Světový den prevence sebevražd

Sebevražda se může dotknout každého z nás. Každá sebevražda je lidská tragédie a má dalekosáhlé dopady na rodinu a blízké. Dne 10. září si proto každoročně připomínáme Světový den prevence sebevražd. Cílem tohoto dne je zvýšit povědomí o této závažné problematice a seznámit veřejnost s preventivními aktivitami a opatřeními, s jejichž pomocí lze sebevraždám předcházet. V tento den se tedy po celém světě konají různé osvětové akce na podporu prevence sebevražd.

0

Jaké je motto letošního Světového dne prevence sebevražd?

Mottem letošního Světového dne prevence sebevražd, se kterým přišla Mezinárodní asociace pro prevenci sebevražd, je „Vytvářet naději prostřednictvím akce (jednání).“ Toto zdánlivě jednoduché heslo má však velmi silný význam, neboť poukazuje na důležitost včasné pomoci lidem se sebevražednými myšlenkami. Je totiž třeba, aby lidé se sebevražednými myšlenkami našli u lidí ve svém okolí porozumění a podporu. Mezinárodní asociace pro prevenci sebevražd zdůrazňuje: „Abychom zabránili sebevraždě, musíme být světlem v majáku pro ty, kteří trpí.

Světový den prevence sebevražd si připomínáme vždy 10. září (Foto: Pixabay.com)
Zapalme svíčku za ty, kteří odešli, i za ty, kteří tu zůstali (Foto: Pixabay.com)

Světový kongres

Mezinárodní asociace pro prevenci sebevražd (IASP) se věnuje prevenci sebevražd, sebevražedného chování včetně zmírnění jejich následků. Tato asociace pořádá již za několik dní (19. – 23. září 2023) ve slovinském městě Piran 32. IASP Světový kongres. Tento kongres se koná každé dva roky a je jedinečnou příležitostí k navazování kontaktů a předávání zkušeností mezi akademickými pracovníky, výzkumníky, klinickými lékaři, krizovými pracovníky a dobrovolníky, kteří se prevenci sebevražd věnují. K prevenci sebevražd je totiž třeba přistupovat v celé její složitosti, jelikož faktory a příčiny, které vedou k sebevraždě, jsou komplikované a je jich mnoho.

Příčin sebevražd je mnoho, například duševní onemocnění (Foto: Pixabay.com)
Nejčastější příčiny sebevražd (Foto: Sebevrazdy.cz)
Buďme oporou těm, kteří to potřebují (Foto: Pixabay.com)

Nejvíce sebevražd je spácháno v chudých zemích

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že každý rok si na celém světě vezme život více než 700 000 lidí. Většina sebevražd (okolo 77 %) je bohužel spáchána v zemích s nízkými až středně vysokými příjmy. Lidí, kteří se o sebevraždu pokusí či mají vážné sebevražedné sklony, je však ještě více. Sebevraždy a sebevražedné chování mají velmi negativní dopad na rodiny a okolí lidí se sebevražednými sklony. Vidíme tedy, jak závažná tato problematika je a že se dotýká milionů lidí po celém světě. Snížení úmrtnosti na sebevraždy je tedy skutečně obrovskou výzvou celosvětového významu.

Nejvíce sebevražd je spácháno v chudých zemích (Foto: Pixabay.com)

Počet sebevražd v České republice

A jak je to se sebevraždami v České republice? V České republice každý rok spáchá sebevraždu zhruba 1200 – 1300 lidí, v průměru tedy každý den nejméně tři lidé. Nejvyšší počet sebevražd připadá na věkovou skupinu 35 – 64 let. Tyto smutné statistiky ukazují, že sebevražda je mnohem častější příčinou úmrtí než dopravní nehody. Z toho je tedy zřejmé, jak důležitá je prevence sebevražd.

Prevence sebevražd je nesmírně důležitá (Foto: Pixabay.com)
Každá sebevražda je lidská tragédie (Foto: Pixabay.com)

Sebevražednost v České republice naštěstí klesá

Přestože statistiky nejsou stále nijak veselé, počet spáchaných sebevražd má však naštěstí klesající tendenci. Vývoj počtu sebevražd od 50. let dvacátého století až po rok 2021 můžete vidět v následující tabulce Českého statistického úřadu (ČSÚ). ČSÚ dále uvádí, že muži ukončují svůj život vlastní rukou mnohem častěji než ženy, u kterých byla tendence naopak vzrůstající. V období 2006 až 2010 připadlo na jednu sebevraždu ženy dokonce 4,8 sebevražd mužů. V posledních letech se však situace mírně zlepšila. V letech 2017 – 2021 připadlo na jednu sebevraždu ženy 4,1 sebevražd mužů, tedy v průměru 250 žen a 1 027 mužů každý rok. Jak dopadne následující pětileté období se teprve dozvíme…

Vývoj počtu sebevražd v posledních 70 letech (Foto: Czso.cz, Český statistický úřad)

Způsoby sebevraždy

Lidé nejčastěji volí pro dobrovolný odchod z tohoto světa smrt oběšením. Muži k tomuto způsobu sebevraždy přistupují častěji než ženy – v letech 2017 až 2021 se oběsilo 57 % mužů a  35 % žen. Druhým nejčastějším způsobem sebevraždy u mužů bývá použití střelné zbraně (15 %), u žen je to jen 1 %. Ženy se naopak častěji uchylovaly k dobrovolné smrti otrávením (22 %, muži v posledním pětiletém období jen 6 %). U žen tento způsob sebevraždy dlouhodobě figuroval na druhém místě. V období 2017 až 2021 byl tento způsob sebevraždy nahrazen skokem z výšky – zvolilo jej 23 % žen a 9 % mužů. V poslední době, a každou chvíli o tom bohužel čteme ve sdělovacích prostředcích, narůstá počet sebevražd skokem či lehnutím před pohybující se předmět (ženy 8 %, muži 6 %). Menší počet lidí volí také smrt utopením – ženy 3 %, muži 1 %.

Nejčastějším způsobem sebevraždy je oběšení (Foto: Pixabay.com)
V poslední době narůstá počet sebevražd skokem pod vlak (Foto: Pixabay.com)

Zdroj, foto: Czso.cz, Iasp.info-1, Iasp.info-2, Iasp.info-3, Sebevrazdy.cz-1, Sebevrazdy.cz-2, Sebevrazdy.cz-3, Pixabay.com-1, Pixabay.com-2, Pixabay.com-3, Pixabay.com-4, Pixabay.com-5, Pixabay.com-6, Pixabay.com-7, Pixabay.com-8, Pixabay.com-9
Editor: Klára Šámalová

Mohlo by vás zajímat...
Close
Back to top button