Z DOMOVA

Knihovna naděluje neslyšícím čtenářům vánoční dárek ve formě znakoknihy

Krajská vědecká knihovna v Liberci předčasně dala neslyšícím čtenářům vánoční dárek – znakoknihu. Kolikátá je to znakokniha? O čem je nejnovější znakokniha? 

Krajská vědecká knihovna v Liberci 

Krajská vědecká knihovna v Liberci od roku 2002 vydává zvukové knihy pro nevidomé děti a mládež. Stejná služba by měla znamenat zpřístupnění znakového jazyka neslyšícím uživatelům, neboť pro ně je český jazyk cizím jazykem. 

Krajská vědecká knihovna v Liberci 

Hybridní knihy

A tak v roce 2017 krajská vědecká knihovna oslovila odborníka na tvorbu hybridních knih Petra Hladíka, kameramana Jana Myšáka a překladatele do českého znakového jazyka Karla Redlicha. Knihovně se tak povedlo z těchto tří lidí sestavit tým odborníků, který se tohoto projektu zhostil úžasně. 

První znakokniha

Vznikla tak první webová prezentace, kterou tvůrčí tým odborníků pojmenoval “znakokniha”. Lucie Seifertová dovolila knihovně, aby tým mohl použít její knihu. Tak v roce 2017 přišla první znakokniha na svět. Neslyšící čtenáři si tak mohli poprvé přečíst knihu Český ráj a jeho tajemství. 

První znakokniha – Český ráj a jeho tajemství

Druhá znakokniha

Jako druhou znakoknihu vydali “O zahradě” od spisovatele Pavla Čecha. I on knihovně velmi vstřícně nabídl spolupráci a z výsledku měl stejně velkou radost jako tvůrčí tým a knihovna. 

Druhá znakokniha – O zahradě

Nejnovější znakokniha

Krajská vědecká knihovna v Liberci si po poradě se ZŠ a MŠ logopedickou Liberec vybrala knihu autorek Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové Staré pověsti české a moravské. Tvůrčí tým říká, že to byla nejnáročnější kniha, která se ale bude nejvíce přibližovat hybridní knize. 

Třetí znakokniha – Staré pověsti české a moravské

Pro koho je určena kniha? 

Je určena nejen dětem, žákům a studentům se sluchovým postižením, aby si zpestřili volné chvilky, ale také dospělým. Znakokniha bude využívána také jako učební pomůcka v hodinách dějepisu a jako studijní materiál pro studenty a zájemce o český znakový jazyk a jeho překlad. Neměla by chybět v rodinách se sluchovým postižením a ve všech zařízeních, která mohou novou znakoknihu nabízet a využívat. Tři kapitoly z této knihy převedly do znakového jazyka a přetlumočily čtyři překladatelky Lucie Sedláčková Půlpánová, Veronika Skohoutilová, Lucie Štefková a Anna Pangrácová.

Finanční podpora

Projekt od začátku finančně podporuje Ministerstvo kultury a statutární město Liberec. Krajská vědecká knihovna v Liberci si váží toho, že všechny znakoknihy mohly být slavnostně pokřtěny v obřadní síni liberecké radnice.

A pokud byste rádi nahlédli do znakoknihy, klikněte na tento odkaz: http://www.znakokniha.cz/

Zdroj, foto: Znakokniha.cz, Liberec.cz, Wikipedia.org
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close