AKTUALITYKORONAVIRUS

KORONAVIRUS a COVID-19: Do New Yorku pluje loď, která má pomoci ulevit přetíženému zdravotnictví

V ČR je hlášeno již 3002 nakažených. Na COVID-19 zemřelo již 24 pacientů a vyléčilo se 25 lidí. Prodloužilo se omezení volného pohybu. Do kdy platí omezení? Změnila se sestava Ústředního krizového štábu. Kdo odešel a kdo ho nahradil? 

AKTUÁLNÍ SITUACE v České republice

Pondělí 30. 3. :

 • Omezení volného pohybu: Omezení volného pohybu v Česku, které má bránit šíření nového typu koronaviru, v pondělí kabinet opětovně prodloužil do 11. dubna. Do stejného data budou uzavřené také restaurace a maloobchodní prodeje a služby.
 • Změna v nošení roušky: Vláda rozhodla, že zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami.
 • Chytrá karanténa:  Na jižní Moravě začalo testování chytré karantény. K vyhledání a izolaci lidí nakažených novým koronavirem poslouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank. Do projektu bude zapojeno až 330 vojáků. Vojáci vytvoří mobilní týmy odebírající vzorky od lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým. Pokud se projekt osvědčí, mohla by chytrá karanténa nahradit plošná omezení.
 • Změna sestavy krizového štábu: Ústřední krizový štáb prodělal personální změny, protože jsou spojeny s organizací inteligentní karantény, na jejíž fungování v současné době dohlíží epidomiolog Roman Prymula. Kvůli rozsáhlým požadavkům projektu tak vláda přistoupila k nahrazení Romana Prymuly v čele štábu ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).
 • Zrušení karantény na Olomoucku: Od pondělního rána se mohou obyvatelé Litovle, Uničova a dalších 19 obcí na Olomoucku volně pohybovat. Hygienici o půlnoci zrušili mimořádná opatření. Oblast byla dva týdny zavřená a lidé nesměli dovnitř ani ven.
 • Liberec a výroba roušek: Liberecký kraj chce rozšířit vlastní výrobu roušek a nanofiltrů do plátěných roušek, dodávky státu nestačí. Za dva týdny se v kraji spotřebovalo více než půl milionu respirátorů a roušek. Z toho zhruba 15 procent zajistil Liberecký kraj vlastními silami díky spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci a místními firmami, jako je Elmarco, Drylock a řadou dalších.
 • Nakažení zdravotníci:  Celkový počet zdravotníků, kteří v Česku onemocněli novým koronavirem, byl ke včerejšímu večeru  (30. 3.) 144. Ze 144 zdravotníků je 56 nakažených lékařů, 54 zdravotních sester, 5 laboratorních pracovníků a 29 pracovníků zdravotnického personálu.
 • Medici v nemocnicích: V nemocnicích po celém Česku již kvůli epidemii koronaviru pomáhá kolem 2000 studentů medicíny. K výpomoci se jich přihlásilo zhruba 5000. 
 • Repatriace Čechů: Ministerstvo zahraničí zajistilo od 18. března návrat do vlasti pomocí 12 speciálních letadel a 69 autobusů pro 4100 Čechů, kteří kvůli epidemii koronaviru uvízli v zahraničí. Pro další tisíce lidí vyjednalo výjimku, na základě které mohli odletět ze země, v níž se zdržovali, do Česka. 
 • Olomoucká  experimentální laboratoř: V Olomouci v pondělí přistál policejní vrtulník převážející na palubě zhruba 500 vzorků s podezřením na koronavirus z pražských nemocnic. Vědci olomoucké laboratoře experimentální medicíny pomohou zdravotníkům v Praze tyto vzorky rychle otestovat. Laboratoř má kapacitu pro tisíc vzorků denně.
 • Umístění v tabulce: Česko se počtem případů nákazy novým typem koronaviru přepočteném na milion obyvatel řadí na 16. místo v Evropské unii. Čelní příčky drží Lucembursko, Španělsko a Itálie, naopak na chvostu tabulky je Polsko a Maďarsko. V počtu testů přepočteném na milion obyvatel je Česko na sedmé příčce ze zemí unie. 

Úterý 31. 3. : 

 • Další úmrtí v souvislosti s COVID-19: Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zemřela v úterý ráno pacientka s koronavirem. Nemocnice ji přijala z opavské nemocnice, byla ročník 1946.
Chytrá karanténa
Přehled, kam Ministerstvo zahraniční musela posílat pro Čechy za březen

Tlumočený pořad UčíTelka: Vedení ČT a dramaturgie pořadu UčíTelka vyšlo vstříc neslyšícím divákům.  Ve spolupráci s vedením Vyšší odborné školy, Střední školy, Základní školy a Mateřské školy v Hradci Králové a Centra tlumočnických služeb se podařilo operativně zahájit tlumočení vysílání  do českého znakového jazyka pro neslyšící děti, které od dneška budou moci sledovat výuku v i-vysílání a na Facebooku pořadu UčíTelka. Odkaz na ivysílání ZDE. Odkaz na Facebook ZDE

Tichá linka nabízí bezkontaktní online tlumočení a přepis

Tichá linka nabízí online spojení s tlumočníkem českého znakového jazyka i online spojení s přepisovatelem, který neslyšícímu mluvenou řeč přepisuje do textu. Pokud tedy potřebujete komunikovat s někým (nejenom s rouškou), spojte se s Tichou linkou. Zprostředkuje vám komunikaci se slyšícími bez nutnosti osobního kontaktu. Více na www.tichalinka.cz.

AKTUÁLNÍ SITUACE ve světě 

 • USA: Do New Yorku v pondělí dorazí armádní nemocniční loď Comfort, která má zdravotníkům pomoci zvládnout současnou koronavirovou krizi ve velkoměstě. Na lodi se nachází mimo jiné 12 operačních sálů, asi tisíc lůžek, jednotka intenzivní péče, laboratoř i lékárna. Loď bude mít na starosti léčbu pacientů s jinými obtížemi než je nákaza koronavirem.
 • MAĎARSKO: Vláda v čele s Viktorem Orbánem v pondělí získala nové pravomoci. Orbán může vládnout během koronavirové krize pomoci dekretu, bez parlamentu. Bezprecedentní opatření nemá žádný časový rámec. 
 • VELKÁ BRITÁNIE: Vedení anglické fotbalové ligy vypracovalo plán na dohrání aktuální sezóny, která se kvůli šíření onemocnění COVID-19 nebude hrát minimálně do 30. dubna. Zbylých 92 utkání by se mohlo uskutečnit bez diváků v tréninkových kempech v Londýně a střední Anglii v červnu a červenci a všechna by vysílala televize. 
 • ŠPANĚLSKO:  Počet obětí nového koronaviru ve Španělsku v pondělí vzrostl na 7340 z nedělních 6528. Počet nakažených v zemi, která v Evropě patří k nejzasaženějším, se vyšplhal na 85 195 a je tak už vyšší, než zaznamenala Čína (asi 82 tisíc). Španělsko je tak v této smutné bilanci už třetí na světě. 
 • NĚMECKO: Koronavirus není jen přímým zabijákem. Zavinil také smrt hesenského ministra Thomase Schäfera. Schäfer spáchal sebevraždu, neboť se bál ekonomického dopadu, který způsobí pandemie v Německu.
Nemocniční loď Comfort
Maďarský premiér Orbán v obležení novinářů 

Světová zdravotnická organizace

Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila, že by lidé měli nosit roušky jen když jsou sami nakažení. Podle WHO je nošení roušek rizikové, když je lidé špatně sundávají (správné sundávání je za gumičky nebo šňůrky). Mohou se při tom nakazit.

Tým Tichých zpráv dodává, že nošení roušek je v České republice povinné! Nařídila to česká vláda.

Letní olympijské hry v Tokiu

Kvůli pandemii byly zrušeny letní olympijské hry (LOH), které se měly letos konat v Tokiu (Japonsko). Už je znám náhradní termín – 23. 7. – 8. 8. 2021. Japonsko však bude odklad stát podle prvních odhadů v přepočtu asi 147 miliard korun. Ztráty utrpí i hoteliéři, problémy řeší místní sponzoři i řada dalších.

Přesun termínu LOH

Lionel Messi a jeho spoluhráči 

Fotbalisté Barcelony v čele s Lionelem Messim  se v době pandemie nového koronaviru vzdali 70 % svých platů. Navíc přispějí na to, aby zaměstnanci klubu mohli nadále pobírat plnou mzdu.

Thajský král v Německu

Thajský král Mahá Vatčirálongkón zvaný Ráma X. (67 let) stráví dovolenou v luxusním resortu. Bude i se svým dvacetičlenným harémem a početnou ekipou sloužících pobývat v alpském Grand Hotelu Sonnenbichl, který od úřadů dostal povolení k ubytování celé skupiny.

Další informace o COVID-19 ve znakovém jazyce (nebo s titulky):

Sledujte televizi Čt24 (od středy 11. 3.):

 • 16:00 “Zprávy v 16
 • 16:30 “Zprávy
 • 17:00 “Zprávy
 • 17:30 “Zprávy
 • 18:00 “Události v regionech
 • 19:00 “Události”
 • Mimořádně budou tlumočeny do ZJ všechny tiskové konference týkající se koronaviru.

Sledujte Tiché zprávy

 • každý pracovní den mimořádná zpráva týkající se koronaviru (text + video v ZJ).

Sledujte Českou unii neslyšících (text + video v ZJ).

Sledujte Internetovou televizi Beey pro diváky se sluchovým postižením. (nejdůležitější TV pořady a videa o koronaviru opatřené titulky).

Webová stránka ministerstva zdravotnictví

Na webu jsou veškeré informace o koronaviru (důležité kontakty, často pokládané otázky a odpovědi na ně…). Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo i přehledná videa ve znakovém jazyce, kde jsou nejdůležitější informace. Další videa se připravují a s jejich překladem se také počítá.

ODVYSÍLALI JSME: 

12. 3. 2020 – Základní informace o koronaviru a COVID-19

13. 3. 2020 – COVID-19: Vláda ČR vyhlásila nouzový stav

16. 3. 2020 – COVID-19: Vláda vyhlásila celostátní karanténu

17. 3. 2020 – COVID-19: Používejte roušky! Zákaz vstupu do vozů MHD bez roušky

18. 3. 2020 – COVID-19: Neslyšící a občané v rouškách – jak komunikovat?

19. 3. 2020 – COVID-19: Zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu

20. 3. 2020 – COVID-19: Tlumočníci s rouškou = neúplné informace pro neslyšící

23. 3. 2020 – COVID-19: V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem

24. 3. 2020 – COVID-19: Vznikly první “Rouškomaty” v ČR

25. 3. 2020 – COVID-19: Zemřelých s nemocí COVID-19 v ČR přibývá

26. 3. 2020 – COVID-19: Zpřísnění opatření na veřejných místech

27. 3. 2020 – COVID-19: USA překonala Itálii v počtu nakažených koronavirem

30. 3. 2020  – COVID-19: Česko má první oběť nákazy mezi zdravotníky

Zdroj, foto: Irozhlas.cz, Pixabay.com, Idnes.cz, Novinky.cz
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close