ZE SVĚTA

Je jedinou tlumočnicí slovenského znakového jazyka v Košickém kraji

Možná to bude znít neuvěřitelně, ale východoslovenský kraj, Košice, má momentálně jen 1 tlumočnici slovenského znakového jazyka. Obdobná situace je bohužel také v Prešovském kraji. 

Tlumočníci na Slovensku

Na Slovensku žije cca 200 tisíc osob se sluchovým postižením. Doteď mají Slováci nedostatek tlumočníků, na tento problém jsme odkazovali v článku v říjnu 2019. Situace se vyhrotila zejména s šířením viru covid-19. Košický a Prešovský kraj patří mezi 8 slovenské kraje. V těchto krajích je pouze 1 kvalifikovaný tlumočník slovenského znakového jazyka.

Vyšší popularita tlumočníků znakového jazyka

Tlumočníci znakového jazyka všech států na světě stali více populárními. Vzrostla vysoká poptávka po informační rovnoprávnosti, komunity osob se sluchovým postižením tlačily na vládu, aby se postarala o zajištění kontinuálního tlumočení zpráv ohledně pandemie. Nejinak tomu bylo také na Slovensku. Vzhledem tomu, že problémová situace byla i před koronavirem, samotnou tlumočnici slovenského znakového jazyka, Renátu Milkovičovou, velké množství práce s tlumočením, zas tak nepřekvapilo. Pro ni je to dlouhodobá standardní situace a sama ví, že vyhovět všem neslyšícím, když je na to sama, tak i tak nemůže.

Renata Milkovičová

Zdroj, foto: Kosice.korzar.sme.sk, Cs.wikipedia.org
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close