Na 1. Mistrovství Evropy v maratónu neslyšících získal Richard Helcel bronz

0

V neděli 10. května v Polsku ve městě Lublin proběhl 3. OPEN ročník Lublinského maratonu. V rámci tohoto závodu zařídili polští organizátoři i včlenění historicky 1. ročníku Mistrovství Evropy v maratonu neslyšících.

maratón 1

maratón 4maratón 5Dálkového běhu na 42 kilometrů se zúčastnilo celkem 11 mužů ze sedmi evropských států a šest žen ze čtyř zemí. Na evropském šampionátu jsme měli také českého zástupce – Richarda Helcela, který se závoděním maratónského běhu začal před dvěma lety. Z té doby taky držel svůj osobní rekord s časem 3:08:52, který byl zároveň českým rekordem neslyšících.

Richard Helcel

V Lublinu se Richard Helcel držel taktických pokynů svého trenéra a dokázal potom svůj osobák vylepšit o 4 minuty. Doběhl v čase 3:04:37 a získal tím třetí místo. Prvním mistrem Evropy v historii se stal Karakulah Ônder z Turecka s časem 2:41:01 a stříbrnou příčku obsadil běžec z Malty George Vella, který tak vybojoval pro Maltu historicky první sportovní medaili.

maratón 6

Nejrychlejší z žen byla Ukrajinka Yulia Bairamova, která zaběhla ještě lepší čas než neslyšící medailisté na druhém a třetím místě v mužské kategorii. O tom, že neslyšící sportovci výkonnostně nijak nezaostávají svědčí i to, že v absolutní klasifikaci žen Lublinského maratonu tato Ukrajinka zvítězila a Ruska, která byla na ME druhá mezi slyšícími, doběhla jako třetí. A třetí místo na Mistrovství Evropy neslyšících získala Polka Edyta Zareba.

maratón 7

Do cíle doběhlo 746 běžců. Richard Helcel se v absolutní klasifikaci Lublinského maratonu umístil na 24. místě a  ve své kategorii 40-49 let dokonce skončil  na krásném 4. místě.

Tiché zprávy našemu atletovi Richardu Helcelovi gratulují a všichni mu přejeme hodně naběhaných kilometrů v nohou a další úspěchy.

Zdroje: O. Panský, fcb EDSO, edac2015.pl, maraton.lublin.eu