NESLYŠÍCÍ ČEŠKA MICHÁLKOVÁ PRORAZILA VE SVĚTĚ

Co je to projekt Miraio a kdo za ním stojí?

0

Dětství Evy Michálkové

Evě Michálkové byla zjištěna ztráta sluchu ve dvou letech, protože se jejím rodičům zdálo, že nereaguje na zvuky. Výsledky bohužel potvrdily obavy rodičů. Má totiž 99% ztrátu sluchu na obou uších a od malička kompenzuje sluch pomocí odezírání. Ze své ztráty sluchu udělala výhodu. Hlavní zásluhu na tom má její matka, která to s ní nevzdala. Eva se naučila číst a mluvit, i když bez sluchadel neslyšela. Její matka věnovala mnoho času vývoji jejího řečového vzorce. Naučila ji mluvit pomocí knihy, když seděla vedle Evy a diktovala jí různá slova do ucha. Chtěla po ní, aby si opakovala slova, dokud je neřekla správně. Navíc docházely na logopedii. Ve 4 letech získala první sluchadla a udělala tak velký pokrok. Zdokonalila svou verbální komunikaci, aniž by znakovala.

Eva Michálková

Škola

Eva vzpomíná na školní léta, která ji zocelila, neboť mezi slyšícími vrstevníky byla považována za černou ovci. Eva byla vždy vystavena náročným okamžikům, které ji naučily spoléhat se na sebe, neúnavně pracovat a uspět ve světě slyšících lidí.

Eva Michálková

Přání

Když Eva slavila 18. narozeniny, přála si při sfouknutí 18 svíček stát se skutečně nezávislou, poznat nové lidi z celého světa a rozšířit si obzory. Když se vydala na životní cestu s jedním malým kufříkem a svým načechraným plyšovým medvídkem, byla odhodlána čelit všem výzvám, které nastanou. Jelikož Eva má blízké kamarády, kteří ji podporovali, její sebevědomí postupně rostlo. Jako první destinaci si vybrala Kanadu. Nyní je Kanada místem, kde byly zasety zárodky její vnitřní síly, trpělivosti a vytrvalosti.

Eva v Číně

Kurz anglického jazyka

Eva se přihlásila na kurz anglického jazyka. Před začátkem kurzu měla obavy, zda zvládne držet s ostatními krok. Eviny obavy se ukázaly jako zbytečné, neboť se stala vůdčí osobností třídy a excelovala v anglickém jazyce. 

Soutěž krásy

Eva je nejen chytrá, je také krásná. Ve svých 19 letech byla dokonce nominována na soutěž krásy Miss Deaf World 2009, kdy reprezentovala Českou republiku. Byla nervózní z toho, jak ji ostatní budou na soutěži vnímat, protože jako jediná nekomunikovala prostřednictvím znakového jazyka a jako jediná soutěžící přednesla ústní komunikaci. Když čelila jazykové bariéře, Eva tvrdě pracovala na nalezení své cesty. Během toho nalezla v sobě další dovednosti, o kterých nevěděla, že je má. V roce 2018 byla Eva opět nominována na soutěž krásy Miss Deaf World 2018 v Jižní Africe – opět reprezentovala Českou republiku. Sice nevyhrála, ale ve skupině soutěžících krásek se stala jakousi neoficiální mluvčí, protože jako jediná nepoužívala znakový jazyk, ale mluvila normálně, anglicky i česky.

Eva na Miss Deaf World 2009

Nadace Bakala Foundation

Eva dostala šanci studovat ve Spojených státech díky Nadaci Bakala Foundation (tehdy pod názvem Nadace Zdeňka Bakaly). Bakala Foundation poskytuje talentovaným studentům stipendia ke studiu na předních univerzitách v zahraničí. Eva v roce 2015 ukončila magisterský titul v oboru Organizační dynamika a vedení na jedné z nejprestižnějších institucí na světě, University of Pennsylvania (univerzita je členem Ivy League). Škola dala Evě znalosti, jak se orientovat v prostředí, ve kterém potřebuje umět pracovat s výzkumem a praktickými aplikacemi na tom, aby mohla řešit složité organizační problémy.  Jeden významný člen fakulty o ní řekl, že Eva vynikala díky svému mimořádnému talentu a byla mezi 2 % nejlepších studentů, které měl tu čest učit. Eva má dle tohoto člena nebojácnou snahu posouvat hranice a odmítá připustit, aby její porucha sluchu byla překážkou v cestě za úspěchem.

Logo nadace Bakala Foundation

Práce

Během studií na Pensylvánské univerzitě Eva získávala praxi na Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, DC. Zúčastnila se několika tiskových briefingů, setkání s velvyslanci z USA a z různých zemí, psala zprávy z akcí, které navštívila, a zastupovala svou zemi u kulatých stolů a v diskusích. Vysoce efektivně využívala jak bilingvální, tak mezikulturní dovednosti, aby dosáhla vynikajících výsledků při plnění úkolů vyžadujících především analytický a syntetický intelekt. Dokonce absolvovala stáž v nadaci Billa a Hillary Clintonových.

Eva se setkala s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem

Vliv na neslyšící komunitu 

Eva zmaximalizovala svůj vliv na komunitu neslyšících tím, že poukázala na různé příklady problémů, se kterými se setkala v reálném životě. Příklady prezentovala tak, aby se dotkly publika. Oslovovala tak publikum po celém světě, hlavně neslyšící. 

UNLEASH 2019

V roce 2019 byla Eva vybrána z 10 000 mezinárodních kandidátů, aby se zúčastnili jedné z nejdůležitějších světových akcí pro růst a blahobyt v budoucnosti – UNLEASH 2019. Tato akce se konala v čínském Shenzhenu. Cíle akce usilují o vytvoření lepšího, inkluzivnějšího a prosperujícího světa do roku 2030. Eva a její tým identifikoval nová komplexní řešení pro *SDG 3: Mental Health Awareness (SDG = cíle udržitelného rozvoje).

UNLEASH 2019

Einsteinovo vízum

Eva díky svým výjimečným schopnostem a práci ve Spojených státech získala EB-2 NIW, neboli takzvané „Einsteinovo vízum“. Toto imigrační vízum se uděluje lidem, jako je Eva, tzn. kteří mají výjimečné schopnosti a práci v USA, která by mohla nějak významně přispět národním zájmům. Nejběžnějšími příjemci jsou laureáti Nobelovy ceny, vynikající lékaři, špičkoví vědci, nadnárodní manažeři, vynálezci, inženýři nebo úspěšní podnikatelé. Předpoklady pro schválení návrhu jsou faktory, jako je vzdělání, zkušenosti, příslušné dovednosti, záznamy o podobných úspěších, současný pokrok a plány budoucího úspěchu cizince. Jelikož je hrdá na pozitivní dopad, který Eva měla na tolik životů, rozhodla se požádat o vízum a hledat trvalé bydliště ve Spojených státech, a to díky svému vzdělání a profesní angažovanosti – zejména sluchovému postižení – jako základu své petice. A uspěla!

Vízum

Projekt Miraio

Eva se snaží neusnout na vavřínech. Hledá cesty, jak usnadnit a změnit životy milionů dalších. Založila projekt Miraio. Tento projekt má webovou stránku Miraio.org a za necelý měsíc, bez velkého partnera za zády nebo marketingové podpory, nasbíral zhruba tisícovku návštěvníků. Cílem tohoto projektu je podpořit novou generaci neslyšících, kteří budou sebevědomě a bezproblémově interagovat s komunitou slyšících, aniž by ohrozili svou důstojnost. Eva na svém projektu vidí jako velkou výhodu to, že potenciál podobně znevýhodněných lidí zatím využívá málokterý projekt. Jen v Česku je lidí s poruchou sluchu kolem 800 tisíc, v USA skoro 40 milionů, celosvětově pak téměř půl miliardy. Americké číslo je pro Evu důležité. Právě za to, aby jejich život změnila, ji aktuálně Spojené státy platí. Miraio nabízí celostní přístup – poradenství, služby a třeba i možnost přivýdělku na jednom místě. Projekt ale chce zasahovat do širšího spektra poradenství. Třeba jak žít minimalistický život, hledět na své mentální zdraví a rozvíjet se. Co nyní Eva dělá? V současné době žije na Floridě, kde kromě práce na projektu Miraio dokončuje studium s titulem MBA.

Projekt Miraio

Zdroj, foto: Czechrun.cz, Miraio.org, Unleash.com, Pixabay.com, Wikipedia.org
Editor: Magda Jandusová

Back to top button