Venkovanky
Tyto ženy vykonávají náročnou fyzickou práci, čímž často obětují vlastní pohodlí a úspěšnou kariéru ve městě. Narozdíl od městských žen ale mají zdravější prsa, protože nežijí v každodenním stresujícím a konkurenčním prostředí. To tvrdí výzkumníci z londýnského mamologického institutu. Něco na tom bude. Venkov je zdravé prostředí s čerstvým vzduchem a přírodou. Na venkově se také stravuje výrazně pestřeji. Zemědělství by bez žen – venkovanek vůbec nefungovalo a doslova by zkolabovalo. Venkovanky totiž tvoří víc jak ¼ světové populace a svou pracovní silou zajišťují víc jak polovinu množství světové potravy. Tím, že venkov je ekonomicky slabým prostorem, až 500 milionů venkovských žen žije v chudobě.
Typologie venkova
Venkovské prostředí je různé napříč všemi státy. Jinak vypadá venkov u nás a jinak ve Velké Británii či Indii. Venkov se liší také uvnitř naší země, venkov v Čechách je odlišný od venkova na Moravě. Venkov je protikladem městského prostředí. Jedná se o oblast, v níž žije podstatně méně lidí než ve městech. A s tím se pojí omezená občanská vybavnost a nabídka služeb.
V České republice můžeme rozlišovat venkovské prostředí následovně:
- SUBURBÁNNÍ VENKOV – metropolitní venkov, v blízkém okolí měst, výborná dopravní infrastruktura, občanská vybavenost, veškeré služby
- ČESKÝ NEROZVOJOVÝ VENKOV – hospodářsky slabé venkovské území, kde mnohdy nefunguje turistický ruch
- MORAVSKÝ VENKOV – specifická venkovská území v oblasti historických zemí Moravy a Slezska
Práce na venkově
Na venkově je nejistá práce a ženám často zbývá pracovat jen v rámci zemědělství. Venkovanky v současnosti musí často o nějaké pracovní místo na venkově bojovat. Nebo každodenně dojíždějí do vzdálených měst. „Leč dopravní infrastruktura je značně omezená, počet školek se snížil a rodinné auto často využívá ve větší míře muž, pro ženu je proto velmi složité dojíždět do zaměstnání.” Řešení by bylo – možnost pracovat na částečné úvazky, zefektivnit dopravní infrastrukturu, zvýšit počet míst ve školkách, což je pořád v České republice neoblíbené téma. Jsou to ale právě ženy – venkovanky, které se zásadním způsobem podílí na budování komunity uvnitř vesnice a zakládají nové projekty, pomocí kterých zvyšují kvalitu života na venkově. A často se zapojují i politicky a ovlivňují místní politické dění.
Globální svátek
Jedná se o svátek, který se slaví globálně. Každoročně ho 15. října připomíná OSN. Svátek má za cíl šířit povědomí o venkovském sociálním prostředí a podpořit samotné ženy, které na venkově působí.
Zdroj, foto: Kudyznudy.cz, Svatky.centrum.cz, (1) Zenysro.cz, Fameplay.tv, Dvs.cz, Czso.cz, (2) Zenysro.cz, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková