AKTUALITYKORONAVIRUS

KORONAVIRUS a COVID-19: Zemřelých s nemocí COVID-19 v ČR přibývá

V ČR je hlášeno již 1497 nakažených. Vyléčených pacientů je celkem 10. Na COVID-19 zemřel pátý pacient v ČR. Z celkového počtu nakažených je v nemocnicích zhruba 10%. Předpokládaný počet nakažených na konci dubna je 15 tisíc. Koronavirem se nakazil i princ Charles, syn britské královny Alžběty.

Je důležité, aby fungovalo zdravotnictví.

AKTUÁLNÍ SITUACE v České republice:

 • Další oběti koronavirové nákazy. Muž (88 let) ze Středočeského kraje byl v domácím léčení, trpěl chronickým onemocněním. Zemřel 25. 3. (středa). Žena, 71 let, od 22. 3. hospitalizována s plicní chorobou. Měla další zdravotní problémy. Nakazila se v rodině, zemřela 24. 3. (úterý).

Muž, 83 let, od 21. 3. hospitalizován s COVID-19, zemřel 25. 3. (středa). Pacient měl dlouhodobé zdravotní obtíže související s vysokým věkem.

 • 25. 3. (středa), 8:03 – Češi evakuováni z Filipín, Hondurasu a Mexika do ČR. Na cestě je také letadlo z Dominikánské republiky nebo z Vietnamu.
 • 24. 3. (úterý) – Zdravotníci s COVID-19. V Nemocnici Na Bulovce se koronavirem nakazil lékař a sestra (manželé ve středním věku). Pár je nyní v domácí izolaci.
 • 24. 3. (úterý) – Lék na COVID-19 “Remdesivir” byl již pacientovi podán ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Lék může pacientovi pomoct, ale také nemusí. Pacient je stále ve velmi těžkém stavu.
 • 24. 3. (úterý) – Znakující s průhlednými štíty nebo průhlednými rouškami. Tlumočníci do znakového jazyka a moderátoři zpráv pro neslyšící v České televizi při znakování využívají průhledné roušky (šijí maskérky České televize) a ochranné štíty (vyrobené na 3D tiskárně).
 • 24. 3. (úterý) – Roušky šijí i vězni z olomoucké věznice. Roušky jsou primárně určeny pro zaměstnance a vězněné osoby a dále pro rodinné příslušníky zaměstnanců.
 • 24. 3. (úterý) – Varování od hasičů – ROUŠKY NEPATŘÍ DO MIKROVLNKY! Pražští hasiči upozorňují na nebezpečí, které hrozí při pokusu o sterilizaci roušek v mikrovlnce. Bavlněné roušky mohou v mikrovlnce začít hořet. Vhodné je roušku vyprat na nejvyšší teplotu nebo převařit v hrnci, a následně ještě za vlhka přežehlit žehličkou.
 • 24. 3. (úterý) – V ČR je “stav legislativní nouze”. Tento stav umožní při koronavirové krizi zrychlené projednávání vybraných zákonů (např. změny v ošetřovném, úprava přijímacích zkoušek a maturit…).
 • 24. 3. (úterý) – MHD v Hradci Králové. Počet cestujících v autobusech a trolejbusech městské hromadné dopravy po zavedení nouzového stavu klesl přibližně o 90%.
 • 23. 3. (pondělí) – Opatření se prodlužují do 1. dubna. Týká se to veškerých opatření přijatých v souvislosti s šířením koronaviru.
 • Od 19. 3. (čtvrtek) 0:00 – Stále platí zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu.
 • Stále platí celostátní karanténa v České republice
Tlumočník znakového jazyka s průhledným štítem
Olomoučtí vězni také šijí!

COVID-19 v porovnání s minulými pandemiemi

 1. 40 000 000 obětí – španělská chřipka (1918 – 1920)
 2. 2 000 000 obětí – asijská chřipka (50. léta 20. století)
 3. 18 900 obětí – onemocnění COVID-19 (2019 – 2020)
 4. 18 500 obětí – prasečí chřipka (2009 – 2010)
 5. Virové epidemie SARS a MERS překonalo COVID-19 již v únoru

Tichá linka nabízí bezkontaktní online tlumočení a přepis

Tichá linka nabízí online spojení s tlumočníkem českého znakového jazyka i online spojení s přepisovatelem, který neslyšícímu mluvenou řeč přepisuje do textu. Pokud tedy potřebujete komunikovat s někým (nejenom s rouškou), spojte se s Tichou linkou. Zprostředkuje vám komunikaci se slyšícími bez nutnosti osobního kontaktu. Více na www.tichalinka.cz.

AKTUÁLNÍ SITUACE ve světě

 • EVROPA: Evropa se stala v polovině března centrem pandemie koronaviru. Čelí tak nejvážnější krizi od druhé světové války. V evropských zemích se různí statistiky o počtu úmrtí (Itálie, Španělsko – 6 až 10%, Německo – 0,4%, extrémně nízkou úmrtnost má i Česko). Počítá se počet úmrtí v porovnání s počtem nakažených.
 • VELKÁ BRITÁNIE: Princ Charles (71 let), syn královny Alžběty II. se nakazil koronavirem. Má mírné příznaky a zůstává v dobrém zdravotním stavu. U Charlesovy manželky Camilly byl test na koronavirus negativní. Princ Charles nyní pobývá v domácí karanténě.
 • ITÁLIE: Nakažená zdravotní sestra z Lombardie spáchala sebevraždu. Obávala se toho, že by mohla dál šířit koronavirus.
 • NĚMECKO: Roušky = nedostatkové zboží. Na letišti v africké Keni se ztratilo 6 milionů roušek typu FFP2 pro německé zdravotníky.
 • BELGIE: Nedostatek roušek a respirátorů v Belgii. Před třemi lety zničila Belgie 32 milionů roušek a 6 milionů FFP2 respirátorů, protože jim vypršela trvanlivost. Od té doby zásoby ale nedoplnila.
 • VIETNAM: Úspěšný stát – Vietnam. Vietnam je příklad země, které se podařilo dostat šíření koronaviru pod kontrolu, i když má omezené finanční prostředky. Vietnam vsadil na izolování infikovaných a dohledávání jejich kontaktů.
 • USA: Prezident Donald Trump chce, aby se obchody USA znovu otevřely kolem Velikonoc. Epidemii koronaviru přirovnal k sezónní chřipce a prohlásil, že kvůli chřipce nebo dopravním nehodám se obchody nezavírají. Uzavření ekonomiky podle něj může zemi zničit.
 • USA: Manželé se otrávili, když vypili čistící přípravek s chlorochinem. Prezident Trump označil tuto látku jako jeden z možných prostředků boje proti koronaviru. Žena si při krmení ryb všimla, že přípravek do akvárií obsahuje chlorochin (byl proti parazitům, a ne v lékařské formě!). Manželé jej smíchali s vodou a vypili. Po dvaceti minutách se jim začala motat hlava a začali zvracet. Američan zemřel a jeho manželka bojuje o život.
Koronavirus se nevyhnul ani britské královské rodině. Má ji princ Charles.
Pandemie koronaviru je celosvětovým problémem

Informace o COVID-19 (+ videa ve ZJ)

Ministerstvo zdravotnictví připravilo speciální internetovou stránku s informacemi o koronaviru. Na webu jsou veškeré informace (důležité kontakty, často pokládané otázky a odpovědi na ně…). Ministerstvo zdravotnictví také vytvořilo přehledná videa shrnující ty nejdůležitější informace. Všechna videa jsou přeložena do českého znakového jazyka. Další videa se připravují a s jejich překladem se také počítá.

Další informace o COVID-19 ve znakovém jazyce (nebo s titulky):

Sledujte televizi Čt24 (od středy 11. 3.):

 • 16:00 “Zprávy v 16
 • 16:30 “Zprávy
 • 17:00 “Zprávy
 • 17:30 “Zprávy
 • 18:00 “Události v regionech
 • 19:00 “Události”
 • Mimořádně budou tlumočeny do ZJ všechny tiskové konference týkající se koronaviru.

Sledujte Tiché zprávy

 • každý pracovní den mimořádná zpráva týkající se koronaviru (text + video v ZJ).

Sledujte Českou unii neslyšících (text + video v ZJ).

Sledujte Internetovou televizi Beey pro diváky se sluchovým postižením. (nejdůležitější TV pořady a videa o koronaviru opatřené titulky).

ODVYSÍLALI JSME:

12. 3. 2020 – Základní informace o koronaviru a COVID-19

13. 3. 2020 – COVID-19: Vláda ČR vyhlásila nouzový stav

16. 3. 2020 – COVID-19: Vláda vyhlásila celostátní karanténu

17. 3. 2020 – COVID-19: Používejte roušky! Zákaz vstupu do vozů MHD bez roušky

18. 3. 2020 – COVID-19: Neslyšící a občané v rouškách – jak komunikovat?

19. 3. 2020 – COVID-19: Zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu

20. 3. 2020 – COVID-19: Tlumočníci s rouškou = neúplné informace pro neslyšící

23. 3. 2020 – COVID-19: V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem

24. 3. 2020 – COVID-19: Vznikly první “Rouškomaty” v ČR

Zdroj, foto: Irozhlas.cz, Novinky.cz, Seznamzpravy.cz, Cs.wikipedia.org, Dpmhk.cz, Facebook.com, Forbes.cz
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close