AKTUALITYKORONAVIRUS

KORONAVIRUS a COVID-19: Vznikly první “Rouškomaty” v ČR

V ČR je hlášeno již 1289 nakažených. Vyléčených pacientů je zase o jednoho více, celkem 7. Zemřel druhý pacient v ČR. Opět se mění čas pro nákup seniorů ve velkých obchodech. Nevíte, co dělat doma s malými dětmi, které nechodí do škol? Přinášíme pár nápadů, jak si s dětmi zábavně užít tělocvik doma.

AKTUÁLNÍ SITUACE v České republice:

 • 24. 3. (úterý) – V ČR zemřel druhý pacient nakažený koronavirem (nemocnice v Havířově). Pacient narozený 1975 prohrál boj s rozsáhlým selháním orgánů kvůli pokročilému nádorovému onemocnění. Koronavirus jeho stav zhoršil. 
 • 24. 3. (úterý) – Lék na COVID-19 “Remdesivir” dorazil do ČR. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze jej začíná podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění.
 • 23. 3. (pondělí) – Opatření se prodlužují do 1. dubna. Týká se to veškerých opatření přijatých v souvislosti s šířením koronaviru.
 • 23. 3. (pondělí) – Opět je změna času pro nákup seniorů. Senioři budou nově ve velkých obchodech nakupovat od 8:00 do 10:00, v menších obchodech už omezení platit nebude. 
 • 23. 3. (pondělí) – Pendleři (ti, kteří jezdí do práce za hranice a zpět domů) se musí řídit novým systémem: mají dvě možnosti: 1. Zůstanou v Česku, 2. Odjedou pracovat do Německa nebo Rakouska (Polska a Slovenska se to netýká), a tam si zajistí ubytování (3 týdny tam mohou pracovat). Když se pak rozhodnou vrátit, budou umístěni do čtrnáctidenní karantény.
 • 23. 3. (pondělí) – Vznikly první “Rouškomaty” v ČR. První automaty na prodej roušek stojí od pondělí ve Vyškově na Moravě. Do jednoho stroje se vejde cca 1500 kusů (1 ks za 50 Kč).
 • 23. 3. (pondělí) – V ČVUT začali vyrábět respirátory. České vysoké učení technické do konce týdne vyrobí pomocí 3D tisku 600 respirátorů nejvyšší třídy pro fakultní nemocnice, v dalších dnech by měla výroba zrychlovat.
 • 23. 3. (pondělí) – Billboardy jako informační kampaň. Společnost BigBoard, která v Česku provozuje venkovní reklamu, spustila na stovkách reklamních ploch informační kampaň k šíření koronaviru. Objevují se na nich nápisy „Buď ohleduplný“ a „Ven pouze s rouškou“ a kontakty na web vlády a tísňovou linku 1212.
 • 23. 3. (pondělí) – Češka nerespektovala omezení pohybu v Rakousku. Žena se v pondělí odpoledne vydala na výlet do hor, kde ji ale zaskočila příliš příkrá cesta do údolí, po které i kvůli sněhu nemohla dále pokračovat. Zachránit ji proto musel vrtulník.
 • 23. 3. (pondělí) – Premiér Andrej Babiš měl projev (poděkoval lékařům, záchranným složkám a mnoha dalším). Babiš požádal všechny o trpělivost a shovívavost. Pandemii řeší celý svět a v ČR se na to teprve učíme reagovat. Je to krizová situace, na kterou nebyla připravena jediná země v Evropě.
 • Od 19. 3. (čtvrtek) 0:00 – Stále platí zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu.
 • Stále platí celostátní karanténa v České republice
“Rouškomat” ve Vyškově na Moravě
Billboardy informují, jak se chovat během stavu nouze

Velikonoce s omezením

Letošní Velikonoce budou jiné. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že první uvolňování pravidel přijde až po Velikonocích. Během Velikonoc tak nebude možné setkávání rodin, nebudou se konat mše, atd. Opatření na čtyři velikonoční dny bude velmi omezující. 

Velikonoce budou hodně omezené

Nápady na domácí tělocvik s dětmi

V České republice platí nouzový stav a všichni v zájmu snížení výskytu koronaviru zůstáváme doma. Není to lehká situace pro nikoho. Ani pro zdravotníky, politiky, prodavače, a ani pro rodiče, kteří tráví veškerý čas doma s dětmi. Rodiče často nyní zastávají více rolí: musí uvařit jídlo, učit se s dětmi, často ještě sami pracovat z domova, a to je pro ně velký nápor. Ani pro děti to není vůbec jednoduché – najednou přišly o pravidelný program (zrušená škola, kroužky, nevidí se s kamarády). Pokud nevíte, jak byste se všichni protáhli a proběhli (samozřejmě jen doma), a ještě se u toho hezky pobavili, přinášíme vám inspiraci ve videu níže:

Nápady, jak se doma s dětmi pobavit a protáhnout své tělo:

Tichá linka nabízí bezkontaktní online tlumočení a přepis

Tichá linka nabízí online spojení s tlumočníkem českého znakového jazyka i online spojení s přepisovatelem, který neslyšícímu mluvenou řeč přepisuje do textu. Pokud tedy potřebujete komunikovat s někým (nejenom s rouškou), spojte se s Tichou linkou. Zprostředkuje vám komunikaci se slyšícími bez nutnosti osobního kontaktu. Více na www.tichalinka.cz.

AKTUÁLNÍ SITUACE ve světě

 • AFRIKA: Koronavirus se začíná také šířit skrz celý africký kontinent. Nejvíce případů v celé Africe eviduje Jihoafrická republika, kde je 402 nakažených lidí.
 • ITÁLIE: Ze zákeřné nemoci COVID-19 se vyléčila nejstarší pacientka v zemi. Je jí 95letá babička.
 • ŠPANĚLSKO: Zanedbání péče o seniory v domovech důchodců. Armáda našla v několika ubytovacích zařízeních pro seniory zanedbané pacienty s nemocí COVID-19 i mrtvé v postelích. Případ se vyšetřuje.
 • NĚMECKO: Německá kancléřka Angela Merkelová měla negativní výsledek na přítomnost koronaviru. Merkelovou čeká ještě další testování.
 • TURECKO: Fatih Terim – fotbalový trenér klubu Galatasaray Istanbul se nakazil koronavirem.
Lidé v Jižní Africe začínají nosit roušky

Informace o COVID-19

Aktuální statistiky o koronaviru v České republice, vydaná opatření proti nákaze a další informace můžete najít na webu, který zřídilo Ministerstvo zdravotnictví.

Další informace o COVID-19 ve znakovém jazyce (nebo s titulky):

Sledujte televizi Čt24 (od středy 11. 3.):

 • 16:00 “Zprávy v 16
 • 16:30 “Zprávy
 • 17:00 “Zprávy
 • 17:30 “Zprávy
 • 18:00 “Události v regionech
 • 19:00 “Události”
 • Mimořádně budou tlumočeny do ZJ všechny tiskové konference týkající se koronaviru.

Sledujte Tiché zprávy

 • každý pracovní den mimořádná zpráva týkající se koronaviru (text + video v ZJ).

Sledujte Českou unii neslyšících (text + video v ZJ).

Sledujte Internetovou televizi Beey pro diváky se sluchovým postižením. (nejdůležitější TV pořady a videa o koronaviru opatřené titulky).

ODVYSÍLALI JSME:

12. 3. 2020 – Základní informace o koronaviru a COVID-19

13. 3. 2020 – COVID-19: Vláda ČR vyhlásila nouzový stav

16. 3. 2020 – COVID-19: Vláda vyhlásila celostátní karanténu

17. 3. 2020 – COVID-19: Používejte roušky! Zákaz vstupu do vozů MHD bez roušky

18. 3. 2020 – COVID-19: Neslyšící a občané v rouškách – jak komunikovat?

19. 3. 2020 – COVID-19: Zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu

20. 3. 2020 – COVID-19: Tlumočníci s rouškou = neúplné informace pro neslyšící

23. 3. 2020 – COVID-19: V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem

Zdroj, foto: Irozhlas.cz, Novinky.cz, Cs.wikipedia.org, Sport.cz, Pixabay.com, Refresher.cz, Youtube.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close