LIDÉPŘÍBĚHY

Úspěšná neslyšící šperkařka Zuzana Búry Zliechovcová

Umělkyně Zuzana Búry Zliechovcová několik let vytváří jedinečné šperky pod svou značkou ViZu Art, kterou vede společně se svou sestrou. Jejich šperky nemají konkurenci na domácím a také na zahraničním trhu. Jsou unikátní a srdeční záležitostí (= vyrobené s láskou). 

Neslyšící šperkařka Zuzana Búry Zliechovcová

Od krásné ženy k umělkyni, která dělá ženy krásnými 

Má dlouhé blonďaté vlasy a vypadá něžně. Musíme vyzdvihnout jednu zajímavost. Její krásu ocenili také ve slovenské soutěži krásy (Miss Nepočujúca Slovenska) a mezinárodní soutěži krásy (Miss Deaf World), kde získala titul Miss sympatie. Zúčastnila se těchto soutěží společně se svou neslyšící sestrou. Zliechovcová žije pokojný manželský život v Žarnovci a oblasti šperků se věnuje od mládí (víc jak 15 let). 

Cesta ke šperkům

Jako malá často kouzlila s pastelkami a barvami. Její sestra studovala obor zlatnictví a stříbrnictví. Nebylo pochyb, že Zuzčina cesta k povolání bude lemována uměleckými školami, přičemž jejím velkým vzorem byla její sestra. Zliechovcová je studijní typ, absolvovala řadu středních a vysokých škol. Je vystudovaným zlatníkem, klenotníkem a uměleckým rytcem kovu. V terciárním vzdělávání se soustředila na mineralogii a učitelství uměleckých předmětů. Má tříletou praxi jako pedagog na umělecké škole. 

“Když se nepracuje ušima, ale rukama a srdcem…” (Zliechovcová při tvorbě) 

Úspěchy v uměleckých soutěžích

Je talentovaná a zároveň neuvěřitelně skromná. Vyhrála řadu ocenění již v období studia na střední a vysoké škole. Každá soutěž je pro ni výzvou a každé umístění je pro ni zároveň odpovědí na otázku “Dělám svou práci dobře?”. Největší úspěch přišel v minulém roce. Zliechovcová jako jediná slovenská šperkařka byla zastoupena v katalogu Joyería Contemporánea 2017 – 2018. Tento prestižní katalog sdružuje všechny soudobé šperkaře, kteří vytvářejí ukázkové produkty. Zliechovcová si velmi dobře uvědomuje, že se jí z kariérního hlediska splnilo všechno podstatné. Uspěla v mezinárodních soutěžích, svět ji zná, má to štěstí, že si může dovolit vyrábět šperky podle vlastní fantazie. Lidé o ní vědí a referují o ní jako o prestižní umělkyni. 

Zuzana Búry Zliechovcová v katalogu Joyería Contemporánea 2017-2018

Výčet úspěchů Zuzany Búry Zliechovcové:

TAHITIAN PEARL TROPHY 2005

ZLATÁ FATIMA JUNIOR 2006

SLOVENSKÝ ŠPERK 2007

SLOVENSKÝ STUDENTSKÝ ŠPERK 2008

SLOVENSKÝ OBSIDIÁNOVÝ ŠPERK 2008

ARTISTA SEGNALATO 2012

TROFFEO „PERLA DELL´ADRIATICO“ 2012

Svět je zajisté krásnější díky ní

Fascinace neforemným kovem 

Její portfolio je rozsáhlé – vyrobí cokoliv, co dokáže zkrášlit ženskou duši. Náušnice, náhrdelníky, prstýnky, vlasové ozdoby, korunky, brože, čelenky… Pracuje zejména se stříbrem, protože je tvárné a při zpracování je velmi flexibilní, na rozdíl od zlata. Při tvorbě se ráda nechává ovlivnit momentálním psychickým rozpoložením. Největší zdroj inspirace nachází v přírodě, v lese, v prostých fyzikálních zákonech (např. padající listí, neklidná hladina potoka), v každodenních situacích života. Snaží se o maximální přirozené zpracování okrasných ozdob. Využívá barvy přírody a kombinuje metody zpracování kovů. Její díla jsou technologicky náročná.

Tvorbu od Zliechovcové je možné pravidelně sledovat na jejím IG profilu (@Vizu.art)

Sluchové postižení může být překážkou, ale není 

Zliechovcová dělá práci, která ji baví. Nechodí do práce, protože práce je její hobby, vášeň, splněný sen. Zliechovcová si šla za svým snem bez ohledu na své sluchové postižení. V rozhovorech přiznává, že sluchové postižení ji při kariéře šperkařky někdy přitížilo. Její sluchovou ztrátu kompenzuje digitální sluchadlo.

Na práci se jí líbí, že dělá něco, co dělá radost ostatním lidem. Je vyhledávanou šperkařkou, tvoří také věci na zakázku, spolupracuje s trendy módními návrháři, podílí se na svatební dekoraci. Její klientelu tvoří samozřejmě ženy, ale často se jí poslední dobou ozývají také muži, kteří chtějí pro své drahé polovičky výjimečný dar. Zliechovcová jim může vyhovět, protože každý její šperk je jedinečný v tom, že je na světě jediný. 

Zuzana Zliechovcová na fotografii, na které lze vidět kompenzační pomůcku

Pozvánka na Svatební setkání (1. – 2. listopadu 2019)

Pokud byste chtěli Zliechovcovou podpořit, máte možnost se s ní setkat tento týden v Brně. V Schrott galerii bude probíhat tzv. “Svatební setkání” o víkendu 1. – 2. listopadu 2019 ZDE, na němž bude Zliechovcová prezentovat svou šperkařskou tvorbu. 

Zdroj, foto: Dobrenoviny.sk, Zurnal.alaindelon.sk, IG @Vizu.art, Myziar.sme.sk
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close