AKTUALITYKORONAVIRUS

KORONAVIRUS a COVID-19: Česko má první oběť nákazy mezi zdravotníky.

V ČR je hlášeno již 2878 nakažených. Na COVID-19 zemřelo již 17 pacientů a vyléčilo se 11 lidí. Česko má první oběť nákazy mezi zdravotníky, je jí zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice. New York je světovým epicentrem COVID-19, přestože americký prezident Donald Trump neuložil občanům státu New York karanténu. Sledujte naše zprávy.

AKTUÁLNÍ SITUACE v České republice:

 • Další oběti koronavirové nákazy

15. případ úmrtí na COVID-19 se vyskytl v Karlovarském kraji, bylo to první úmrtí člověka v tomto kraji. Jednalo se o 82letého muže z Chebu, který žil s dalším chronickým onemocněním. V Praze zemřela 80letá žena s rakovinou, klientka pražského domova pro seniory. COVID-19 nebyl hlavní příčinou jejího úmrtí (16. případ). 17. pacientkou s onemocněním COVID-19 je zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice. Zemřela doma. 

Pátek 27.3.

 • Nové zákony – vláda rozhodla o zvýšení státního rozpočtu na 200 miliard korun, dále rozhodla o elektronické evidenci (podnikatelé nejsou povinni evidovat tržby po dobu nouze a následujících 3 měsíců), OSVČ budou moci odložit úhradu záloh na zdravotní a sociální pojištění, OSVČ, které jsou ve finanční tísni, bude poskytnut mimořádný finanční balíček v hodnotě 15 tisíc korun měsíčně do odvolání. 
 • E-neschopenky – od 1.3.2020 vzrostl počet e-neschopenek o více než 315 tisíc! Z tohoto počtu je necelých 32 tisíc Čechů v karanténě kvůli COVID-19.
 • Návrat z USA armádním letadlem – v průběhu dalšího týdne vláda vyšle armádní letadlo, aby přepravilo Čechy z Chicaga do Prahy. Bude to jediný let, díky kterému se čeští občané budou moct vrátit do rodné země.
 • Šmejdi zneužívají situaci – Energetický regulační úřad varuje veřejnost před šmejdy, kteří nabízí distribuování levné energie.
 • 8 miliard korun pro ČR – Evropská unie uvolnila tolik peněz pro ČR na boj proti COVID-19.

Sobota 28.3.

 • Porody – otcové mají stále zákaz být přítomni u porodu, byla však vytvořena výjimka třetích stran u porodu handicapovaných rodiček nebo cizinek, které potřebují tlumočení.
 • Téměř 1000 českých vojáků v karanténě – ministerstvo obrany hlásí 12 nakažených koronavirem, proto jsou další příslušníci ministerstva obrany v karanténě.
 • Propadlé doklady – lidé se mohou prokazovat propadlými občanskými průkazy, cestovními pasy či řidičskými průkazy. Vztahuje se to pouze na průkazy s platností končící v březnu. 
 • Kardinál Dominik Duka a další biskupové jsou v karanténě. Pozitivní test na nákazu koronavirem měl totiž biskup Karel Herbst – je na JIP a jeho stav je vážný.

Neděle 29.3.

 • Sobotní benefiční koncert České filharmonie vynesl 4,5 milionu korun na boj proti COVID-19.
 • Letadla z Indie a Thajska – v neděli odpoledne přiletělo 136 Čechů, jednalo se zejména o zaměstnance firmy Škoda Auto. Večer přiletělo 244 Čechů z Thajska, zároveň se z Malajsie dopravilo několik tun gumových ochranných rukavic.
 • Domovy pro seniory – dle vládního nařízení mají domovy pro seniory přijímat klienty pouze s negativním testem na koronavir a umístit je do pokoje pro 1 osobu.
 • Od pondělí 30.3. bude na jižní Moravě fungovat tzv. chytrá karanténa. Má pomoci vyhledávat a izolovat lidi na základě údajů od mobilních operátorů a bank.
 • Stále platí celostátní karanténa v České republice 

Statistika nemocenek a karantén

Nová výjimka ohledně třetích stran u porodů platí pouze pro handicapované ženy a cizinky 
V domácí karanténě jsou také čeští biskupové…

Češi si užívali sluneční víkend

Bohužel ne všichni chápou principy domácí karantény, a tak jste mohli osobně nebo virtuálně spatřit lidi, jak společně rekreují na jednom místě. Upozorňujeme, že stále platí celostátní karanténa. Pobyt venku není zakázaný, lidé mohou být venku, ale ne v blízkosti lidí. Nyní je stále možné být v přítomnosti pouze 2 osob. Pokud máte ty možnosti (auto či kolo), vyjeďte do přírody ven od sociálního okolí. Pokud tyto možností nemáte, zůstaňte doma. Karanténa není dovolená. Účelem karantény je nebýt v kontaktu s ostatními lidmi. 

V době karantény se nepřísluší shromažďovat se v parcích…

Výroba domácí dezinfekce – manuál s českými titulky:

Tichý svět vytvořil osvětový videospot ve spolupráci s Patricií Pagáčovou

Patricie Pagáčová (Soláříková)

S radostí sdílíme video, které jsme vytvořili ve spolupráci s Patricie Pagáčová ❤, kterou můžete znát např. z nekonečného seriálu Ulice nebo z aktuálně probíhající pěvecké show SuperStar 2020. Nošení roušek 😷 znemožnilo lidem se sluchovým postižením odezírání a komunikaci ve znakovém jazyce, ❌😞🧏🏻‍♀ a to si málokdo uvědomuje.

Moc nám pomůže, když video budete SDÍLET DÁL.

Pomáháme s Českou filharmonií (benefiční koncert)

V sobotu 28. 3. 2020 se konal benefiční koncert České filharmonie v pražském Rudolfinu. Hudebníci zahráli před prázdným hledištěm pro diváky ČT art. Podařilo se vybrat 4, 5 milionu korun, které poputují na boj proti COVID-19 konkrétním nemocnicím v Praze a Brně.

Celosvětová dezinfekce měst

Podívejte se, jak v jednotlivých velkoměstech probíhají dezinfekční akce. ZDE

Tichá linka nabízí bezkontaktní online tlumočení a přepis

Tichá linka nabízí online spojení s tlumočníkem českého znakového jazyka i online spojení s přepisovatelem, který neslyšícímu mluvenou řeč přepisuje do textu. Pokud tedy potřebujete komunikovat s někým (nejenom s rouškou), spojte se s Tichou linkou. Zprostředkuje vám komunikaci se slyšícími bez nutnosti osobního kontaktu. Více na www.tichalinka.cz.

AKTUÁLNÍ SITUACE ve světě 

 • FRANCIE – s nařízenou karanténou se zvýšil počet obětí domácího násilí, tento problém se Francie a dále také Velká Británie snaží vyřešit spoluprací s hotely. Hotely se mají přeměnit v dočasné azylové domy pro týrané. Francouzi na místo společného potlesku či hudebního vystoupení praktikují skupinové cvičení 🙂 
 • ÍRÁN – Írán hlásí narůstající počet nakažených a obětí COVID-19, Íránčané se nevhodným způsobem brání COVID-19. Užívají metanol. Zemřelo 300 lidí, 1000 lidí se metanolem přiotrávilo. Nejmladší měl 5 let a po užití metanolu oslepl a je nyní ve vážném ohrožení života.
 • NEW YORK – zajímavé srovnání má bilance obětí COVID-19 mezi městy New York a Los Angeles. New York má více nakažených a zemřelých, přitom 1. případ s COVID-19 se objevil v Los Angeles, 5. týdnů předtím než v New Yorku. New York je doteď světovým epicentrem COVID-19. Situace je tak závažná, že dokonce zdravotnický personál nakažený COVID-19 musí stále pracovat. Přestože americký prezident Donald Trump stále nenařídil karanténu v New Yorku.
 • VELKÁ BRITÁNIE – Britský premiér Boris Johnson a ministr zdravotnictví Matt Hancock  mají COVID-19 s mírnými příznaky. 
 • IRSKO – nařízena celostátní karanténa.
 • WU-CHAN – po 2 měsíční izolaci se lidé postupně socializují, je obnovena vlaková doprava.
 • ITÁLIE – nasadila robotické pečovatele, kteří se starají o pacienty s COVID-19. Papež František nemá koronavirus. 
 • BĚLORUSKO – je jedinou zemí v Evropě, kde se stále odehrává fotbalová liga.

Nařízená karanténa se stává dokonalým podhoubím pro praktikování domácího násilí v mnoha domácnostech….

Francouzi cvičí pohromadě.

New York má největší počet nakažených na světě.
Obyvatelé Wu-Chanu opustili domovy po dvouměsíční karanténě… 

Kočka nakažená koronavirem

Belgie ohlásila kočku nakaženou koronavirem. Jednalo se o přenos z člověka na zvíře. Belgičtí vědci se domnívají, že domácí zvířata jako pes a kočka nemohou nakazit člověka koronavirem. 

Kočka získala COVID-19 od svého majitele

Boj za celosvětové uzavření národních parků, ZOO a rezervací

Záchranáři a biologičtí vědci bojují za komplexní uzavření všech resortů, v nichž jsou umístěni lidoopi (gorily, orangutani, šimpanzi). Zvířata, která jsou geneticky nejvíc podobná člověku, jsou dle expertů ohroženou skupinou nemoci COVID-19. V minulosti se už staly případy, kdy na gorily se přenesl jiný druh koronaviru. Představa, že by se lidoopi nakazily novým typem koronaviru, je děsivá. Všechny druhy lidoopů jsou ohrožené už tím, že jich je na světě velmi málo. 

Také gorily jsou ohrožené v současné virové době.

Další informace o COVID-19 ve znakovém jazyce (nebo s titulky):

Sledujte televizi Čt24 (od středy 11. 3.):

 • 16:00 “Zprávy v 16
 • 16:30 “Zprávy
 • 17:00 “Zprávy
 • 17:30 “Zprávy
 • 18:00 “Události v regionech
 • 19:00 “Události”
 • Mimořádně budou tlumočeny do ZJ všechny tiskové konference týkající se koronaviru.

Sledujte Tiché zprávy

 • každý pracovní den mimořádná zpráva týkající se koronaviru (text + video v ZJ).

Sledujte Českou unii neslyšících (text + video v ZJ).

Sledujte Internetovou televizi Beey pro diváky se sluchovým postižením. (nejdůležitější TV pořady a videa o koronaviru opatřené titulky).

Webová stránka ministerstva zdravotnictví

Na webu jsou veškeré informace o koronaviru (důležité kontakty, často pokládané otázky a odpovědi na ně…). Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo i přehledná videa ve znakovém jazyce, kde jsou nejdůležitější informace. Další videa se připravují a s jejich překladem se také počítá.

ODVYSÍLALI JSME: 

12. 3. 2020 – Základní informace o koronaviru a COVID-19

13. 3. 2020 – COVID-19: Vláda ČR vyhlásila nouzový stav

16. 3. 2020 – COVID-19: Vláda vyhlásila celostátní karanténu

17. 3. 2020 – COVID-19: Používejte roušky! Zákaz vstupu do vozů MHD bez roušky

18. 3. 2020 – COVID-19: Neslyšící a občané v rouškách – jak komunikovat?

19. 3. 2020 – COVID-19: Zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu

20. 3. 2020 – COVID-19: Tlumočníci s rouškou = neúplné informace pro neslyšící

23. 3. 2020 – COVID-19: V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem

24. 3. 2020 – COVID-19: Vznikly první “Rouškomaty” v ČR

25. 3. 2020 – COVID-19: Zemřelých s nemocí COVID-19 v ČR přibývá

26. 3. 2020 – COVID-19: Zpřísnění opatření na veřejných místech

27. 3. 2020 – COVID-19: USA překonala Itálii v počtu nakažených koronavirem

Zdroj, foto: Twitter @JMalacova, Irozhlas.cz, Vimeo.com, Aktualne.cz, Superstar2020.cz, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close