Z DOMOVA

Koštování slivovice 2013

Znáte soutěž Koštování slivovice? Jedná se o soutěž, kde se ochutnává (neboli košťuje) slivovice. Tuto soutěž uspořádal také neslyšící Jaroslav Manďok ve Zlíně.

Jak taková soutěž vypadá? Do soutěže se přihlásí majitelé pálenek. Každý vzorek je očíslován podle majitele a poté se slivovice schovají. Soutěží přímo majitelé slivovic, kteří ochutnávají vzorky, aniž by věděli, čí je to slivovice. Každý vzorek pak oznámkují. Jednička znamená výbornou slivovici, pětka pak slivovici, která jim nechutná. Po každém ochutnání se vždy napijí vody, sní malý kousek chleba a pak pokračují v ochutnávce. Majitelé a zároveň soutěžící hodnotí vzorky slivovic, jsou tam i rozhodčí, kteří jen kontrolují průběh soutěže.

1 Koštiny

Nedávno proběhla ve Zlíně soutěž Koštování slivovice, na kterou se přihlásilo osm neslyšících lidí se svými slivovicemi. Soutěž byla tříkolová. Kdyby se přihlásilo více soutěžících, měla by soutěž méně kol.

Nejlepší slivovici měl Jaroslav Darebník, za ním následoval František Moučka. Oba získali shodný počet bodů. Rozhodl tedy lepší součet známek v prvním kole. Na třetím místě se umístil Josef Čechman. První tři vítězové měli pravou slivovici ze švestek.

2 Koštiny

Příští rok se toto Koštování slivovice bude konat znovu. I vy máte možnost se přihlásit, vzít si svou slivovici a třeba vyhrajete.

3 Koštiny

Výsledky koštování slivovice:

1. Jaroslav Darebník

2. František Moučka

3. Josef Čechman

4. Marek Pivoda

5. Radek Čechman

6. Petr Stratil

7. Ludmila Halenková

8. Miroslav Fritz


Zdroj: z archivu Jaroslava Manďoka, z vyprávění Jiřího Goldefuse

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close