ZE SPORTU

Představujeme vám neslyšící vzpěračku Julii Švecovou a její kalendář

To, že někdo neslyší, neznamená, že nemůže sportovat. Někdo má rád fotbal, někdo volejbal, jiný se věnuje badmintonu či florbalu. Myslíte si, že existuje osoba, která je neslyšící a je vzpěračkou? Ano, existuje! Představujeme Vám Julii Švecovou (30 let), která se věnuje tomuto sportu.

Julie 02
Vzpěračka Julie Švecová

Julie začala pořádně vzpírat  na své 23. narozeniny, kdy nastoupila do oddílu TJ Bohemians Praha. Trénuje teď většinou čtyřikrát týdně, když má po závodním období, tak jen třikrát, ale občas si dá změnu a chodí i pětkrát týdně. Na rozdíl od vrcholových sportovců ale nemůže trénovat dvoufázově, protože normálně chodí do práce.

Julie 04

Za svůj největší úspěch nepovažuje výhru na závodech, ale to, že se dokázala dostat do TOP 10 v historickém žebříčku nejlepších vzpěraček z ČR. To znamená, že podala desátý nejlepší výkon ze všech žen, co kdy u nás vzpíraly. Také ji velmi potěšilo, že se letos konečně dostala na třetí příčku v aktuálním žebříčku nejlepších vzpěraček.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Dále ji těší medaile ze soutěží, kde závodilo více žen. Třeba na MČR většinou měla zlatou, ale netěší ji tolik, jako nějaké pohárovky, protože na MČR nebylo tolik vzpěraček, a být první ze tří nebo čtyř nezní tak dobře, jako druhá z 33 žen.

Byla sice vloni nominována na ME, ale nakonec ji tam neposlali, takže bohužel žádným mezinárodním mistrovstvím se zatím pochlubit nemůže. Ale co není, může být.

Kromě toho, že Julie si před třemi lety koupila doménu vzperacky.cz, tak dostala letos nápad nafotit kalendář se vzpěračkami. Nejtěžší pro ni bylo začít.

Julie vzpomíná: “Má první představa byla, že kalendář uděláme pouze nízkonákladově. S fotografem, co nás nafotí za pivo a tiskem na nejlevnější papíry. Postupně jsem to ale přehodnocovala. Obzvlášť, když jsem viděla nadšení mnou oslovených vzpěraček na focení. Nemůžu je přece zklamat nějakýma odfláklýma fotkama. Začala jsem čím dál tím víc věřit v úspěch kalendáře, a tím rostla i má odvaha do něj investovat. Z doporučení známých jsem si vybrala profesionálního fotografa Patrika Pšeju, který podle mého názoru dělá úžasné fotky, a umí je i nádherně upravit. Chtěla jsem, aby fotograf dokázal zachytit ženskou krásu a atmosféru místa. Od začátku jsem věděla, že se bude fotit v Novém Hrozenkově u vodní nádrže Balaton. Vypadá to tam dobře a uprostřed prázdnin tam tradičně bývají pořádány závody. To je skvělá příležitost, aby se sešlo tolik vzpěraček najednou, a mohlo se tak vše nafotit v jeden den.“

foto kalendar

V září se Julii podařilo svůj sen dotáhnout do konce a vydat kalendář vzpěraček, na kterém je vyfocená i ona. Podle jejích slov byl kalendář vytvořen proto, aby se lidé přestali vzpírání bát, a aby se našly další talenty, třeba právě i mezi neslyšícími. “Já jsem letos třetí nejlepší vzpěračkou v ČR, takže sluchová vada rozhodně není překážkou,” říká Julie.

Zde na odkazu můžete najít článek a fotky, jak kalendář vznikal.

vzpírání 01

V kalendáři je 12 našich úspěšných vzpěraček v rozmezí 18 – 31 let. Pod fotkou najdete jméno, nejlepší výkony ve vzpěračských disciplínách trhu a nadhozu, a nakonec i váhovou kategorii, ve které závodí. Tak můžete sami vidět, že i dívka nad 60 kg nemusí být tlustá. Kalendářů je vytištěno 500 ks, k prodeji je již pouze 180 ks.

V případě zájmu můžete koupit kalendář zde v e-shopu. 

Zdroj: J. Švecová, vzperacky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close