Z DOMOVA

1. Mezinárodní konference neslyšících lektorů znakového jazyka LESICO

V Praze se od pátku 18. října do neděle 20. října 2013 konal 1. ročník Mezinárodní konference neslyšících lektorů znakového jazyka LESICO.

Tato konference se opravdu vydařila. Zúčastnilo se jí kolem 180 lidí z 25 různých států. Kromě těch evropských i z USA, Kuvajtu, Singapuru a Bahrajnu. Z Evropy tvořili početnou skupinu hlavně Rakušané, Francouzi, Němci, Švýcaři a Poláci.

Mezi 180 lidmi byli účastníci konference, přednášející a čeští lektoři pěti partnerských organizací v České republice (Pevnost, Trojrozměr, 3Dimenze, Bezhran a Evoluce).

2013_10 Lesico 01 (3)

Během tří dnů všechno proběhlo dle plánu, všechno bylo zajímavé. Přednášeli různí lidé z různých částí světa na různá témata, například Strategie a metody výuky znakových jazyků, Profesní rozvoj lektorů znakového jazyka, Lingvistika znakových jazyků atd. Jeden z přednášejících, Clark Denmark z Anglie, nemohl dorazit, ale přesto připravil prezentaci a video a mohl tak přednášet na dálku.

Poslední den v neděli se účastníci konference dohodli, že by nechtěli zůstat jen u prvního ročníku konference, ale že by v této tradici chtěli pokračovat. Každé dva roky se tedy bude konat tato mezinárodní konference. Ozvali se tři zájemci – státy, které by chtěly převzít organizaci nad druhým ročníkem, a to Francie, Holandsko a Švýcarsko. Švýcarský kandidát navrhoval, aby se konference konala každé tři roky. Proběhly volby a vyhrála Francie, druhé bylo Holandsko a třetí Švýcarsko. Druhý ročník se tedy bude konat v roce 2015 ve Francii.

Na konferenci se také mluvilo o budoucnosti a účastníci se dohodli, že je potřeba vytvořit novou profesní organizaci neslyšících lektorů znakového jazyka. Podobně jako se v Evropě scházejí tlumočníci v rámci EFSLI, kde probíhají různé diskuze, semináře, workshopy, přednášky atd., je potřeba, aby se scházeli i neslyšící lektoři. I lingvisté mají svoje pravidelná setkání.

Lektoři tedy zatím vytvořili skupinu European Network of Sign Language Teachers. Dalo se dohromady pět kontaktních osob, a to z České republiky (Radka Nováková), Holandska, Německa, Francie a Itálie. V průběhu dvou let se budou snažit navázat spolupráci například s EUD, EFSLI a různými organizacemi, zjistit si potřebné informace, co je potřeba připravit, informovat ostatní státy atd. Chtějí také vytvořit seznam států s jejich kontakty. Tento seznam bude zatím vytvořen na webových stránkách LESICO.

Prezidenti EUD i EFSLI se nemohli této konference zúčastnit, ale prostřednictvím videa výkonný ředitel EUD Mark Wheatley i prezident EFSLI Peter Llewellyn Jones vyjádřili této budoucí organizaci podporu a uvedli, že by s ní určitě v budoucnu chtěli spolupracovat.

2013_10 Lesico 01 (4)

Po skončení konference se všichni shodli na tom, že se celá konference povedla. Na akci byla přítomná i Česká televize se štábem Televizního klubu neslyšících, rovněž partnerské organizace pořídily různé záběry z konference a byla tam i různá média z Francie, Polska atd.

Pro třídenní konferenci zajišťovali občerstvení studenti Střední školy v Hradci Králové (obor kuchař-číšník, cukrář) a všem účastníkům jídlo na konferenci moc chutnalo.

Zdroj: R. Nováková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close