět ke shlukování lidí na jednom místě.

Hranice s Německem a Rakouskem budou kontrolovány do konce dubna
Český premiér Babiš
Veřejná sbírka SOS ČESKO

Neurologické symptomy COVID-19 

Lékaři napříč celým světem vypozorovali, že část pacientů s COVID-19 má neurologické příznaky jako jsou záchvaty, zmatek či mrtvice. A tyto příznaky se objevují ještě před výskytem triády hlavních příznaků pro COVID-19 (kašel, horečka, dýchací potíže). 

Někteří pacienti s COVID-19 mají také neurologické obtíže.

Pardubická pohotovost bez lékařů

V Pardubicích mají pouze 1 pohotovost, v níž vždy figurovali 2 doktoři. V době pandemie jeden lékař odstoupil, další a tedy poslední podal v březnu výpověď. “Pandemii sám nedám. (…) Psal jsem obvodním lékařům z kraje, ale nikdo neodpověděl.”, řekl jediný doktor pohotovosti v Pardubicích, MUDr. Vítězslav Novohradský, Ph.D. Žádal o pomoc také veřejnost přes sociální médium Facebook

MUDr. Vítězslav Novohradský, Ph.D. 

Nevraživost společnosti vůči nemocným s COVID-19 a vůči členovi krizového štábu

Mít COVID-19 je obrovský problém nejen pro dotyčného, ale i pro okolí. Nakažený člověk ohrožuje. Je to velmi nepříjemná situace, se kterou se těžko pere samotný nakažený. Když k tomu připočtete navíc nedůvěru okolí a nevraživost ústící až ve vyhrožování, nemocného to psychicky zraní. V době nemoci každý z nás potřebuje nejvíc ze všeho pozitivní podporu. Rodina žijící na Olomoucku, která má pozitivní nález na COVID-19, se s (zejména virtuální) nenávistí od sousedů, setkala. 

Nevraživé emaily, které obsahovaly výhružky zabití nebo vulgarity, dostal také člen krizového štábu Prymula. Iniciátorem těchto emailů byl 53 letý muž, kterého policie zatkla 23 hod poté. 

Veřejné nevraživé komentáře

Tichá linka nabízí bezkontaktní online tlumočení a přepis

Tichá linka nabízí online spojení s tlumočníkem českého znakového jazyka i online spojení s přepisovatelem, který neslyšícímu mluvenou řeč přepisuje do textu. Pokud tedy potřebujete komunikovat s někým (nejenom s rouškou), spojte se s Tichou linkou. Zprostředkuje vám komunikaci se slyšícími bez nutnosti osobního kontaktu. Více na www.tichalinka.cz. 

AKTUÁLNÍ SITUACE ve světě 

 • JIŽNÍ KOREA – Parlamentní volby se budou konat navzdory pandemii. Kdo je nakažený COVID-19, může volit poštou nebo předem. Zdraví občané Koreje volí standardně s veškerými ochrannými prostředky, včetně dezinfekce.
 • KOLUMBIE – V Kolumbii proběhla demonstrace zdravotnického personálu kvůli opožděným výplatám a laxnímu společenskému přístupu ke koronaviru. Kolumbijci totiž žijí jakoby pandemie koronaviru neexistovala.
 • TICHOMOŘÍ – U tichomořského ostrova Guam stojí americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt, na které také došlo k rozšíření koronaviru. Několik tisíc vojáků už odešlo,  dalších několik tisíc ale stále na lodi pobývá z provozních a preventivních důvodů. 
 • MALAJSIE – Tamní vláda se omluvila za nevhodná opatření se sexistickým podtextem. Malajská vláda doporučovala ženám, aby se líčily, krásně oblékaly a staraly se o duševní blaho svých mužů jen proto, aby zlepšily atmosféru ve společnosti, která je zhoršená díky pandemií. 
 • SEVERNÍ KOREA – Necelých 20 států na světě nezaznamenalo případ COVID-19. Mezi nimi je např. Severní Korea.
 • ŠPANĚLSKO – Zažívá vysokou nezaměstnanost – 3,5 milionů Španělů je nezaměstnaných, z toho necelý 1 milion v důsledku koronaviru, a to proto, že neměli dlouhodobou pracovní smlouvu.
 • ŘECKO – Objevila se nákaza v migračním táboře u Athén, kde žije 2500 uprchlíků.

Jižní Korea bude mít volby bez ohledu na pandemii

Jižní Korea bude mít volby bez ohledu na pandemii

Kolumbijští lékaři protestovali…

USS Theodore Roosevelt, loď u ostrova Guam 

Plakát, jak se měly malajské ženy chovat

Od sportu k hazardu

Nemožnost si zasportovat, účastnit se live sportovních utkání ať už fyzicky nebo prostřednictvím televize, mění možnosti způsobů, jak sázet a takto trávit volný čas. Více se hraje internetový poker a různé virtuální hry, což může vést k návykové závislosti a finančním problémům. 

Online hry mohou vést k finančním problémům…

Chatbot od WHO 

Světová zdravotnická organizace (WHO)  navázala spolupráci se známou komunikační platformou Viber. Uživatelé Viberu se mohou přihlásit k automatizovanému chatu, v němž budou dostávat aktuální zprávy o koronaviru přímo od WHO. Informace jsou v anglickém jazyce.

Chatbot od WHO

13 členských států EU má obavy o právní status své země 

V souvislosti s pandemií jsou v každé zemi vydávána restriktivní opatření. Někde přísná, někde benevolentní. Restrikce má vliv na principy státu a mění pojetí demokracie. Státy se obávají, že se situace může vymknout a zlomit evropské hodnoty a tradice. Česká republika mezi státy s těmito obavami není. 

Státy Evropské unie

Další informace o COVID-19 ve znakovém jazyce (nebo s titulky):

Sledujte televizi Čt24 (od středy 11. 3.):

 • 16:00 “Zprávy v 16
 • 16:30 “Zprávy
 • 17:00 “Zprávy
 • 17:30 “Zprávy
 • 18:00 “Události v regionech
 • 19:00 “Události”
 • Mimořádně budou tlumočeny do ZJ všechny tiskové konference týkající se koronaviru.

Sledujte Tiché zprávy

 • každý pracovní den mimořádná zpráva týkající se koronaviru (text + video v ZJ).

Sledujte Českou unii neslyšících (text + video v ZJ).

Sledujte Internetovou televizi Beey pro diváky se sluchovým postižením. (nejdůležitější TV pořady a videa o koronaviru opatřené titulky).

Webová stránka ministerstva zdravotnictví

Na webu jsou veškeré informace o koronaviru (důležité kontakty, často pokládané otázky a odpovědi na ně…). Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo i přehledná videa ve znakovém jazyce, kde jsou nejdůležitější informace. Další videa se připravují a s jejich překladem se také počítá.

ODVYSÍLALI JSME: 

12. 3. 2020 – Základní informace o koronaviru a COVID-19

13. 3. 2020 – COVID-19: Vláda ČR vyhlásila nouzový stav

16. 3. 2020 – COVID-19: Vláda vyhlásila celostátní karanténu

17. 3. 2020 – COVID-19: Používejte roušky! Zákaz vstupu do vozů MHD bez roušky

18. 3. 2020 – COVID-19: Neslyšící a občané v rouškách – jak komunikovat?

19. 3. 2020 – COVID-19: Zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu

20. 3. 2020 – COVID-19: Tlumočníci s rouškou = neúplné informace pro neslyšící

23. 3. 2020 – COVID-19: V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem

24. 3. 2020 – COVID-19: Vznikly první “Rouškomaty” v ČR

25. 3. 2020 – COVID-19: Zemřelých s nemocí COVID-19 v ČR přibývá

26. 3. 2020 – COVID-19: Zpřísnění opatření na veřejných místech

27. 3. 2020 – COVID-19: USA překonala Itálii v počtu nakažených koronavirem

30. 3. 2020COVID-19: Česko má první oběť nákazy mezi zdravotníky

31. 3. 2020COVID-19: Do New Yorku pluje loď, která má pomoci ulevit přetíženému zdravotnictví

1. 4. 2020 – COVID-19: V Panamě zavedli karanténu podle genderu

2.4. 2020 – COVID-19: Jeden stát vyhlásil slovo koronavirus za tabu

Zdroj, foto: Irozhlas.cz, Twitter @WHO, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close