Z DOMOVA

Zrušení papírových dálničních známek

Věděli jste, že od roku 2021 nebudou používat papírové dálniční známky? Místo papírových známek bude systém elektronické platby dálničních poplatků. Kontrola dálničních poplatků bude probíhat stále stejně, jen už nepůjde o nalepovací papírovou dálniční známku, ale o registraci SPZ na internetu nebo v mobilní aplikaci. Pokud vás tedy zastaví dálniční hlídka, už nebude muset zkoumat, jestli máte přilepenou dálniční známku. Jednoduše si vás vyhledají v databázi. Platba za registraci SPZ půjde uhradit online přes e-shop, nebo na některých distribučních místech.

Jak to tedy bude fungovat?

Bude to fungovat tak, že každý automobil bude v evidenci systému (vedení záznamů). Vozy, které budou osvobozeny od dálničních poplatků, bude systém umět identifikovat (rozeznat) a nebudou žádné pokuty.

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR o tom už více jak rok vyjednává se Státním fondem dopravní infrastruktury ČR, který má na starosti zavedení elektronické platby dálničních poplatků.

Pro držitele ZTP a ZTP/P bude systém fungovat tak, že každý držitel průkazu si bude moci bezplatně nahlásit do systému jeden automobil, a to registrací svojí registrační značky. Toto auto, kdykoliv pojede po dálnici, bude osvobozeno od poplatku bez ohledu na to, zda držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P je ve vozidle. Samozřejmě, že parkovací karta se bude moci využít v jiných vozidlech, například při parkování ve městech, při vjezdu do ulic, kde je povolen vjezd pouze dopravní obsluze a podobně. Tato oprávnění se nemění. Na dálnicích to však nelze řešit  jinak, než že bude registrováno jedno vozidlo, a to na průkaz ZTP nebo ZTP/P. Takhle to funguje i na Slovensku a v jiných zemích, kde je elektronická platba dálničních poplatků.

Zdroj: autorevue.cz, Facebook – Asnep
foto: autoopat.cz, estav.cz, qns.com, socialninoviny.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close