AKTUALITYKORONAVIRUS

KORONAVIRUS a COVID-19: V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem

V ČR je hlášeno již 1165 nakažených. Vyléčilo se 6 lidí a jeden muž po nákaze koronavirem zemřel. Po uzavření hranic se autobusy sváží Češi ze zahraničí zpět do ČR, a možná se našel lék na nemoc COVID-19. Jaké změny čekají školáky? Kdy budou moci chodit do školy?

AKTUÁLNÍ SITUACE v České republice:

 • 22. 3. (neděle) – V pražské Nemocnici Na Bulovce zemřel první člověk nakažený koronavirem. Šlo o 95letého muže, který byl dlouhodobě nemocný (chronické srdeční problémy, měl kardiostimulátor). Podle doktora zemřel na celkové vyčerpání orgánových rezerv. U muže byl COVID-19 potvrzen 18. března. 
 • Lék Plaquenil: Lék Plaquenil se člověku dává proti malárii. Studie z Čínské akademie ve Wu-chanu informovala, že Plaquenil by mohl být účinný v léčbě nemoci COVID-19. Ministerstvo zdravotnictví vydalo nařízení, které reguluje jeho předepisování, aby byl zajištěn dostatek tohoto léku pro léčbu pacientů nakažených koronavirem.
 • Výroba výměnného filtru z nanovláken: Liberecká technická univerzita vyvinula a začala vyrábět výměnný filtr z nanovláken. Filtr jde použít i do roušek vyrobených doma. Podle vědců má materiál z nanovlákna při zachycení koronaviru účinnost až 90%. Univerzita vyhlásila, že dokáže vyrobit až 20 000 vložek z nanovláken za den.
 • 23. 3. (pondělí) – Změny ve školství: Ministr školství Robert Plaga řekl, že by se žáci mohli vrátit do škol pravděpodobně v druhé polovině května. Nepočítá s tím, že by byl zkrácen termín letních prázdnin. Ohledně možnosti otevření škol v květnu bude ještě jednat ministerstvo zdravotnictví.
 • 23. 3. (pondělí) – Evakuace Čechů: Češi, kteří zůstali v evropských zemích po uzavření hranic, se mohou v pondělí vrátit do země autobusy (vyjedou z Paříže, Stockholmu, Kodaně, Berlína a Vídně).
 • Od 19. 3. (čtvrtek) 0:00 – Stále platí zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu.
 • Stále platí celostátní karanténa v České republice
Plaquenil by mohl být účinný v léčbě nemoci COVID-19
20 lůžek s plicními ventilátory pro pacienty s vážným onemocněním COVID-19 (Motol).

Tichá linka nabízí bezkontaktní online tlumočení a přepis

Tichá linka nabízí online spojení s tlumočníkem českého znakového jazyka i online spojení s přepisovatelem, který neslyšícímu mluvenou řeč přepisuje do textu. Pokud tedy potřebujete komunikovat s někým (nejenom s rouškou), spojte se s Tichou linkou. Zprostředkuje vám komunikaci se slyšícími bez nutnosti osobního kontaktu. Více na www.tichalinka.cz.

AKTUÁLNÍ SITUACE ve světě

 • ITÁLIE: Za posledních 24 hodin potvrzeno dalších 651 úmrtí kvůli koronaviru. Počet mrtvých je přes 5 000. Itálie je nejhůře postiženou zemí na světě. Zpřísnila karanténní opatření. Občané nesmějí opouštět místo svého bydliště.

 • BRAZÍLIE: Brazilské fotbalové kluby dávají v boji proti koronaviru k dispozici své stadiony, aby sloužily jako nemocnice s cílem ulevit přeplněným zdravotnickým zařízením. Jedním ze stadionů bude i legendární Maracaná.
 • ŠPANĚLSKO: Španělské zdravotnictví je na tom špatně – počet pacientů v některých nemocnicích překročil množství lůžek na intenzivní péči a lékaři místo ochranných oděvů používají pytle na odpadky. V Madridu už je v provozu improvizovaná vojenská nemocnice ve výstavní hale konferenčního centra, která by měla být schopná pojmout až 5500 nemocných.
 • JAPONSKO: Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil, že letní olympijské hry v Tokiu (24. července – 9. srpna 2020) mohou být odloženy. Rozhodnutí padne do jednoho měsíce.
 • FACEBOOK: Společnost Facebook sníží rychlost. Během koronavirové krize v Evropě využívá mnoho lidí internet pro práci z domova. Proto se Facebook rozhodl dočasně snížit rychlost streamingu videí na svých platformách (také na Instagramu). Tímto krokem chce Facebook předejít přetížení sítě.
 • NĚMECKO: Německá kancléřka Angela Merkelová je v karanténě. Byla totiž v kontaktu s nakaženým lékařem.
 • USA: Odsouzený hollywoodský producent Harvey Weinstein byl ve věznici pozitivně testován na koronavirus. Weinstein si ve vězení odpykává 23letý trest za znásilnění a sexuální nátlak.
Provizorní nemocnice vznikla v Madridu v konferenčním centru. 
Slavný stadion Maracaná v Brazílii se stane provizorní nemocnicí

Informace o COVID-19

Aktuální statistiky o koronaviru v České republice, vydaná opatření proti nákaze a další informace můžete najít na webu, který zřídilo Ministerstvo zdravotnictví.

Další informace o COVID-19 ve znakovém jazyce (nebo s titulky):

Sledujte televizi Čt24 (od středy 11. 3.):

 • 16:00 “Zprávy v 16
 • 16:30 “Zprávy
 • 17:00 “Zprávy
 • 17:30 “Zprávy
 • 18:00 “Události v regionech
 • 19:00 “Události”
 • Mimořádně budou tlumočeny do ZJ všechny tiskové konference týkající se koronaviru.

Sledujte Tiché zprávy

 • každý pracovní den mimořádná zpráva týkající se koronaviru (text + video v ZJ).

Sledujte Českou unii neslyšících (text + video v ZJ).

Sledujte Internetovou televizi Beey pro diváky se sluchovým postižením. (nejdůležitější TV pořady a videa o koronaviru opatřené titulky).

ODVYSÍLALI JSME:

12. 3. 2020 – Základní informace o koronaviru a COVID-19

13. 3. 2020 – COVID-19: Vláda ČR vyhlásila nouzový stav

16. 3. 2020 – COVID-19: Vláda vyhlásila celostátní karanténu

17. 3. 2020 – COVID-19: Používejte roušky! Zákaz vstupu do vozů MHD bez roušky

18. 3. 2020 – COVID-19: Neslyšící a občané v rouškách – jak komunikovat?

19. 3. 2020 – COVID-19: Zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu

20. 3. 2020 – COVID-19: Tlumočníci s rouškou = neúplné informace pro neslyšící

Zdroj, foto: Irozhlas.cz, Novinky.cz, Cs.wikipedia.org, Twitter.com, Pixabay.com, Sport.cz, Medscape.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close