VIBRAČNÍ NÁRAMEK BUZZ

Může vibrační náramek ulehčit život lidem se sluchovým handicapem?

0

Asistenční technologie pro lidi se sluchovým handicapem

Indukční smyčky, systémy FM, infračervené systémy, sluchadla a jejich příslušenství pomáhají lidem se sluchovým handicapem při poslechu zvuků a jejich zesílení. Dále těmto lidem život ulehčují asistenční výstražná zařízení, mohou to být vibrační pomůcky, blikající záblesková světla upozorňující uživatele na alarmové situace, zvonky pomocí dotyku a zraku.

Je spousta technologií a aplikací, které pomáhají osobám se sluchovým postižením žít lehčí a bezpečnější život.

Domovní zvonek pro neslyšící – vysílá světelnou a zvukovou signalizaci (až 95 dB)

Jeden z typů vibračních budíků pro neslyšící

Nové zařízení – vibrační náramek Buzz

Novou technologii v podobě vibračního náramku Buzz, který vypadá jako náramkové hodinky, uvítají lidé se sluchovým handicapem. Tento vibrační náramek dokáže přeměnit zvuk na dynamické vzorce vibrací. Dokáže zachytit zvukové vjemy jako jsou budíky, zvonky, štěkání psů, rytmus hudby, hlasy, smích, vstup člověka do místnosti, pláč dítěte nebo volání vašeho jména. Je vyroben z hypoalergenního materiálu, který je kompatibilní s lidskou pokožkou.

Vibrační náramek Buzz


Vibrační náramek Buzz je od firmy Neosensory. Již v roce 2013 začali Dr. Scott Novich (technologický ředitel firmy) a Dr. David Eagleman (neurolog a generální ředitel firmy) zkoumat, jak senzoricky nahradit absenci vnímání sluchu. Později vyvinuli technologii, která je založená na vnímání prostřednictvím hmatu, tzv.haptické zpětné vazby.

Logo
Scott Novich
David Eagleman

Co vibrační náramek Buzz umí?

Zjednodušeně vibrační náramek Buzz překládá zvuky do dynamických vzorců vibrací a pomáhá tak získat uživateli přístup k důležitým informacím jedinečným způsobem. Dr. Eagleman vysvětluje, proč se snažili vyvinout vibrační náramek, který mohou používat nejen lidé se sluchovým postižením: “Váš mozek neví, odkud získává data, a je mu to jedno. V zásadě se vždy snaží získat informace prostřednictvím smyslů. Ať už přijdou jakékoli informace, mozek pouze určí, co s nimi.”

Vibrační náramek Buzz


Mozek se v průběhu používání vibračního náramku Buzz začne přizpůsobovat a zvuky dokáže přiřadit k jednotlivým vzorcům vibrací. Firma Neosensory doporučuje, aby uživatelé svůj vibrační náramek nosili co nejčastěji, tím se mozek naučí tyto vzorce a jejich rozlišování. Je možné se cvičit pomocí tréninkových her v aplikaci Neosensory, jsou k dispozici pro iOS a Android. 

Vibrační náramek Buzz


Vibrační náramek Buzz lze nastavit do tří různých režimů. První režim je pro každodenní využití a přizpůsobuje tomu okolí uživatele. Ruší tak zbytečný hluk. Druhý režim je pro spánek. V tomto režimu se filtruje případné chrápání a je nastavený tak, aby uživatele nerušil ve spánku, ale upozorňoval pouze na nouzové, alarmové zvuky, např. na sirény nebo kouřové alarmy. Třetí režim umožňuje chytit rytmus hudby spolu s nuancemi melodie.


Zdroj, foto: Healthyhearing.com, Neosensory.com, Pomuckyproneslysici.cz
Editor: Lucie Ulrichová

Back to top button