Knížka “Bez frází a bez jůtubu” od českého spisovatele Dominika Landsmana se dočkala vydání v roce 2020. Obsah knihy cílí na školáky, kteří jsou dennodenně připojení na internet a kteří neustále vysedávají u počítačů. V knize se objevily i vtipy na neslyšícího sportovce.

Autor knihy Dominik Landsman
Český spisovatel Dominik Landsman (34 let) je autorem několika úspěšných knih (Deníček moderního fotra, Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána…). Jeho zatím poslední knihou je “Bez frází a bez jůtubu.” Landsman vystudoval na Vysokém učení technickém v Brně obor Finance podniku, poté pracoval jako realitní makléř. Když dostal v zaměstnání výpověď a následně z další práce po čtrnácti dnech sám odešel, rozhodl se zůstat místo manželky na mateřské dovolené (syn se narodil zhruba měsíc předtím, než dal výpověď).

Začátky autorova psaní
Když byl Landsman na mateřské dovolené, rozhodl se podělit s ostatními o své zkušenosti a zážitky na svém blogu – popisoval humorně dny prožité se svým malým synem Čeňkem. Blog měl veliký úspěch, a tak vydal své povídky knižně (několik knih “Deníček moderního fotra”).

Od knih pro děti/o dětech ke sportovní tématice
Landsman napsal dvě dětské knihy. “Lidem z Bez frází se to asi líbilo, a tak mě oslovili, že by chtěli napsat knížku pro děti, která by byla psaná trochu tím dětským jazykem,” vysvětluje autor. Vzal tedy nějaké sportovce a přepsal to tak, aby se to líbilo dětem.

Kniha “Bez frází a bez jůtubu”
Dostat děti od počítačové obrazovky, kde hrají hry, sledují youtubery a Instagram, se pokouší kniha “Bez frází a bez jůtubu.” Dominik Landsman ve spolupráci s projektem “Bez frází” v ní vypráví osudy výjimečných českých sportovců, a to v takovém textu, aby mu rozuměli i školáci. O tom, jestli kniha skutečně zvedne děti ze židle a odtrhne je od počítačů, povídá Landsman: “Nečekám, že po vydání té knihy 90 procent všech dětí vstane, zapálí počítače a půjde si ven zakopat s míčem, to asi ne,” a dodává: “ale jednou z motivačních berliček by to podle mě být mohlo. Jak tam představuji různé sportovce, kteří něco dokázali ve sportu, tak je to třeba bude motivovat.” Knihu Landsman napsal ve stylu, že si dva kamarádi povídají během hraní počítačových her, a jeden z nich vypráví příběhy o různých sportovcích, které slyšel od svého otce.

Korektní – nekorektní humor?
Kniha autora je napsána s humorem, který ne každému může připadat korektní. Landsman vysvětluje, že se to snažil psát jazykem prepubertálních dětí, které může štvát, jak je všude spisovná řeč, a dodává: “Děti školou povinné nemluví jako z učebnic, nemluví spisovně.” V knize je i příběh o stolním tenistovi Petru Korbelovi a jeho čínském soupeři, kterého Landsman nazval “kung pao” (pozn. red. čínský pokrm z kuřecího masa). Je v ní i zmínka o neslyšící lyžařce Tereze Kmochové, jak může slyšet startovací výstřel, jestli do ní někdo musí šťouchnout klackem. Jestli zmíněné věty byly už za čárou nebo byly jen zábavné, vysvětluje Landsman v rozhovoru pro Seznamzpravy.cz: “Pro mě je to zábavné, hrozně záleží, jak má kdo nastavené ty hranice v dnešní hyperkorektní době.” Autor se snažil vžít do dětské mysli, jak by si mezi sebou povídaly ty děti, a dodává: “V té knížce se nikomu nevysmívám, vysmívat se je něco jiného než dělat humor. Vysmívání nemám rád a humor v rámci nějaké určité skupiny, například těch neslyšících, tam si myslím, že je to v pohodě.” Landsman má samozřejmě od sportovců, o kterých psal, schválení. I od lyžařky Terezy Kmochové.

Tereza Kmochová mezi dalšími známými sportovci
Kniha se kromě Terezy Kmochové zmiňuje i o dalších známých sportovních osobnostech, například o Barboře Závadové (česká plavkyně), Tomáši Dvořákovi (bývalý český atlet) nebo o Vladimíru Šmicerovi (bývalý fotbalista).
Zdroj, foto: Seznamzpravy.cz, Reflex.cz, 3za50.knizniklub.cz, Bezfrazi.cz, Obchod.bezfrazi.cz, Sportovnilisty.cz, Slamak.cz, Tyden.cz
Editor: Eva Nováková