ZE SVĚTA

Vznikla kniha pro děti, ve které je znakový jazyk úředním jazykem

 

Knihy jsou mnohdy pro děti i dospělé lidi se sluchovou vadou, u kterých je znakový jazyk mateřským jazykem, obtížné pro porozumění. A proto vznikají různé knihy, které jsou psány srozumitelněji pro tuto komunitu lidí se sluchovou vadou, která má potíže s porozuměním obsahu. Poslední dobou vznikla kniha, ve které je znakový jazyk úředním jazykem. Kdo za jejím vznikem stojí?

Kristy O’Connell

Kristy O’Connell pracovala jako učitelka na speciální vzdělávací škole v Port Washingtonu. Během učení předškoláků si všimla, že jsou knihy o neslyšících jen pro studenty vyšších ročníků a středních škol.

Kristy O’Connell

Rozhodnutí

Kristy se tak rozhodla, že napíše knihu o kultuře neslyšících pro mladší ročníky. Kristy se domnívá, že je důležité kultivovat empatii a pospolitost s dětmi, aby dokázaly ocenit hodnotu rozdílů mezi svými vrstevníky.

Obal knihy

Něco málo o Kristy

Kristy žije ve Franklin Square (stát NY, USA). Kristy cítí, že výuka studentů o ASL a kultuře neslyšících podporuje inkluzivitu a rovný přístup pro všechny. Kristy studovala americký znakový jazyk (ASL) téměř 10 let. Jak začala uvažovat o psaní knihy pro neslyšící děti, hned věděla, že bude potřebovat někoho z neslyšící komunity, aby jí s tím pomohl, hlavně, co se bude týkat neslyšící kultury.

Facebook

Aby Kristy někoho našla, zveřejnila svůj nápad na stránce komunity neslyšících na Facebooku. Obyvatelka Farmingville paní Heather Stacie odpověděla, že má zájem pomoci. Heather napsala: “Kdo by nechtěl pomoci vytvořit knihu o neslyšících nebo o znakovém jazyce?”

Heather Stacie

Spolupráce

Obě ženy poté začaly probírat Kristinin nápad. Kristy od Heather chtěla, aby jí dala zpětnou vazbu od komunity neslyšících, jestli používá správné výrazy pro neslyšící, aby kniha nebyla kontroverzní.

V té době Heather pracovala s malými dětmi ve škole pro neslyšící studenty v okrese Suffolk. Po debatě s Kristy usoudila, že Kristy má dobrou představu o tom, jak by kniha měla vypadat, aby oslovila malé děti. Kromě spolupráce s Heather Kristy spolupracovala také se Shereen Said, která ilustrovala knihu. Jak k ní Kristy přišla? Zveřejnila na nezávislém webu, že potřebuje ilustrátora. Poprosila Shereen, aby navrhla postavu, která by byla přitažlivá pro malé děti.

Shereen Said

Sally znakující veverka 

Kristy se Shereen tak navrhly “Sally znakující veverku“. Shereen poslala Kristy hrubé návrhy postavičky, aby šly dohromady s jejím textem, a pak si je schválily.

Práce během pandemie

Kristy tak využila volný čas, kterého měla hodně kvůli pandemii Covid-19. Kristy dala vše dohromady u Kindle Direct Publishing, u kterého také finální dokument předložila Amazonu ke schválení.

Firma, u které Kristy publikovala knihu

Hodnocení

Kniha vyšla 31. května a od té doby se několik obyvatel Franklin Square a učitelé neslyšících studentů obrátili na Kristy, aby jí vyjádřili vděčnost za napsání knihy znakového jazyka pro malé děti. „Sally the Signing Squirrel“ je nyní k dispozici ke koupi na Amazon.com. Stojí téměř 15 dolarů za brožovanou verzi a 5 dolarů za ebook.

Zdroj, foto: Twitter.com, Amazon.com, Liherald.com
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close