Konec koncesionářských poplatků
Vláda schválila návrh zákona, který ruší koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas. Nově by obě veřejnoprávní média nebyla financována přímo z plateb domácností a firem, ale prostřednictvím příspěvku ze státního rozpočtu. Podle představeného návrhu by Česká televize i Český rozhlas dostávaly každoročně stanovenou částku ze státních financí.

Proces přijetí
Návrh nyní zamíří do Poslanecké sněmovny. Pokud ho poslanci schválí, bude následovat projednání v Senátu. Následně musí zákon podepsat prezident. Teprve poté může vstoupit v platnost. Vláda dlouhodobě počítá s účinností od začátku roku 2027. O definitivní podobě i termínu zavedení však rozhodne až úspěšné dokončení celého legislativního procesu.


Nesouhlas s návrhem
Návrh budí značné kontroverze. Změna by totiž znamenala výrazný zásah do fungování veřejnoprávních médií. Česká televize by podle návrhu získala zhruba o jednu miliardu korun méně, než letos očekává vybrat na poplatcích, Český rozhlas pak přibližně o 400 milionů korun méně. Kritici upozorňují, že financování přímo ze státního rozpočtu může zvýšit závislost médií na politických rozhodnutích a oslabit jejich nezávislost. Obavy o osud veřejnoprávních médií vyjádřily tisíce lidí v neděli 21. června pochodem z Pražského povstání k České televizi. Odborníci, pracovníci médií i veřejnost vládní návrh na akci kategoricky odmítli.

Zdroj, foto: Ct24.ceskatelevize.cz, Facebook.com, Irozhlas.cz, Idnes.cz
Editor: Kristýna Havlová
