LIDÉPŘÍBĚHY

Zkušenosti dvou neslyšících, kteří prodělali covid-19

Všude čteme o tom, jak někdo vyprávěl o tom, jak zažil na vlastní kůži novou nemoc covid-19. Nyní máme možnost podat dva příběhy neslyšících, kteří prodělali tuto nemoc.

Robert Ferguson

Robert Ferguson pochází z Austinu, Texas. Robert vypověděl, že si myslí, že se nakazil, co byl na konferenci, která byla v jiném státě. 

Robert Ferguson

Průběh nemoci u Roberta

Robert se vrátil domů, ale už se cítil v jiné kůži. Myslel si, že chytil chřipku. Nikdy totiž si nemyslel, že zrovna on bude nakažen covid-19. Robert říkal, že si z té paniky kolem covid-19 dělal srandu. 

Robert i přes to, že se necítil dobře, chodil ještě dva dní do práce. Ale už měl vysoké horečky a trpěl zimnicí. Tak se rozhodl, že zůstane doma. Poté zjistil, že jeho spolupracovník byl pozitivně testován na covid-19.  V ten moment Robert si uvědomil, že musí se musí okamžitě nechat otestovat. 

Covid-19

Testování

Robert tak vyzkoušel testovací sadu, a výsledek vyšel negativně na covid-19. Robert byl zmatený, tak začal uvažovat nad tím, zda má vyzkoušet jinou testovací sadu. Nakonec se rozhodl, že to nechá být a bude se léčit. Léčil se tak od 10. do 19. března. 

Vysoká horečka

Nemocnice

Chvílemi si Robert myslel, že porazil nemoc, neboť horečka ustoupila. Jenže se zase vrátila a to už mu bylo čím dále hůře. Plíce ho bolely, cítil se jak na horské dráze. Robert se rozhodl, že pojede na pohotovost. A vyprávěl, že když tamějším lidem řekl, že možná má covid-19, tak lidé se hrozně vyděsili. Dokonce tak moc, že si odskočili od něho a řekli mu, aby si od nich držel odstup. A řekli mu. že tam má zůstat. Robert vyprávěl, že komunikace byla obtížná, neboť se museli domlouvat písemně. 

Přijetí do péče

Roberta přijali na pohotovosti. Dali mu dotazník od Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), který byl jako dlouhý kontrolní seznam. Bylo tam téměř 100 otázek, na které jsem poskytl skoro na 100 odpovědí, a z těch odpovědí se vyplynulo, že má všechny příznaky typické pro covid-19.Takže museli otestovat. Testování probíhalo tak, že testovací tampon na covid-19 strčili do Robertova nosu. Robert říkal, že to nebylo příjemné, že to pálilo. Pustili ho domů s tím, že musí zůstat doma a čekat na výsledek. 

Centrum pro kontrolu a prevenci nemoci

E-mail

Robert hned druhý den obdržel email, ve kterém bylo napsáno, že je pozitivní na covid-19. Robert tak zůstal doma, ale po několika dnech cítil, že se jeho zdraví zhoršovalo a měl velké potíže s dýcháním, takže šel na pohotovost, kde zůstal přes noc. Byl propuštěn následující den poté, co se jeho dýchání zlepšilo. Od té doby řekl, že je to jeho zotavovací proces nahoru a dolů.

Současnost

Robertovi je nyní lépe, ale stále má kašel. Také vypověděl, že někdy se cítí dobře, ale pak zase se cítí špatně. Robert říkal, že sám virus sám má časovou osu, zatímco on ne. Robert tak musí bojovat, jít dál a snažit se zůstat tak zdravý, jak jen umí. Ještě Robert vyprávěl, že dostal dopis od Austin Health Authority, aby zůstal doma a aby z jakéhokoliv důvodu neodešel, pokud nepotřebuje lékařskou pohotovost. Porušení karantény by mu mohlo přinést trest ve formě vězení ve výši 180 dnů nebo pokutu 2 000 $, a nebo obojí. Robert přečetl dopis a souhlasil s tím, že by měl zůstat doma. Řekl, že se cítil velmi osaměle. Robert dodal, že chápe, proč dostal tento dopis. Ví, že cílem státu Texas je zajistit, aby se šíření covid-19 zmírnilo. Ten dopis dostal každý, kdo měl příznaky covid-19.  Účelem bylo zajistit, aby všichni ostatní chápali, že to není vtip. 

Co bylo dál…

Robert pak si musel zavolat CDC, aby absolvovat několik testů, aby se ujistili, že už není pozitivním na covid-19. Po testování musel ještě absolvovat sedmidenní proces, kdy se ujišťovali, že se Robert uzdravil a hrozí mu recidiva. Robert je vděčný, že existuje technologie, že může se tak komunikovat s rodinou a přáteli. Robert taky moc děkuje svým přátelům, kteří mu nosili jídlo. 

Test na covid-19

Další příběh – Delia Kimmel

Delia Kimmel žije v Orange County v Kalifornii. Delia se nakazila v polovině března. Delia se domnívá, že se nakazila v práce, neboť její práce vyžaduje setkání se zákazníky. A ti zákazníci jsou bohatí lidé, kteří cestují do zahraničí. 

Delia se cítila špatně, pojala tak podezření, že má covid-19. A tak kontaktovala svého praktického lékaře, že by ráda se nechala otestovat. Jenže její lékař odmítl s tím, že Delia nesplňuje požadavky, neboť necestovala mimo svůj stát. 

Delia Kimmel

Středisko péče

Delia vypověděla, že její zdravotní stav se zhoršoval. A díky tomu, že viděla v televizních zprávách, které probíraly covid-19, telefonní číslo, které odkáže lidi na správnou cestu. A tak díky tomu pak mohla zajít do střediska péče, kde získala test CDC na covid-19. 

CDC a testy na covid-19

Centrum urgentní péče

Delia popisovala, jak u ní testování probíhalo. Nechali rentgenovat její hrudník, otestovali její hladinu kyslíku a také provedli výtěr nosní dutiny. Delia vypověděla, že tampon opravdu zavedli hluboko do nosní dutiny, že u ní přivolal kašel. Řekla, že personál urgentní péče, který se zajímal o její hladinu kyslíku, dal jí přenosnou kyslíkovou nádrž s maskou a vyzval ji k nouzovému transportu do místní pohotovosti v nemocnici.

Izolace

Delia vypověděla, že byla umístěna ve čtyřstěnné místnosti uzavřené od ostatních pacientů. Řekla, že jí lékaři z pohotovosti řekli, že na základě rentgenů a příznaků její hrudi bylo velmi pravděpodobné, že měla covid-19. Delia řekla, že jí bylo řečeno, že na to neexistuje lék, žádná vakcína, a měla chvíli, kdy si pomyslela: „Takhle umřu? “

Zůstala na pohotovosti po dobu 24 hodin. Její lékař řekl, že měla být poslána domů, protože mohla dýchat sama o sobě a nepotřebovala ventilátor, a protože potřebovali poskytnout prostor ostatním lidem, u nichž bylo podezření, že mají covid-19.

Izolace

Domácí léčba

Delia tak šla domů a pokusila se s nemocí bojovat sama. Delia obdržela inhalátor. Delia vysvětlila, že došlo ke smíchání s jejím testem covid-19, protože její křestní jméno bylo chybně napsáno jako „Dalia“ místo „Delia“, ale tento nesprávně napsaný test se vrátil jako pozitivní pro covid-19. O pět dní později měla další test, který ukázal její negativní výsledek na virus, ale byla upozorněna, že v budoucnu by mohla mít pozitivní výsledek.

Delia uvedla, že byla doma oddělena od rodiny asi dva týdny. Nyní se zotavuje, ale byla upozorněna, že by mohla znovu onemocnět, protože její imunitní systém je slabý, takže musela být zvlášť opatrná.

Delia uvedla, že se cítí provinile, že mohla přispět k šíření viru na ostatní, než si uvědomila, že je nemocná, a má také „vinu pozůstalých“ v tom, že se dokázala vzpamatovat, zatímco mnoho dalších zemřelo.

Zdroj, foto: Pixabay.com, Dailymoth.com, Wikipedia. org
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close