INFORMACE

Zajímavosti – Znáte všechny velikonoční dny?

Určitě jste se již setkali s názvy dnů, které souvisejí s Velikonocemi. Popelavá středa, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční a Velikonoční pondělí. O těchto šesti dnech se můžete dozvědět pár zajímavých informací, které jsou spojené s lidovými tradicemi a obyčeji.

Popelová středa
Také se jí říkalo škaredá nebo černá, protože se vymetaly komíny. Podle lidového obyčeje se nesmíte škaredit a mračit, jinak se budete mračit po všechny středy v roce.

Zelený čtvrtek
Lidé v tento den vstávali velice časně, rodina se pomodlila, omyli se rosou, protože bránila nemocem.

Na Zelený čtvrtek vstávaly hospodyně časně, aby zametly dům ještě před východem slunce. Smetí se odneslo na křižovatku cest, aby se v domě nedržely blechy.

Kdo sní před východem slunce pečivo namazané medem, je chráněný před uštknutím hadů a před žihadly vos.

O Zeleném čtvrtku se nemá nic půjčovat a s nikým se hádat, aby se vám všechny hádky trvale vyhnuly a naopak peníze aby si k vám našly cestu.

Velký pátek
Vstávalo se před východem slunce, lidé se chodili mýt do potoka, aby se chránili před nemocemi. Někde se chlapci potápěli a snažili se ústy vytáhnout kamínek, který pak hodili levačkou za hlavu, to je mělo ochránit před bolením zubů.

V tento den se nesmělo nic půjčovat, protože půjčená věc by se mohla očarovat. Věřilo se hodně na čarodějnice a uhranutí.

Nepracovalo se na poli ani v sadu, aby se nehýbalo zemí.

Nepralo se prádlo, protože by se prádlo namáčelo místo do vody do Kristovy krve.

Také se chodilo dům od domu, za zvuku řehtaček a různých říkaček se oznamovalo poledne a ranní i večerní klekání. Hospodyně připravovala obdarování v podobě sušeného ovoce, pečiva, vajec a někdy také drobných peněz.

Bílá sobota
Z ohořelých dřívek se vytvářely křížky a nosily se do pole, aby bylo úrodné. Popelem z posvěceného ohně se posypaly louky. Někde se uhlíky dávaly za trám do domu, aby ho chránily před požárem.

Na Bílou sobotu se také uklízelo, bílilo. Připravovalo se a chystalo se na blížící se neděli a pondělí. Pekly se mazance i velikonoční beránci, pletly se pomlázky z vrbového proutí, vázaly březové metličky a zdobila se vajíčka.

Boží hod velikonoční
Provádělo se svěcení velikonočních pokrmů – beránek, mazanec, vejce, chleba, víno. Každá návštěva dostala kousek z posvěceného jídla. V těchto dnech se také pečou beránci.

Velikonoční pondělí
Toho dne je velikonoční hodování. Chlapci chodí dům od domu za děvčaty, se spletenými pomlázkami většinou z vrbového proutí, zdobenými stuhami. Šlehají dívky a vinšují, za to dostanou malovaná vajíčka. Někde je zvykem, že dívky polévají chlapce vodou.

 Zdroj: svatky.717.cz

Back to top button
Close