Z DOMOVA

Co dělá neslyšící z filmu Pupendo?

Pupendo patří mezi oblíbené české filmy. Určitě se Vám vybaví scéna, jak malý kluk otevřel dveře a začal odpovídat znakovým jazykem. Co se stalo s tím klukem? Co dělal a dělá po natočení filmu?

Pupendo

Pupendo je komedie, která byla natočena režisérem Hřebejkem a měla premiéru před 17 lety. Děj se odehrává v roce 1984. Ve filmu si zahráli největší české hvězdy filmového plátna – Bolek Polívka, Eva Holubová a další. I neslyšící Lukáš Baborský v tomto filmu dostal vedlejší roli. Zahrál si na Matěje Máru. 

Matěj Mára v podání Lukáše Baborského

Matěj Mára

Matěj Mára je neslyšící a němý syn Bedřicha Máry (Bolek Polívka) a Aleny Márové (Eva Holubová). Zahrál ho právě Lukáš. Matěj se objevil ve filmu krátce, ale i tak se nesmazatelně zapsal do naší paměti.  Matěj otevřel dveře v převleku za finské děvče a dokonale zmátl frajera Vláďu v podání Pavla Lišky. 

Vláďa (Pavel Liška) a Matěj Mára 
Scéna z filmu Pupendo. Vzadu stojí Matěj Mára

Lukáš Baborský 

Lukáš Baborský chodil do 8. třídy, když do školy přijeli filmaři z castingu České televize a natočili si ho. Zanedlouho se pak ozval režisér Hřebejk s nabídkou na roli Matěje v Pupendu. Lukáš je od narození neslyšící a nikdy si netroufal snít o tom, že by si zahrál ve filmu. Filmový Matěj byl neslyšící a dorozumíval se znakovým jazykem, který Lukáš přirozeně ovládal. Role mu padla jako ušitá.

Základní znakování během natáčení naučil i dospělé herce. Dodnes se mu prý stýská po filmové mamince Evě Holubové, se kterou si obzvláště porozuměl. Práce u filmu ho bavila a klidně by v ní pokračoval, se svým handicapem nicméně v další herecké úspěchy doufat nemohl.

Filmoví rodiče Márovi

Po natáčení….

Lukáš zůstal nohama na zemi a po maturitě se vydal do Brna na Masarykovu univerzitu. Školu ale předčasně ukončil, protože zjistil, že ho studium nebaví, a tak dal přednost časově náročné zálibě – chovu zvířat.  Lukáše totiž od malička bavila biologie a zoologie. Miluje zvířata. 

Lukáš Baborský jako ošetřovatel

Práce snů

Málokdo má to štěstí, aby ho ta práce bavila a zároveň živila. Lukáš ale má to privilegium. Před pár lety získal místo ošetřovatele v zoologické zahradě Chleby. Lukáš také změnil svoji vizáž, nosí plnovous, a tak v něm nikdo z jeho kolegů nepoznal Matěje Máru – bývalou hvězdu z Pupenda. Ale nakonec na to kolegové přišli, když film běžel v televizi, a hodně se divili. 

Lukáš s hadem

Zdroj, foto: Tvguru.cz, Msn.com, 
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close