SVÁTKYZE ZAJÍMAVOSTI

Světový den záchodů

Věřili byste, že svůj svátek mají i záchody? Na dnešek (19. listopadu) připadá Světový den toalet. Co je na tomto svátku zvláštního? Co se vlastně konkrétně slaví? Tento svátek možná zní vtipně, chcete-li vědět více, čtěte dále.

Ne všichni mají záchody…

Pro lidi z rozvinutých zemí je WC naprostou samozřejmostí. V jiných částech světa je ale situace odlišná. Hlavní myšlenkou tohoto svátku je upozornit na likvidaci tělesného odpadu, která má poté vliv na kvalitu odpadních vod. Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) k toaletě nemá přístup kolem 2,5 miliardy lidí. To je více než ¼ populace! Tolik lidí nemá přístup k základním sanitačním zařízením (kanalizace, voda, záchody). Cílem tohoto svátku je upozornit na zoufalý nedostatek hygienických zařízení v rozvojových zemích.

JAKÁ JE SITUACE VE SVĚTĚ?

 • Rozvojové země

V některých rozvojových zemích (např.: Etiopie, Keňa) jsou lidé v důsledku absence záchodů nuceni vykonávat potřebu na otevřených veřejných prostorách (pro turisty asi odstrašující pohled…). Jedna ze tří žen na světě nemá možnost využívat hygienicky nezávadné WC. Vylučování v otevřeném prostoru je spojeno s vysokým rizikem infekčních onemocnění, ale také s ponížením a násilím. Zlepšit tuto situaci si přeje více než miliarda žen a dívek na světě. Čisté a oddělené toalety jsou dokonce jedním z faktorů, které motivují dívky chodit do školy.

 • Japonsko

V Japonsku můžeme najít technicky nejvyspělejší toalety. Mají mnoho funkcí a nastavení – Evropan má kolikrát problém se v tom vyznat. Samozřejmostí japonských toalet je vyhřívané sedátko, automaticky se zvedající poklop nebo bezdotykové splachování. U některých je i možnost zapnout si hudbu. Ta ale není pro relaxaci. Hudba (falešné spláchnutí, zvuk tekoucí vody) je u japonských záchodů proto, aby překryla zvuky, které člověk nechce, aby ostatní slyšeli (močení do záchodu, žbluňknutí stolice…). No vida, neslyšící mají zase o problém méně – nemusí se stresovat, že je při tom někdo poslouchá. 🙂 Zajímavostí také je, že před vstupem na japonskou toaletu je potřeba se přezout do speciálních pantoflí určených jen pro záchody. Mají to proto, aby byl co nejmenší kontakt mezi nečistou podlahou toalety a čistou podlahou v domě. Po použití toalety vám pozadí může umýt proud vlažné vody (bidety). Novější japonské záchody mohou mít i samočistící prkénko – po použití se samo vyčistí. No, a když už si užijete všech těchto vymožeností, odejdete, a záchod se sám spláchne. Už také přemýšlíte o tom, že byste se přestěhovali do Japonska? 🙂

Multifunkční japonský záchod
Japonské toaletní pantofle

Toaleta – jak funguje samočistící prkénko?:

Různá záchodová pravidla

Na světě nejsou všude stejné záchody. Někde mají luxusní toalety (např.: Japonsko), a někde mají pouze otvor v zemi. V Řecku je zákaz vyhazovat toaletní papír do záchodové mísy, protože nemají příliš kvalitní potrubí – mohlo by se ucpat. K tomuto účelu mají vedle WC vždy připraven speciální koš na vyhazování toaletního papíru. Turecko je proslulé svými tureckými záchody – otvory v zemi. Takovéto záchody můžeme najít i ve Francii nebo Itálii. Jiná záchodová hygiena platí i v Indii – stejně jako v muslimských zemích se k očištění pozadí používá pouze levá ruka. Neexistuje, abyste někomu potřásli levou rukou. Ta je nečistá. Ke zdravení nebo k jídlu se používá pravá ruka.

Turecký záchod

Záchody v České republice

A jak to je se záchody u nás? Postupně se modernizují více a více. České domácnosti se už nebojí investovat do toalet s vestavěným bidetem, které zaručí dokonalou hygienu. V Čechách i ve světě se řeší správná výška závěsného WC. Možnost nastavit si výšku WC jistě ocení starší lidé, jedinci se sníženou pohyblivostí či osoby vyššího vzrůstu. Druhou často diskutovanou věcí je správný posed při vykonávání potřeby. Podle odborníků je při vyprazdňování mnohem zdravější klasický podřep než sezení na toaletě s koleny v pravém úhlu. Vyprazdňování v podřepu je mnohem zdravější pro naše střeva. Je to přirozenější a mnohem šetrnější pro naše tělo. Když sedíme na záchodě s koleny v pravém úhlu, sval (zodpovědný za udržení moči nebo stolice) se uvolňuje jen částečně, takže jsme nuceni tlačit. Otvory v zemi – turecké záchody v tomto vítězí nad klasickými evropskými toaletami. 

Bidet (v popředí) vedle toalety
Nezdravé sezení na WC X zdravější sezení na WC

Co do záchodu nepatří?

Toaleta není koš! Zbavujete se takto třeba zbytků jídla? To je špatně. Přečtěte si, co do záchodu vůbec nepatří:

 • Kočičí podestýlka (podestýlky se ve vodě nerozpouští. Je zakázané je splachovat, ucpe potrubí).
 • Vlhčené kapesníky (často ucpávají potrubí a můe nastat havárie).
 • Kávová sedlina/lógr (také může ucpat záchod).
 • Plenky/dámské hygienické potřeby (obsahují gel – není rozpustný, naopak ve vodě ještě víc nabobtná. Ucpe záchod).
 • Kuchyňský olej (po smažení olej nevylévat do záchoda! A už vůbec ne rozpálený).
 • Léky (zbyly vám léky nebo tabletky? Do WC je nesplachujte! Kontaminují podzemní vodu a ovlivní to volně žijící zvířata).

Zajímavosti o toaletách

 1. Nejdražší toaletou (cca 500 000 000 Kč) je zlaté WC v hongkongském klenotnictví Hang. Bylo využito 380 kilogramů ryzího zlata a 6200 drahokamů. Majiteli obchodu se ale přestalo dařit, a tak musel v roce 2008 toaletu nechat roztavit.
 2. Průhledná toaleta je v Londýně. Samozřejmě je průhledná jenom zevnitř, kdy člověk vidí ven. Dovnitř lidé nevidí 🙂
 3. Pisoár s hrou Tetris mají v jedné brazilské univerzitě. Nad pisoáry je umístěna oblíbená hra Tetris – během močení mohou i skládat kostičky, to je úžasné! 🙂
 4. V Afghánistánu má splachovací toaletu pouze 7% lidí. Zato 90% lidí vlastní mobilní telefon.
 5. Skupinové vykonávání potřeby: Veřejné toalety byly součástí řeckých a římských lázní. Lidé na ně chodili ve skupinkách a probírali zde obchod i politiku. S příchodem středověku církev skupinové vykonávání potřeby zakázala.
 6. Kuchyň vs. WC: Na kuchyňském prkénku je o 200% více bakterií než na záchodovém prkénku.
 7. Na veřejných toaletách bývá nejčistší kabinkou hned ta první v řadě – tu většina lidí přejde.
 8. Spotřeba vody: Na jedno spláchnutí se použije až 26 litrů vody!

Toaleta za 500 milionů v Hong Kongu

Průhledná toaleta v Londýně
Pisoár s možností zahrát si hru Tetris
Pisoáry inspirované kapelou Rolling Stones v pařížském baru

Zdroj, foto: Idnes.cz, Osn.cz, Radynacestu.cz, Scmp.com, Living.iprima.cz, Tn.nova.cz, Chrudimka.cz, National-geographic.cz, Zena-in.cz
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close