ZE SVĚTA

V indickém filmu hrálo přes 200 neslyšících lidí

Indický film se může pyšnit tím, že si v něm zahrálo přes 200 neslyšících lidí! O jaký film se jedná? O čem je ten film? 

„Mounaksharangal“ 

„Mounaksharangal“ je název filmu. Je to v malajálamštině, což je dráviský jazyk, který je jedním z oficiálních jazyků Indie. Malajálamština se používá především ve státě Kerala, která je na JZ Indie.

V něm si zahrálo přes 200 neslyšících lidí z celé Keraly, což je historicky poprvé v Indii. Vloni uvedli tento film do kin. Tvůrci včetně režiséra Devadase Kalluruttyho tvrdí, že mnoho majitelů kin a část publika nyní požadují, aby byl film uveden opět do distribuce.

 

Kerala

Kino

Kino je v současné době po televizi a internetu nejsilnějším médiem v dnešním světě. Filmy mohou donutit nás, lidi, abychom se zamysleli nad nějakou situací nebo problematikou. Devadas toho využil, a proto vytvořil film “Mounaksharangal” s 200 neslyšícími lidmi. Tento film upozorňuje na důležitá sociální témata. 


Devadas Kallurutty

Příležitost pro neslyšící

Většina herců v „Mounaksharangalu“ jsou neslyšící děti. Rty neslyšících herců se pohybovaly dle textů, které poté jejich dabéři později nahráli ve studiu. Filmový štáb také najal tlumočníky znakového jazyka, aby neslyšícím hercům vysvětlil pokyny režiséra Devadase.


Ukázka z filmu Mounaksharangal

Herci 

Hlavní hrdiny hrají VS Arif a KM Sreelakshmi. Jak k nim Devadas přišel? Během natáčení dokumentárního filmu si Devadas všiml, jak neslyšící skupinka dychtivě sledovala natáčení filmu. Avšak filmový štáb je požádal, aby odešli. Bylo to pro ně velmi velké zklamání.

Devadas se díky této smutné situaci rozhodl, že natočí film pro neslyšící komunitu. Tak to napsal na papír a ukázal jim to. Neslyšící byli z toho nadšení! Mezitím si Devadas také uvědomil, že jsou i nadějní neslyšící herci, ale mají malou příležitost se ukázat světu. 

Devadas se rozhodl, že v jeho dalších filmech bude hrát více postižených lidí, aby jim dal šanci následovat jejich touhu hrát.

 


Mounaksharangal

Pozitivní ohlas

Film s pouze neslyšícími herci je v Indii poprvé. Prostřednictvím „Mounaksharangal“ tvůrci doufají, že toto poselství o potřebě inkluze díky filmu zasáhne co nejvíce lidí.

Tvůrci filmu „Mounaksharangal“ tvrdí, že film se setkal s pozitivním ohlasem po celé Kerale a to déle jak 40 dni! Většina představení byla vyprodaná. 

Reakce rodičů, příbuzných a přátel neslyšících je zahřály u srdce. 

Zapojení handicapovaných lidí

Pomocný režisér Baveesh po nehodě zůstal na vozíku. Baveesh chtěl být hercem, ale jeho sen trochu limitoval právě invalidní vozík. Devadas ale mu částečně splnil sen. Baveesh se stal prvním členem filmového štábu na invalidním vozíku v indické kinematografii.

Baveesh

Baveesh vždy snil o hraní, ale zřejmě osud pro něj připravil jiné plány. Baveeshe potkala nehoda, po které začal používat invalidní vozík. Baveeshe taky těší to, že vidí neslyšící děti a jejich rodiny tak nadšené. Do dnešního dne žádný režisér nebo producent nepozval neslyšící herce, protože nechtěli riskovat. 

Bavesh říká, “Nikdy jsme si nepomysleli, že by mladá generace přijala „Mounaksharangal“. Ale oni uvítali film s otevřenou náručí”. 

 

Zdroj, foto: Newhook.com, Imdb.com, Behance.net

Editor: Magda JandusováBack to top button
Close