AKTUALITYKORONAVIRUS

KORONAVIRUS COVID-19: Tlumočníci s rouškou = neúplné informace pro neslyšící

V ČR je hlášeno již 774 nakažených. Včera (19. 3.) byl první den, kdy museli všichni povinně mimo domov nosit roušky. Jaký to má dopad na neslyšící? Je tlumočnice znakového jazyka s rouškou spolehlivým dodavatelem mimořádných informací? Jaká další opatření vláda během jediného dne ještě stihla udělat? 

AKTUÁLNÍ SITUACE v České republice:

 • Od 19. 3. (čtvrtek) 0:00 – Stále platí zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu.
 • Od 20. 3. (pátek) 0:00 – Změna času vyhrazeného pro nákupy seniorů (nad 65 let) v prodejnách potravin, lékárnách a drogeriích (nyní mezi 7:00 – 9:00). Vláda skupinu rozšířila o držitele průkazu ZTP a jejich doprovod.
 • Od 19. 3. (čtvrtek) – Zákaz otců u porodu. Vláda dostala připomínky od zdravotních zařízení, že je tam velké riziko zavlečení koronavirové nákazy do nemocnic.
 • 20. 3. (pátek) Letadlo s respirátory z Číny v Praze. Na pražském Letišti Václava Havla přistálo letadlo s první dodávkou 1,1 milionu respirátorů z Číny.
 • Od 21. 3. (sobota) 0:00 – Knížka přeshraničního pracovníka. To budou muset mít ti, kteří pracují v zahraničí poblíž hranic. Policie do ní bude dávat razítka s datem překročení hranic.  
 • 19. 3. (čtvrtek) – Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně leží první pacient s COVID-19 ve vážném stavu (muž ročník 1961 je napojený na plicní ventilátor).
 • 19. 3. (čtvrtek) – Státní ústav pro kontrolu léčiv vyzval lidi, aby zbytečně nehromadili léky s obsahem paracetamolu, kterých je nedostatek. Jde například o Paralen.
 • 19. 3. (čtvrtek)E-shopy zažívají v Česku extrémní zájem zákazníků o zboží. Lidé si kromě potravin a dezinfekce ve velkém kupují i zboží, které využijí ve volném čase v domácí karanténě (např. činky, podložky na cvičení).
 • 20. 3. (pátek) – Karlovy Vary uzavírají všechny městské mateřské školy, a to až do odvolání. Důvodem je hlavně klesající návštěvnost, ale i žádosti rodičů o uzavření.
 • 20.3. (pátek) – Pokud budou lidé karanténu porušovat nebo ji obcházet, mohl by přijít úplný zákaz vycházení, sdělil předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula (země by v takovém případě na dva týdny zcela “zamrzla”, došlo by na omezení pohybu s výjimkou fungování kritické infrastruktury).
 • Stále platí celostátní karanténa v České republice

Tlumočník ZJ v České televizi

Od včerejška (19. 3.) se musí mimo domov povinně nosit roušky. Toto nařízení se týká i tlumočnic znakového jazyka, které neúnavně a obětavě překládají mimořádné zprávy v České televizi pro neslyšící diváky, a moderátorů ve Zprávách ve znakovém jazyce. Se včerejšími zprávami tlumočenými do ZJ nebyla drtivá většina neslyšících spokojena. Důvodem byla rouška, která zakrývá tlumočníkovi ústa. Výrazy tváře a úst jsou přitom nedílnou součástí znakového jazyka – vyjadřují některé gramatické významy. Tým “Zpráv v českém znakovém jazyce” (pravidelně vysílá Česká televize) ve spolupráci se Svazem neslyšících a nedoslýchavých osobČeskou komorou tlumočníků znakového jazyka spojili síly a apelují na vládu, aby byla tlumočníkům do znakového jazyka v mimořádných zprávách udělena výjimka. Na večerní konferenci 19. 3. (čtvrtek) se premiér Andrej Babiš vyjádřil, že nechce pro tlumočníky dělat žádnou výjimku. Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že se pokusí situaci vyřešit objednáním plexiskla z Číny. Na konferenci také zaznělo, že výjimka pro tlumočníky ZJ by mohla být brána ostatními jako špatný příklad. Ochranný štít z plexiskla ale není úplně to pravé ořechové. Štíty nejsou zespoda uzavřené, tudíž zůstává možné riziko nákazy. Tlumočení ve štítech také může způsobit, že bude tlumočníkovi horko.

V pátek (20. 3.) proběhlo první tlumočení v Čt 24, kde měla tlumočnice průhlednou roušku. Bude to vyhovující pro obě strany – neslyšící diváky a tlumočníky znakového jazyka?

A jak by se vláda tvářila na vybudování ochranného skla u tlumočnice v České televizi? To samé instalují v mnoha lékárnách…

Projev prezidenta Miloše Zemana

Ve čtvrtek (19. 3.) byl na TV Prima odvysílán projev prezidenta ČR. V prohlášení vyzval lidi, aby se vyhnuli dvěma extrémům (zlehčování a podceňování epidemie X propadnutí panice a strachu). Mimo jiné poděkoval i Číně, která v době, kdy máme akutní nedostatek zdravotního materiálu, dodala ČR spoustu zdravotnického materiálu. Prezident ocenil také aktivity dobrovolníků, kteří pomáhají důchodcům nebo rodinám s dětmi, které nemá kdo hlídat. Chválil i pomoc mediků v nemocnicích.

Projev zakončil prezident slovy:

“Přál bych vám, abychom se měli rádi, abychom k sobě byli laskaví a vstřícní, abychom pomáhali jeden druhému a abychom dokázali v této těžké době svoji lidskost.”

Tichá linka nabízí bezkontaktní online tlumočení a přepis

Tichá linka nabízí online spojení s tlumočníkem českého znakového jazyka i online spojení s přepisovatelem, který neslyšícímu mluvenou řeč přepisuje do textu. Pokud tedy potřebujete komunikovat s někým (nejenom s rouškou), spojte se s Tichou linkou. Zprostředkuje vám komunikaci se slyšícími bez nutnosti osobního kontaktu. Více na www.tichalinka.cz.

AKTUÁLNÍ SITUACE ve světě

 • ITÁLIE: Za posledních 24 hodin potvrzeno dalších 427 úmrtí kvůli koronaviru. Počet mrtvých tak stoupl na 3 405, čímž země překonala i celkový počet úmrtí v Číně.
 • MONAKO: Kníže Albert se nakazil koronavirem.
 • USA: Stát Kalifornie zavedl celostátní karanténu.
 • ARGENTINA: Zavedla celostátní karanténu.
 • VELKÁ BRITÁNIE: Bývalý fotbalista anglické reprezentace Gary Neville poskytl ubytování zdarma pro zdravotníky, kteří pečují o pacienty v nemocnicích v Manchesteru (Neville je spoluvlastníkem hotelů).
 • FRANCIE: Filmový festival v Cannes se odloží. Místo termínu 12. – 23. května je navrhováno datum na konci června.
 • NIZOZEMÍ: Ministr zdravotnictví Bruno Bruins, který stál v čele boje proti šíření koronaviru, ve čtvrtek na svou funkci rezignoval. Učinil tak den poté, co kvůli vyčerpání omdlel u řečnického pultu v parlamentu.
 • NETFLIX:  Streamovací služba Netflix sníží kvalitu videí na následujících 30 dní (snížení kvality videí by mělo redukovat spotřebu dat přetíženého serveru přibližně o čtvrtinu). Velká část Evropy je v izolaci kvůli pandemii a způsobilo to zvýšení spotřeby dat serveru.

Informace o COVID-19

Aktuální statistiky o koronaviru v České republice, vydaná opatření proti nákaze a další informace můžete najít na webu, který zřídilo Ministerstvo zdravotnictví.

Další informace o COVID-19 ve znakovém jazyce (nebo s titulky):

Sledujte televizi Čt24 (od středy 11. 3.):

 • 16:00 “Zprávy v 16” (28 min)
 • 16:30 “Zprávy” (3 min)
 • 17:00 “Zprávy” (3 min)
 • 17:30 “Zprávy” (3 min)
 • 18:00 “Události v regionech” (25 min)
 • 19:00 “Události” (54 min)
 • Mimořádně budou tlumočeny do ZJ všechny tiskové konference týkající se koronaviru.

Sledujte Tiché zprávy

 • každý pracovní den mimořádná zpráva týkající se koronaviru (text + video v ZJ).

Sledujte Českou unii neslyšících (text + video v ZJ).

Sledujte Internetovou televizi Beey pro diváky se sluchovým postižením. (nejdůležitější TV pořady a videa o koronaviru opatřené titulky).

ODVYSÍLALI JSME:

12. 3. 2020 – Základní informace o koronaviru COVID-19

13. 3. 2020 – COVID-19: Vláda ČR vyhlásila nouzový stav

16. 3. 2020 – COVID-19: Vláda vyhlásila celostátní karanténu

17. 3. 2020 – COVID-19: Používejte roušky! Zákaz vstupu do vozů MHD bez roušky

18. 3. 2020 – COVID-19: Neslyšící a občané v rouškách – jak komunikovat?

19. 3. 2020 – COVID-19: Zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu

Zdroj, foto: Irozhlas.cz, Cs.wikipedia.org, Facebook.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close