Světový den laboratorních zvířat
24. dubna je světový den laboratorních zvířat. Tento den si připomínáme od roku 1979. Laboratorní zvířata jsou určená k výzkumu nebo testování například léků, kosmetiky a pod. Tímto dnem si máme připomenout a otevřít právě téma pokusů na zvířatech. Existují také organizace, které bojují za svobodu zvířat. Jde o mediálně kontroverzní téma. Jaký je váš názor na to, že existují laboratorní zvířata, na kterých jsou prováděny pokusy?

Svoboda zvířat
V České republice existuje organizace Svoboda zvířat, která byla založena v roce 1994 a jejímž cílem je změnit vztah lidí ke zvířatům. Aby byla zvířata vnímána tak, že mají hodnotu sama o sobě, aby s nimi tak bylo zacházeno. Nemělo by se na ně pohlížet podle toho, jaký užitek mají pro člověka – například právě pokusy na zvířatech, co lze ze zvířete mít apod.
Činností organizace je nejen osvěta, ale také má vliv na vytváření zákonů – připomínkuje návrhy zákonů a vyhlášek týkajících se ochrany zvířat. Organizuje petiční akce, demonstrace, přednášky, osvěty, a účastní se také správních řízení. Organizace Svoboda zvířat uděluje mezinárodní certifikáty produktům, které jsou v souladu s právy zvířat, týkajícím se například kosmetiky nebo prostředků pro domácnost, a také obchodníkům, kteří neprodávají kožešiny.

Co se organizaci povedlo?
Organizace toho za svého působení ovlivnila hodně. Prosadila zákaz kožešinových farem v ČR a testování kosmetiky a jejích složek na zvířatech v ČR. Podnítila také zákaz obchodování s výrobky z tuleňů v EU, zákaz dovozu a prodeje psích a kočičích kožešin v EU a mnohé další.
Smutné osudy laboratorních zvířat
Osudy laboratorních zvířat nejsou pěkné. Je třeba si uvědomit, že i ona cítí a prožívají. Zvířata nejsou věc, se kterou si lze dělat, co se člověku zachce. Pokusy na zvířatech se dějí dnes a denně. To, že to člověk nevidí, neznamená, že se to neděje.

Scénáře utrpení laboratorních zvířat najdete na stránkách Svobodazvirat.cz.


Petice
Organizace Svoboda zvířat neúnavně pracuje na tom, aby laboratorní zvířata měla svobodu a nic takového se jim nedělo. Má k tomu také opodstatněné argumenty, proč to zvířatům nedělat. Zvířata jsou totiž jiná než lidé. Může se stát, že pokusy s léky mohou u zvířat uspět, ale u lidí pak selžou. Nebo se může stát, že to bude naopak. Dalším argumentem je, že existuje mnoho metod, ke kterým pokusy na zvířatech nejsou potřeba. Využívají se např. buněčné a tkáňové kultury a moderní digitální technologie.
Organizaci se podařilo vybrat 789 691 Kč, peníze půjdou na masivní kampaň a petici. Je potřeba sesbírat dostatek podpisů k petici “za pokusy bez zvířat”. Je to jedinečná šance, jak vyzvat EU ke změně.

Zdroj, foto: Svatky.centrum.cz, Zenysro.cz, Svobodazvirat.cz, Youtube.com
Editor: Lucie Ulrichová