Kyberšikana vůči ženám je trestný čin

Dlouho byla považována pouze za přestupek. Šikana na sociálních sítích narůstá napříč všemi skupinami. Internet je prostředím, kde je možné se chovat jakkoliv, ale dlouhodobé a systematické obtěžování nelze bagatelizovat. Podívejte se na zajímavý český dokument, který řeší toto téma.

0

Dokument PS: I hate you

Jedná se o nový televizní dokument od Apoleny Rychlíkové. Ta ve svém krátkometrážním dokumentu poukázala na specifické téma, a to na kyberšikanu vůči ženám na sociálních sítích. Ilustruje zkušenosti s kyberšikanou jednotlivých žen a dokazuje, že kyberšikana nezná meze a zažívají ji i ženy s vysokým sociálním statusem.  Zkušenosti s kyberšikanou v dokumentu od Apoleny Rychlíkové popisuje Klára Kalibová, právnička se specializací na lidská práva, která sama nezištně pomáhá lidem v kauzách předsudečného násilí v rámci organizace In IUSTITIA. Dále stejný problém, jaký zažila Klára Kalibová, popisují další dvě ženy – Klářiny klientky.

Odkaz na český televizní dokument s titulky: https://www.ceskatelevize.cz/porady/15798153858-p-s-i-hate-you/ 

Klára Kalibová v dokumentu (Foto: Ceskatelevize.cz)

Kyberšikana

Kyberšikana je šikana prováděná v online prostoru, na sociálních sítích. Oběť kyberšikany čelí dlouhodobému obtěžování v podobě nenávistných a výhružných zpráv, často sexualizovaného podtextu. Obtěžování je všudypřítomné a zásadně ovlivňuje psychiku oběti, její důstojnost a soukromí. Závažná forma kyberšikany je specifickým druhem zločinu z nenávisti a je považována za trestný čin.

Kyberšikana dokáže být krutá (Foto: Pixabay.com)

In IUSTITIA

Společnost In IUSTITIA byla založena v roce 2009 s cílem učinit problematiku předsudečného násilí (násilí z nenávisti) předmětem debaty laické i odborné veřejnosti, poskytnout právní pomoc obětem či svědkům násilných incidentů. V prosinci jsme vás informovali o tzv. chybě v zákoně, kdy právě In IUSTITIA prostřednictvím osvětové kampaně poukázala na závažný problém v českém zákoně, který nechrání všechny skupiny před předsudečným násilím. Více info v článku: https://www.tichezpravy.cz/chyba-v-zakone/

Kampaň Chyba v zákoně (Foto: Goodkin.cz)

Podívejte se na poutavé videospoty ohledně Chyby v zákonu od Goodkin:  https://www.goodkin.cz/case-study/case-study-in-iustitia 


Zdroj, foto: Ceskatelevize.cz, Csfd.cz, In-ius.cz, Goodkin.cz
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button