LIDÉPŘÍBĚHY

Sweet potatoes on the way – cestovatelský blog tlumočnice ČZJ

 

Internet je plný cestovatelských blogů. Věděli jste, že existuje český cestovatelský blog přístupný neslyšícím? Tlumočnice ČZJ Kristýna Podeszwová vede vlastní blog o svém kanadském snu, který kromě psaných deníkových záznamů obsahuje videa v ČZJ.

Kristýna Podeszwová

Kristýna Podeszwová

Kristýna Podeszwová vystudovala obor Češtinu v komunikaci neslyšících v Praze (nyní se tento lingvistický obor nazývá Jazyky a komunikace neslyšících), pak si dala studijní pauzu a odcestovala do Austrálie. Tam se snažila nasbírat životní zkušenosti, osvojit si hlubší znalosti v anglickém jazyce a osamostatnit se od rodiny. V Austrálii pracovala jako baristka. Poté, v důsledku vypršení víz, se vrátila zpět do ČR, kde pokračovala v navazujícím magisterském studiu. Mimo jiné pracovala jako tlumočnice ČZJ, a to v rámci Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL) nebo Tichého světa (tlumočnice Tiché linky). S Pavlem Kučerou se podílela na vícedílném projektu Znakujme spolu (od Centra podpory studentů se specifickými nároky na UPOL), v němž atraktivním způsobem šířili krásu českého znakového jazyka.

Šťastná absolventka
Kristýna s Pavlem Kučerou – Znakujme spolu
Kristýna Podeszwová

Znakujme spolu! | 4. díl | Hurá na prázdniny!

Tento díl z našeho cyklu Znakujme spolu! je věnován prázdninovým dobrodružstvím. Naši tlumočníci Kristýna a Pavel se chystají na letní tábor a povídají si o tom, proč je pro děti dobré změnit prostředí a zažít krátké odloučení od rodičů. Naučí vás při tom základní a velmi užitečné znaky jako třeba prázdniny, tábor, dobrodružství. Tak si užívejte prázdnin! A můžete nám napsat, jaké téma by se vám líbilo příště. Tento spot Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci je čtvrtým z cyklu spotů v českém znakovém jazyce Znakujme spolu! Naši tlumočníci Kristýna a Pavel vám ukáží krásu a dynamiku znakového jazyka a všem zájemcům – včetně úplných začátečníků – nabídnou výuku základních znaků podle různých témat. Vždyť kolik jazyků umíte, tolikrát jste člověkem!

Zveřejnil(a) Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci dne Pondělí 22. července 2019

Její přítel je Australan

V době, kdy Kristýna byla v Austrálii, se seznámila s jedním australským klukem. Tento kluk pracoval ve stejném podniku jako ona, akorát byl kuchařem. Zamilovali se, ale jejich tehdejší životní situace spojená navíc s vypršením Kristýniných víz, jim neumožnila být spolu, a tak se jejich cesty dočasně rozešly. Zůstali ve virtuálním a vzdáleném kontaktu. Ona v České republice, on Australan se přesunul do Kanady, kde začal svou novou životní etapu. Přes velkou geografickou vzdálenost na sebe nezapomněli a byli si stále nablízku prostřednictvím sociální komunikace. Trvalo to 3 roky, kdy byli od sebe odděleni, ale zároveň tak nějak přitahováni. Až po 3 letech, na jaře 2019 se rozhodli pracovat na svém vztahu a být definitivně spolu. Od r. 2020 žijí společně v Kanadě, kam se Kristýna v době pandemie přestěhovala. Její partner se jmenuje Osman, ale Kristýna mu neřekne jinak než Ozzy (popř. Ozzík :-).

Kristýna se svým přítelem

“Pevně věřím, že to čím vším jsme si prošli, jsme dokázali obrátit v to, co náš vztah právě více posílilo a utužilo. Přineslo nám to nové touhy, přání a hlavně perspektivy. Těch spoustu obyčejně krásných chvilek ve vztahu, které jsou najednou tak moc vzácný a snažíme si jich každý den vážit a užívat, jak jen to jde.” Kristýna Podeszwová

O cestovatelském blogu

Kristýna založila blog jednoduše pro to, aby sdílela své zážitky, zkušenosti či myšlenky se svými nejbližšími – rodinou a přáteli. Proč je její blog veřejný? Kristýna si myslí, že její blog může přinést nějakou inspiraci nebo návod ke změně i jiným lidem, kteří sdílí podobné duševní rozpoložení. Ona sama by byla ráda, kdyby její blog nebyl jen pouhým virtuálním záznamem, ale aby se z něj stalo časem něco víc. Jednotlivé příspěvky na blogu jsou doplněny o videa v ČZJ, takže autentický záznam života Kristýny je přístupný také uživatelům ČZJ. Její blog se nazývá Sweet potatoes on the way (v překladu: Sladké brambory na cestě).

Takhle vypadá blog Kristýny

Život v Kanadě

Na blogu je popsána celá počáteční etapa napříč kanadským snem. Nyní Kristýna pravidelně sdílí příspěvky o lokaci, v níž žijí. Žijí ve Whistleru, což je horské městečko. Díky koranavirové epidemii došlo ke znatelnému poklesu nájmů a mohou si tak dovolit žít přímo v centru Whistleru v pěkném, moderním bytě za slušné peníze. Její partner Ozzy pracuje jako kuchař ve vyhlášené restauraci. Kristýna pracovala krátkodobě v prádelně, momentálně brigádničí v kavárně.

Kristýna je aktivní také na Facebooku a na Instagramu, její profily obsahují fotky z nové životní situace, pobytu v Kanadě. Facebook obsahuje více fotek.

Sledovat ji můžete opět pod stejným názvem, jako má blog – Sweet potatoes on the way.

Instagram: https://www.instagram.com/sweet_potatoes_ontheway/

Facebook: https://facebook.com/BlogSweetpotatoesontheway/ 

Blog obsahuje překlady do ČZJ
Město Whistler, kde žijí

Výzva

Zaujal vás Kristýnin příběh a chtěli byste se dozvědět něco víc o cestování nebo životě v Kanadě? Chtěli byste, aby Tiché zprávy udělali rozhovor s Kristýnou? Prosím, dejte nám ohlasy pod odkazem, na Facebook. Děkujeme za názory.

Zdroj, foto: Sweetpotatoesontheway.com, Youtube.com, Facebook @PedagogickafakultaUPOL, Facebook @Kristyna Podeszwova
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close