Unikátní dokument
Viktor je umělecký portrét stejnojmenného neslyšícího Ukrajince žijícího uprostřed válečné vřavy. Diváci mohou sledovat ruskou invazi nejen očima, ale i ušima Viktora. Na tvorbě unikátní zvukové stopy spolupracoval Sarbil se zvukovým technikem Nicolasem Beckerem, držitelem Oscara, aby se diváci mohli co nejvíce vcítit do toho, jak neslyšící Viktor invazi prožívá. Dokument o Viktorovi pomohl Sarbilovi vyrovnat se s jeho vlastní ztrátou sluchu.
Sarbil přišel o sluch během revoluce v Libyi
Sarbil v roce 2011 natáčel revoluci v Libyi. Naneštěstí jej zasáhl šrapnel a způsobil mu velmi vážná zranění, v jejichž důsledku přišel o sluch na pravém uchu. O své ztrátě sluchu řekl jen hrstce lidí. Obával se totiž, že přijde o práci, jelikož filmaři a fotografové pracující ve válečné zóně musí dobře slyšet, aby mohli reagovat na to, co se kolem nich děje.
Neslyšící Viktor chtěl za každou cenu pomoci v boji proti ruské agresi
V roce 2022 narazil Sarbil na neslyšícího Ukrajince Viktora, který chtěl pomoci bránit svou vlast proti ruské agresi. Viktor, který je také fotografem, vlastně zažil to, čeho se Sarbil obával u sebe samého. Ukrajinská armáda ho kvůli jeho sluchovém postižení odmítla přijmout. Viktor se proto rozhodl, že bude proti ruské agresi bojovat alespoň tím, že se stane dobrovolným armádním fotografem. Sarbil si proto usmyslel, že o Viktorovi natočí dokument, který divákům přiblíží jeho každodenní život.
Komunikace bez tlumočníka
Sarbil začal tento dokument natáčet po boku terénního producenta a tlumočníka znakového jazyka. Bylo však příliš nebezpečné, aby stáli všichni vedle sebe, a tak tlumočník raději odešel. Sarbil si proto při komunikaci s Viktorem vypomohl, jak se dalo – základní znalostí znakového jazyka, gesty rukou, vizuálními pomůckami a pokud to bylo možné, tak také Google překladačem. Sarbil je přesvědčen, že snaha komunikovat s druhými lidmi bez tlumočníka umožňuje navázat ještě pevnější spojení.
Zdroj, foto: Cbc.ca, En.wikipedia.org, Tiff.net-1, Tiff.net-2, Povmagazine.com, Pixabay.com
Editor: Klára Šámalová