60letá neslyšící Angličanka přeplavala oceán a stala se první neslyšící ženou v této oblasti.

0

Byl prosinec 2019, když Angličanka Mo O’Brien se svou posádkou začala veslovat téměř 4800 km dlouhou trasu. Veslování odstartovaly na Kanárském ostrově La Gomera a trvalo jim to přesně úctyhodných 49 dní, když doplavaly ke karibskému břehu. Součástí posádky byla také její dcera (32 let). 

Angličanky pokořily Atlantský oceán za 49 dní!

Podívejte se, jak se Mo O’Brien připravovala na veslařský závod:

Vyčerpávající závod

Nezávodí se v celku, ale v rozvržených intervalech. Tříčlenná ženská posádka veslovala v párech po 4 hodinových dobách s následujícím 2 hodinovým odpočinkem. Veslařský závod je ale doména, v níž plavci bojují nejen se svou psychickou výdrží a fyzickou energií. Bojuje se také s klimatickými podmínkami, denním rozvržením (závodí se i v noci) a hlavně s mořskou vodou, která dovede být nepřátelská. Po celou dobu závodu jsou plavci monitorování a mají dálkovou podporu  v podobě mobilní lékařské pomoci. Neslyšící žena prodělala během závodu mořskou nemoc a extrémní spánkový deficit. Paradoxně tyto negativní faktory nebyly pro ni tak náročné jako její extrémní sluchové postižení. Během veslování je zdravý sluch výhodou, protože můžete předejít případným riskantním situacím. 

Na pokraji všech sil

Jak probíhala komunikace během závodu?

Ostatní členky posádky byly trochu rozpačité co se týče komunikace s neslyšící závodnicí. Definovaly to jako noční můru, protože ve sportu jako je veslování, je sluch důležitým smyslem. Veslaři totiž veslují za sebou, nevidí si na obličej, takže kontinuální konverzace z očí do očí možná není. V extrémních podmínkách lidé na sebe obvykle křičí a informují se dálkově, s neslyšícím člověkem to nelze. Proto si veslařky vymysleli vlastní komunikační strategii. Na určité povely platily určité manuální znaky. Měli štěstí, že je nepostihl nějaký katastrofický scénář a Atlantský oceán úspěšně přeplavaly.

Závodí se v sedě za sebou
Trio posádky s neslyšící Mo O’Brien

Kdo je Mo O’Brien?

Neslyšící žena pochází z anglického Cornwallu a živí se jako lékárnice. Vyznává odlišné hodnoty než většinová společnost a odmítá žít život dle společenských normativů. Brzká smrt její matky (56 let) ji naučila žít život takový, jaký chce. Mo O’Brien si uvědomila, že čas letí rychlým tempem a je správné dělat všechny bláznivé věci, které máme v silách podniknout. Odmítá žít život ve stylu: chodit do práce každý den, platit hypotéku, po práci být vyčerpaná doma a koukat se na televizi. Své kulaté 60. narozeniny rozhodla oslavit tak, že pokoří Atlantský oceán. Chtěla něco dlouhodobě vytrvalostního, protože dosud měla zkušenosti s maratonem nebo misijní aktivitou v Keni.

Mo O’Brien je 60 let, ale žije jako by byla mladá

Reflexe závodu ze strany neslyšící veslařky

Fascinující neslyšící žena Mo O’Brien byla ze závodu naprosto nadšená, že jí bylo líto, že závod skončil. “Jsem naprosto vyčerpaná, ale chtěla bych zase být tam, kde jsem byla. Miluju to.” Mo O’Brien si nejvíce oblíbila noční veslování a to kvůli romantické atmosféře. Nebe bylo poseté hvězdami a panoval ohromný vítr, který ji v plavání poháněl svou vysokou rychlostí. Díky rychlému větru se cítila velmi svobodně. Závod plavkyním umožnil být součástí mořské říše, poznání a střetávání se se vzácnými mořskými druhy. Tuhle zkušenost by nezískaly jinak než extrémním závodem přes Atlantský oceán. 

Trasa, kterou přeplavaly za 49 dní
3 neobyčejné ženy

Zdroj, foto: Bbc.com, Cornwalllive.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button