KORONAVIRUS

KORONAVIRUS a COVID-19: Zpřísnění opatření na veřejných místech

V ČR je hlášeno již 1775 nakažených. Vyléčených pacientů je celkem 10. Na COVID-19 zemřel šestý pacient v ČR. S neustálým zvyšováním počtu nakažených obyvatel přichází i přísnější omezení. O jaká opatření jde? A jak prožívá nemoc COVID-19 neslyšící Američanka?

AKTUÁLNÍ SITUACE v České republice:

 • Další oběti koronavirové nákazy: Šestý pacient (75 let) zemřel 25. 3. s pokročilým srdečním selháním v pražské Thomayerově nemocnici v Praze. V nemocnici je nakaženo dalších 13 seniorů. Minulý týden se zde prokázala nákaza u tří zdravotních sester.
 • Od 24. 3. (úterý) – Venku pouze ve skupinkách max po dvou lidech (se zakrytými ústy a zakrytým nosem) . Mimořádné opatření platí již od úterý. Ministerstvo o tomto však informovalo až ve středu (25. 3.). Výjimku z omezení mají členové jedné domácnosti, účastníci pohřbů nebo lidé vykonávající své povolání.
 • 25. 3. (středa) – Při kontaktu s ostatními lidmi na veřejnosti je povinnost mít minimální odstup 2 metry (pokud je to možné). Ministerstvo zdravotnictví také silně nedoporučuje lidem, aby navštěvovali chaty a chalupy na venkově.
 • 25. 3. (středa) – Přijímačky a maturity schváleny. Přijímací zkoušky na SŠ se uskuteční asi počátkem června (pokud se školy otevřou v půlce května po opadnutí epidemie). Týden po přijímacích zkouškách by se pak konaly maturitní zkoušky (do konce června).
 • 25. 3. (středa) – Jak se bude vyplácet “ošetřovné”? Stát bude vyplácet ošetřovné za celou dobu uzavření škol kvůli koronaviru rodičům, kteří mají děti do 13 let (a museli s dětmi zůstat doma).
 • 25. 3. (středa) – Zlaté české ručičky! Nemusíme všechny zdravotnické pomůcky dovážet pouze z Číny. Máme i šikovné Čechy – konkrétně společnost “Respilon”lidi z ČVUT. Respilon daruje každý týden 100 tisíc respirátorů nejvyšší třídy (umí koronavirus zachytit, dokonce i zahubit!) do nemocnic a ministerstvu. Lidé z ČVUT navrhli plicní ventilátor. Nyní se připravuje jeho výroba. ČVUT také vyrobilo 11 originálních respirátorů vlastní výroby pro pražské záchranáře (splňují parametry FFP3 a dají se použít vícekrát).
 • 25. 3. (středa) – Dezinfekce pražských ulic a MHD: V Praze se začalo s dezinfikováním zábradlí, laviček a dalších dotykových ploch na veřejnosti. Dopravní podnik začal čistit soupravy metra na trase B speciální dezinfekční látkou (zničí téměř všechny viry, bakterie, houby, plísně), jejíž účinek by měl vydržet až dva roky. Postupně se budou dezinfikovat soupravy na trase A a C. 
 • 25. 3. (středa), 12:30 – Píseň “NENÍ NUTNO” zpíval celý český národ. Posluchači Českého rozhlasu si mohli se Zdeňkem Svěrákem a Jaroslavem Uhlířem společně zazpívat známou píseň “Není nutno” i s tlumočníkem ZJ, kterou zajistilo “KukátkOO”. Autoři tak poděkovali všem, kteří bojují s epidemií koronaviru.
 • Stále platí celostátní karanténa v České republice
Originální respirátor, který se dá použít vícekrát (z ČVUT)
Plicní ventilátor, který navrhli na ČVUT

Hasiči a policisté neztrácejí smysl pro humor ani v náročné situaci

Sociálními sítěmi se šíří videa, na kterých policisté nebo hasiči tancují. Často tímto předvádí, jak se chovat v aktuální situaci. Chcete se pobavit? Podívejte se níže na seznam videí, kdo se již do této akce zapojil:

Tanec v době koronavirové pandemie:

Tichá linka nabízí bezkontaktní online tlumočení a přepis

Tichá linka nabízí online spojení s tlumočníkem českého znakového jazyka i online spojení s přepisovatelem, který neslyšícímu mluvenou řeč přepisuje do textu. Pokud tedy potřebujete komunikovat s někým (nejenom s rouškou), spojte se s Tichou linkou. Zprostředkuje vám komunikaci se slyšícími bez nutnosti osobního kontaktu. Více na www.tichalinka.cz.

AKTUÁLNÍ SITUACE ve světě

 • ŠPANĚLSKO: Několik sanitek převáželo 28 nakažených seniorů do jednoho z domovů ve městě na jihu Španělska. Místní lidé se v tom sanitkám snažili zabránit, házeli na záchranářské vozy kamení.
 • ŠVÝCARSKO: Tenista Roger Federer a jeho manželka Mirka se rozhodli dát milion švýcarských franků (v přepočtu necelých 26 miliard) švýcarským rodinám, kterých se dotkla koronavirová krize.
 • ČÍNA: Čínská provincie Chu-pej se po dvouměsíční izolaci opět otevírá. Lidé berou vlaky a autobusy útokem a na silnicích vznikají zácpy. Koronavirus je v Číně na ústupu a postupně se ruší omezení pohybu (s určitými podmínkami) v celé provincii (kromě hl. města Wu-chanu).
Čínská provincie Chu-pej postupně ruší omezení pohybu

Jak se s nemocí COVID-19 vypořádává neslyšící Američanka?

Na Facebookovém profilu sdílí neslyšící žena Jennylee Rose-Bruno (matka pěti dětí, autorka knihy “The Silent Psychopath”, česky “Tichý psychopat”) své pocity z izolovaného prostředí v nemocnici na Floridě (USA). Jennylee je v nemocnici hospitalizována od 12. března. Nyní je již čtrnáctý den v izolaci.

4. den v izolaci (16. 3.): Hodně přátel se mě ptá, jestli jsem v pořádku. Nejsem.. Jsem na JIP v nemocnici a bojuji proti koronaviru a infekcím v izolaci už několik dní. Jsem velmi nemocná. Řekli mi, že pro mě nemohou nic udělat, protože zatím neexistuje žádný lék. Jsem zničená a pláču. Doufám, že to zvládnu. Modlete se za mě, prosím.”

6. den v izolaci: JennyLee řekli doktoři, že má těžký zápal plic s horečkou. Dostala více morfia na bolest. JennyLee: ”Moc děkuji za všechny vaše modlitby. Dostala jsem tisíce zpráv a moc si toho vážím. Je to pro mě velmi náročný čas. Brečela jsem, když jsem viděla všechny vaše příspěvky a fotky. Mám radost, když vidím vaše fotky se mnou. Jsem tu v nemocnici izolovaná a nesmím mít žádné návštěvy. Může to být osamělé, ale já nejsem, protože vás mám na Facebooku. Prosím, přidávejte fotky sebe nebo mě na můj Facebook. Mám z nich radost, pomáhají mi zůstat silná a bojovat s nemocí.”

8. den v izolaci: Jennylee je napojena na plicní ventilátor, špatně se jí dýchá, v moči má krev… Jsem šťastná, že mě všech mých 5 dětí kontaktuje celý den. Posílají mi zprávy a fotky. Ozval se mi i nejstarší syn John z Kalifornie.”

9. den v izolaci: “Neměla jsem sprchu, nemyla jsem si vlasy a nikdo mě nenavštívil po celých 9 dní. Neviděla jsem lidskou tvář celých 9 dní. Všichni mají masky. Dostávám každé 4 hodiny morfium, těžce dýchám, nepřeju to nikomu zažít.”

10. den v izolaci: Dnes se mi daří mnohem lépe. Jsem frustrovaná ze svého zdraví, není to vůbec žádná sranda.”

11. den v izolaci: “Jsem hodně citlivá na světlo a nemůžu spát. Ve 4 ráno mi stoupla horečka. Cítím se hůř. Dostávám větší dávku morfia.”

13. den v izolaci (25. 3.): Dnes se necítím dobře. Ještě mě nepropustili. Je to velmi frustrující. Děkuji za všechny vaše komentáře. Přála bych si, abych mohl odpovědět na všechno, ale nemůžu, protože je jich příliš mnoho. Děkuji vám.

Informace o COVID-19 (+ videa ve ZJ)

Ministerstvo zdravotnictví připravilo speciální internetovou stránku s informacemi o koronaviru. Na webu jsou veškeré informace (důležité kontakty, často pokládané otázky a odpovědi na ně…). Ministerstvo zdravotnictví také vytvořilo přehledná videa shrnující ty nejdůležitější informace. Všechna videa jsou přeložena do českého znakového jazyka. Další videa se připravují a s jejich překladem se také počítá.

Další informace o COVID-19 ve znakovém jazyce (nebo s titulky):

Sledujte televizi Čt24 (od středy 11. 3.):

 • 16:00 “Zprávy v 16
 • 16:30 “Zprávy
 • 17:00 “Zprávy
 • 17:30 “Zprávy
 • 18:00 “Události v regionech
 • 19:00 “Události”
 • Mimořádně budou tlumočeny do ZJ všechny tiskové konference týkající se koronaviru.

Sledujte Tiché zprávy

 • každý pracovní den mimořádná zpráva týkající se koronaviru (text + video v ZJ).

Sledujte Českou unii neslyšících (text + video v ZJ).

Sledujte Internetovou televizi Beey pro diváky se sluchovým postižením. (nejdůležitější TV pořady a videa o koronaviru opatřené titulky).

ODVYSÍLALI JSME:

12. 3. 2020 – Základní informace o koronaviru a COVID-19

13. 3. 2020 – COVID-19: Vláda ČR vyhlásila nouzový stav

16. 3. 2020 – COVID-19: Vláda vyhlásila celostátní karanténu

17. 3. 2020 – COVID-19: Používejte roušky! Zákaz vstupu do vozů MHD bez roušky

18. 3. 2020 – COVID-19: Neslyšící a občané v rouškách – jak komunikovat?

19. 3. 2020 – COVID-19: Zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu

20. 3. 2020 – COVID-19: Tlumočníci s rouškou = neúplné informace pro neslyšící

23. 3. 2020 – COVID-19: V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem

24. 3. 2020 – COVID-19: Vznikly první “Rouškomaty” v ČR

25. 3. 2020 – COVID-19: Zemřelých s nemocí COVID-19 v ČR přibývá

Zdroj, foto: Irozhlas.cz, Seznamzpravy.cz, Cs.wikipedia.org, Twitter.com, Aktualne.cvut.cz, Facebook.com, Pixabay.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close