AKTUALITYKORONAVIRUS

KORONAVIRUS a COVID-19: Jeden stát vyhlásil slovo koronavirus za tabu.

V ČR je hlášeno již 3604 nakažených. Na COVID-19 zemřelo již 40 pacientů a vyléčilo se 61 lidí.  Kdo je v karanténě, nesmí třídit odpady. Jak tedy mají třídit? Policisté dostanou novou pravomoc. Jakou pravomoc? Všechny informace naleznete na tomto odkaze:

AKTUÁLNÍ SITUACE v České republice:

 • Třídění odpadu: Domácnosti s osobou, která onemocněla COVID-19, či je v povinné nařízené karanténě, dočasně nesmí třídit odpad. Platí pro ně také zvláštní opatření ohledně vynášení běžných odpadků. Cílem je ochránit popeláře před rizikem nákazy. Jak tedy mají osoby s COVID-19 třídit? 

Zde je postup

• Odpady netřiďte.

• Veškerý odpad (včetně roušek, respirátorů, rukavic a kapesníků) od osob s prokázaným onemocněním COVID-19 ukládejte do plastového pytle na odpady. 

• Plastové pytle by měly mít minimální tloušťku 0,2 mm. Po  naplnění (nejpozději však do 24 hodin) pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekčním prostředkem. 

• Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je třeba takové obaly zdvojit. Plastový pytel proto vložte ještě do druhého pytle a zavažte.

• Povrch vnějšího pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem a zavázaný pytel až pak dejte do černého kontejneru na směsný komunální odpad. 

• Před a po manipulaci s odpadky si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel.

Víc informací naleznete v zde na odkazu: mzp.cz

 • Otevření maloobchodů: Prodejny domácích potřeb, které budou nabízet ochranné prostředky, budou moci být od dnešního dne 06.00 otevřené.
 • Cestovní ruch: Pandemie koronaviru a s ní spojená nařízení se silně dotýkají cestovního ruchu. Český Krumlov je momentálně téměř prázdný.
 • Pendleři: Pendleři jezdící za prací do zahraničí založili sdružení Pendleři bez hranic. Chtějí prosadit zmírnění přísných omezení a diskutovat o nich s vládou.
 • Pokuty za porušení opatření: Policisté dostanou pravomoc ukládat na místě pokuty až 10 000 korun za porušení opatření zavedených kvůli koronaviru. Návrh zákona schválila vláda.. 
 • Prodloužení nouzového stavu? Vláda chce prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, jak navrhl krizový štáb. Platil by do 11. května. O návrhu rozhodne příští týden Poslanecká sněmovna.
 • Stále platí celostátní karanténa v České republice
Karlův most býval přeplněný turisty, teď zeje prázdnotou. 
Třídění odpadů

24 hodinový maraton ve čtení

Čtyřiadvacetihodinový maraton v nepřetržitém čtení bible se letos v Olomouci během nejdůležitějších křesťanských svátků uskuteční on-line. Pořadatelé se tuto v ČR ojedinělou tradici rozhodli nepřerušit ani kvůli pandemii koronaviru. Zaregistrovaní zájemci o čtení, kterých je každoročně kolem 300, budou svou část úryvků posílat v audio či videoformátu.

Polární expedice: Návrat vědců z letošní expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy se kvůli koronavirovým opatřením komplikuje. Nyní jsou na lodi směřující do Chile, tam ale nejspíš budou muset do dvoutýdenní karantény.

Polární expedice

Tichá linka nabízí bezkontaktní online tlumočení a přepis

Tichá linka nabízí online spojení s tlumočníkem českého znakového jazyka i online spojení s přepisovatelem, který neslyšícímu mluvenou řeč přepisuje do textu. Pokud tedy potřebujete komunikovat s někým (nejenom s rouškou), spojte se s Tichou linkou. Zprostředkuje vám komunikaci se slyšícími bez nutnosti osobního kontaktu. Více na www.tichalinka.cz. 

AKTUÁLNÍ SITUACE ve světě 

 • FRANCIE: Bezmála šest milionů kontrol a přes 350 000 sepsaných protokolů o pokutách. Taková je ve Francii bilance policie při vymáhání pravidel karanténního režimu.
 • Amerika: V americkém státě New York přibylo za posledních 24 hodin téměř 8000 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem je nakažených již 83.712. 
 • NĚMECKO A KANADA: Dopady šíření koronaviru z velkých světových ekonomik nejvíce ohrožují Německo a Kanadu, a to kvůli jejich závislosti na obchodu.
 • ŠPANĚLSKO: Ve Španělsku se koronavirem nakazilo už přes 100 000 lidí, za den přibylo 7 719 nových případů. Vyléčilo se na 22 600 lidí, zemřelo už 9 053 nakažených. Už pátý den po sobě zemřelo za předchozích 24 hodin v zemi přes 800 lidí.
 • BRAZÍLIE: Brazílie už ohlásila několik podezření na nákazu koronavirem. Onemocněni se minulý týden potvrdilo i u lékaře, který pracuje s největším amazonským kmenem. A teď se potvrdily první případy přímo v domorodé komunitě v Kolumbii. Úřady se obávají, že pro indiány by COVID-19 mohl představovat zvlášť velké nebezpečí.
 • TURKMENISTÁN: Úřady autoritářského Turkmenistánu zakázaly používat slovo koronavirus. Nesmí se objevit na stránkách a v relacích státních médií, ale ani ve zdravotnických brožurách distribuovaných ve školách či nemocnicích. Kdo zakázané slovo použije na veřejnosti, může být zatčen.
 • FILIPÍNY: Filipínský prezident Rodrigo Duterte prohlásil, že lidé porušující patřičná omezení v období pandemie mohou být zastřeleni. “Zhoršuje se to, takže ještě jednou vám zdůrazňuji závažnost situace… Moje příkazy policii a armádě – pokud nastane nějaký problém, kdy vaše životy budou v ohrožení, střílejte.”
Turkmenistán
Domorodci

Slavné osobnosti pomáhají bojovat proti koronaviru

Politici i umělci v posledních týdnech apelují na lidi, aby kvůli šíření koronaviru zůstávali doma. Volí k tomu různé způsoby. Španělka Helena Juan Luna a fotograf Tony Fero k tomu využili fotografie a umělecká díla, z nichž vymazali lidské postavy. Fotky pak vystavili na sociálních sítích pod hashtagem #mandalosacasa (Pošli je domů). Hned pod tímto textem jsou ukázky jejich děl. 

Horní obrázek: La La Land s hlavní ústřední dvojici 
Dolní obrázek: Bez hlavní ústřední dvojici
Terasa kavárny v noci namalována malířem Vincentem van Goghem. Obrázek vlevo zahrnuje lidi vpravo bez lidí.

Konec placení nájmů

Některé německé firmy přestávají kvůli hospodářským dopadům koronaviru platit nájem za své prodejní prostory. Jako jeden z prvních tak učinil výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas, následoval obuvní řetězec Deichmann i řetězec obchodních domů Galeria Karstadt Kaufhof.

Předpověď počasí

Počasí bude kvůli zastavení letecké dopravy v důsledku koronaviru méně předvídatelné. Uvedla to Světová meteorologická organizace.

Meteorologie

Další informace o COVID-19 ve znakovém jazyce (nebo s titulky):

Sledujte televizi Čt24 (od středy 11. 3.):

 • 16:00 “Zprávy v 16
 • 16:30 “Zprávy
 • 17:00 “Zprávy
 • 17:30 “Zprávy
 • 18:00 “Události v regionech
 • 19:00 “Události”
 • Mimořádně budou tlumočeny do ZJ všechny tiskové konference týkající se koronaviru.

Sledujte Tiché zprávy

 • každý pracovní den mimořádná zpráva týkající se koronaviru (text + video v ZJ).

Sledujte Českou unii neslyšících (text + video v ZJ).

Sledujte Internetovou televizi Beey pro diváky se sluchovým postižením. (nejdůležitější TV pořady a videa o koronaviru opatřené titulky).

Webová stránka ministerstva zdravotnictví

Na webu jsou veškeré informace o koronaviru (důležité kontakty, často pokládané otázky a odpovědi na ně…). Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo i přehledná videa ve znakovém jazyce, kde jsou nejdůležitější informace. Další videa se připravují a s jejich překladem se také počítá.

ODVYSÍLALI JSME: 

12. 3. 2020 – Základní informace o koronaviru a COVID-19

13. 3. 2020 – COVID-19: Vláda ČR vyhlásila nouzový stav

16. 3. 2020 – COVID-19: Vláda vyhlásila celostátní karanténu

17. 3. 2020 – COVID-19: Používejte roušky! Zákaz vstupu do vozů MHD bez roušky

18. 3. 2020 – COVID-19: Neslyšící a občané v rouškách – jak komunikovat?

19. 3. 2020 – COVID-19: Zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu

20. 3. 2020 – COVID-19: Tlumočníci s rouškou = neúplné informace pro neslyšící

23. 3. 2020 – COVID-19: V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem

24. 3. 2020 – COVID-19: Vznikly první “Rouškomaty” v ČR

25. 3. 2020 – COVID-19: Zemřelých s nemocí COVID-19 v ČR přibývá

26. 3. 2020 – COVID-19: Zpřísnění opatření na veřejných místech

27. 3. 2020 – COVID-19: USA překonala Itálii v počtu nakažených koronavirem

30. 3. 2020COVID-19: Česko má první oběť nákazy mezi zdravotníky

31. 3. 2020COVID-19: Do New Yorku pluje loď, která má pomoci ulevit přetíženému zdravotnictví

1. 4. 2020 – COVID-19: V Panamě zavedli karanténu podle genderu

Zdroj, foto: Irozhlas.cz, Pixabay.com, Idnes.cz
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close