Svědkové Jehovovi myslí na přístupnost

Ať už jste věřící a zajímá vás náboženství nebo nikoliv, jistě by vám neměl uniknout zajímavý počin Svědků Jehovových, kteří se snaží zpřístupnit své učení všem.

6

Kdo jsou Svědkové Jehovovi?

Svědkové Jehovovi, známí také jako jehovisté, jsou náboženská společnost, která vznikla v 70. letech 19. století ve Spojených státech amerických. Oficiálně si začali říkat Svědkové Jehovovi až v roce 1931 a postupně se rozšířili do celého světa. Organizace má celosvětově přibližně 8,6 milionů aktivních členů, z toho přibližně 15 tisíc jich je v České republice. Svědkové Jehovovi jsou pro některé záhadnou společností, někdo je dokonce vnímá jako náboženskou sektu. Známé o nich je například to, že neslaví Vánoce a že je velmi těžké, ne-li téměř nemožné od nich odejít. Ať už na toto náboženské společenství máte jakýkoliv názor, jedna věc se jim nedá upřít: jedná se o velmi disciplinované lidi, kteří se snaží svou víru a pomoc poskytnout všem, kdo o ně projeví zájem. K tomu jim pomáhá také jejich překladatelská činnost.

Učení Svědků Jehovových je přístupné i pro neslyšící (Foto: Jw.org)

Všechny jazyky světa

Nejedná se však pouze o překlady do běžných světových jazyků. Jejich webové stránky jsou totiž přístupné v 1087 jazycích celého světa! Nezapomínají také na neslyšící, kteří mohou mít problém s porozuměním psanému textu, zvláště pak textů s náboženskou tematikou: „Ve více než 100 znakových jazycích vydáváme Bible a videa k jejímu studiu. Ve znakových jazycích taky nabízíme biblické vzdělávání a organizujeme křesťanská shromáždění. Pro všechny, kdo chtějí, aby jim Bůh pomáhal, to děláme zdarma.”

Překlady bývají na velmi vysoké úrovni (Foto: Jw.org)

Překlady Bible

V roce 2020 byl zveřejněn překlad Bible do amerického znakového jazyka. Jedná se o vůbec první úplný překlad Bible do znakového jazyka. Překladatelé od Svědků Jehovových na něm pracovali 15 let. Tato práce pomohla realizovat překlady i do dalších znakových jazyků. Nyní si tak můžete “přečíst” celou Bibli také v brazilském, mexickém a ruském znakovém jazyce. Nový Zákon je přeložen do dalších 13 znakových jazyků a jednotlivé biblické knihy nebo biblické verše jsou k dispozici ve zbylých znakových jazycích. Celý výčet překladů naleznete na webových stránkách jw.org.

Díky tomu mohou neslyšící porozumět i složitým biblickým textům (Foto: Jw.org)

Chcete vědět více?

Pokud vás jejich činnost zajímá nebo jste zvědaví, jak jejich překlady vypadají, můžete využít dva způsoby sledování videí ve znakovém jazyce:

  1. Na webových stránkách jw.org klikněte vpravo nahoře na ikonu jazyka a vyberete si preferovaný jazyk (stačí do lupy napsat český znakový jazyk).
  2. Nainstalujte si bezplatnou aplikaci JW Library Sign Language a můžete stahovat nebo přehrávat videa ve znakovém jazyce.

A víte, co si Bůh myslí o neslyšících? Že ne? Tak se podívejte na video, kde se to dozvíte.

V aplikaci JW Library Sign Language lze nalézt spoustu videí, které jsou tlumočené do znakového jazyka (Foto: Jw.org)

Zdroj, foto: Jw.org, Cs.wikipedia.org
Editor: Kristýna Havlová

Back to top button