AKTUALITYKORONAVIRUS

KORONAVIRUS COVID-19: Neslyšící a občané v rouškách – jak komunikovat?

Tým Tichých zpráv již pracuje z domova a nadále vám přináší aktuality: ve středu je v ČR hlášeno již 464 nakažených. Uzavřením divadel a koncertů přišli lidé o kulturu. Zpěváci a herci se Čechům snaží kulturu zpřístupnit alespoň online. A jak mají neslyšící občané komunikovat, když se setkají např. s lékárnicí, která má roušku?

AKTUÁLNÍ SITUACE v České republice:

 • 18. 3. (středa) 2:30 – Z Číny do ČR přiletěl vojenský letoun s rychlotesty na koronavirus.
 • 17. 3. (úterý) – Celníci objevili během kontroly ve skladu 680 000 respirátorů a 25 000 roušek (v průmyslové zóně v Lovosicích na Litoměřicku). Nedostatkové zboží si přerozdělil Ústecký kraj a hl. m. Praha mezi policisty, hasiče a zdravotníky.
 • 17. 3. (úterý) od 18:00 – Obyvatelé Libereckého kraje se už nesmí bez roušky na obličeji vůbec pohybovat ve veřejném prostoru.
 • Ošetřovné zůstane ve výši 60 % po celou dobu trvání nouzového stavu. Týkat se bude péče o děti mladší 10 let. Ošetřovné by měly dostat i OSVČ.
 • Do konce týdne se uzavře automobilka Škoda Auto.
 • Stále platí celostátní karanténa v České republice.
Na vojenském letišti Kbely přistálo letadlo s rychlotesty na koronavirus

Komunikace přes roušky

Současná “koronavirová” situace je pro všechny lidi na světě nepříjemnou a stresující záležitostí. Nutnost nosit roušky, když je potřeba vyřídit základní potřeby, je pro neslyšící občany dvakrát tak stresující. Důvodem je neschopnost odezírání ze rtů přes roušku. Jak tedy mají neslyšící v obchodě nebo v lékárně komunikovat s lidmi, kteří nosí roušku? Někdy může pomoct papír a tužka, ale v současnosti je každý kontakt s druhou osobou rizikový (náhodou se papíru dotknou oba dva). Bezplatná služba Tichá linka je na takovéto případy připravena. 

“Prosím? Jsem neslyšící, nerozumím Vám. Potřebuji odezírat ze rtů.”

Tichá linka nabízí bezkontaktní online tlumočení a přepis

Tichá linka nabízí online spojení s tlumočníkem českého znakového jazyka i online spojení s přepisovatelem, který neslyšícímu mluvenou řeč přepisuje do textu. Pokud tedy potřebujete komunikovat s někým (nejenom s rouškou), spojte se s Tichou linkou. Zprostředkuje vám komunikaci se slyšícími bez nutnosti osobního kontaktu. Více na www.tichalinka.cz.

“Korona – kultura” online

Koncerty, divadla, filmové festivaly. To všechno se muselo zavřít a Češi rázem přišli o kulturu. Umělci a zpěváci se lidem snaží celostátní karanténu zpříjemnit online cestou, a zároveň si tak udržet svoji práci. Dělají např. koncerty online na Youtube nebo živé vysílání na Facebooku. Filmový festival Jeden svět přesouvá filmy do virtuálního prostoru Dafilms.cz (odkaz navede přímo na vybrané filmy s českými titulky). Od 12. 3. až do 22. 3. můžete sledovat dostupné filmy z pohodlí domova (online přehrání za 59 Kč).

Webová stránka Dafilms.cz s nabídkou filmů

AKTUÁLNÍ SITUACE ve světě

 • 17. 3. (úterý) – Černá Hora, která byla posledním státem v Evropě bez nakažených nemocí COVID-19, hlásí první dva potvrzené případy.
 • 17. 3. (úterý) – Lucembursko vyhlásilo nouzový stav.
 • Automobilka Volkswagen zastaví svou výrobu v Evropě. V Číně naopak Volkswagen svůj provoz znovu zahájil.
 • Pozastaveno natáčení několika zahraničních filmů (pokračování filmu Avatar, seriál Pán prstenů, film The Batman).
 • SPORT: Fotbalové mistrovství Evropy je odloženo o jeden rok (bude od 11. 6. do 11. 7. 2021). Na šampionátu bude hrát i český národní tým.
 • V Číně výrazně klesá počet nových případů nákazy koronavirem.
Volkswagen v Evropě zastaví svou výrobu

Zaměstnanci Tichých zpráv pracují z domova

Abychom minimalizovali kontakty s lidmi a cestování pražskou MHD, rozhodli jsme se od středy (17.3.) pracovat z domova. Během následujících dnů vám stále jako doposud budeme přinášet každý den jednu mimořádnou zprávu o koronaviru a druhou zprávu klasickou. V úterý se také uskutečnila první “Tichá” video – porada. 🙂

Jsme s vámi! Zdravíme z video – porady

Informace o COVID-19

Aktuální statistiky o koronaviru v České republice, vydaná opatření proti nákaze a další informace můžete najít na webu, který zřídilo Ministerstvo zdravotnictví.

Další informace o COVID-19 ve znakovém jazyce (nebo s titulky):

Sledujte televizi Čt24 (od středy 11. 3.):

 • 16:00 “Zprávy v 16” (28 min)
 • 16:30 “Zprávy” (3 min)
 • 17:00 “Zprávy” (3 min)
 • 17:30 “Zprávy” (3 min)
 • 18:00 “Události v regionech” (25 min)
 • 19:00 “Události” (54 min)
 • Mimořádně budou tlumočeny do ZJ všechny tiskové konference týkající se koronaviru.

Sledujte Tiché zprávy

 • každý pracovní den mimořádná zpráva týkající se koronaviru (text + video v ZJ).

Sledujte Českou unii neslyšících (text + video v ZJ).

Sledujte Internetovou televizi Beey pro diváky se sluchovým postižením. (nejdůležitější TV pořady a videa o koronaviru opatřené titulky).

ODVYSÍLALI JSME:

12. 3. 2020 – Základní informace o koronaviru COVID-19

13. 3. 2020 – COVID-19: Vláda ČR vyhlásila nouzový stav

16. 3. 2020 – COVID-19: Vláda vyhlásila celostátní karanténu

17. 3. 2020 – COVID-19: Používejte roušky! Zákaz vstupu do vozů MHD bez roušky

Zdroj, foto: Novinky.cz, Seznamzpravy.cz, Cs.wikipedia.org, Facebook.com, Tichalinka.cz, Jedensvet.cz, Dafilms.cz, Pixabay.com, Irozhlas.cz, Archiv.ihned.cz, Idnes.cz
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close