UNESCO
UNESCO je přidružená organizace Organizace spojených národů, která usiluje o mezinárodní propojení mezi jednotlivými členskými státy v oblasti výchovy a vzdělávání, vědy a kultury. UNESCO se významnou měrou podílí na řešení lokálních a globálních problémů s cílem zajistit celosvětový mír. Je to jedna z nejdůležitějších organizací jaké máme, protože kromě zajištění ochrany lidských práv se stará o ochranu kulturního a přírodního bohatství každé členské země. Organizace UNESCO sídlí v Paříži, čítá celkově 193 členských států a Česká republika se k UNESCO připojila v roce 1993.

Světové dědictví
Světovým dědictvím se chápe komplex výjimečných kulturních a přírodních památek, které se nachází po celém světě a jejich unikátnost je potvrzena ochranným statusem, o němž rozhodlo UNESCO. Na seznamu světového dědictví můžete naleznout různorodé památky od budov a měst až po hory, jezera či národní parky. Patří sem také nehmotné kulturní bohatství, např. specifické lidské kulturní fenomény, řemesla, zvyklosti či umění. Světové dědictví UNESCO se dělí na kulturní a přírodní bohatství.

Proč chránit kulturní a přírodní bohatství?
Základem uvědomělé a vyspělé společnosti by měla být úcta člověka ke kulturním a přírodním památkám. Přítomnost člověkem vzniklých památek či přírodních objektů na Zemi je dokladem určitých dějin a lidské epochy. Památky tu nejsou jen pro nás, ale i pro budoucí generace. Proto je důležitá jejich ochrana a péče o ně. Označují se ochranným statusem, aby nebyly zničeny. Kult památek je v naší civilizaci zafixován odjakživa. Díky předkům máme na Zemi mnoho kulturních a přírodních památek na minulé epochy. Myšlenka ochrany kulturních a přírodních jevů lidstva vyvstala v Americe. Již v roce 1965 byla vytvořena iniciativa, která dala vzniknout seznamu světového dědictví.

Malá země = velká země
Česká republika se v současné době může pyšnit úctyhodným číslem v seznamu světového dědictví. V letošním roce má evidovaných celkem 15 hmotných památek a 7 zápisů v seznamu nehmotného kulturního dědictví. Přehled o českém dědictví naleznete na oficiálním webu českého UNESCO zde. V červenci 2021 Výbor světového dědictví UNESCO rozhodl o připsání ochranného statusu třem lázeňským městům – Karlovým Varům, Františkovým Lázním a Mariánským Lázním. Poprvé v historii byla organizací UNESCO uznána česká přírodní lokalita – Bučiny v Jizerských horách.

Západočeský lázeňský trojúhelník
Položka Lázeňská města v Seznamu světového dědictví eviduje 11 lázeňských měst, z nichž 3 patří České republice. Karlovarský trojúhelník obstál proto, že naše lázně vynikají architekturou a jsou vyhledávané kvůli lázeňským procedurám. Tento trojúhelník velmi rád navštěvoval populární německý básník Goethe. Získáním ochranného statusu ale všechno teprve začíná, jak podotkla primátorka Karlových Varů. „Byl to dlouhý proces, který trval déle než deset let. UNESCO je obrovská značka a velký závazek, který nám říká, že to, co máme, musíme chránit a zachovat pro budoucí generace. Bude to mít ekonomické přínosy. Těšíme se na to, že to pro nás bude nový start a nový začátek.“

Bučiny
Bučiny v Jizerských horách jsou jednou z největších přírodních rezervací u nás. Jedná se o unikátní geografickou krajinu, která je pokrytá převážně bukovými lesy. „Nejstarší stromy se v Jizerskohorských bučinách dožívají 350 let, podstatná část buků čítá stáří 100 let – les přirozeně dorůstá a odumírá.” Buky rozeseté na strmých svazích znemožňují jakýkoliv lidský zásah. Jsou výjimečnou lokalitou v České republice, kam ještě nedosáhl člověk.

Zdroj, foto: Mzp.cz, Cojeto.superia.cz, Dny-slovanske-kultury.cz, Muffledsolitude.com, Jenprocestovatele.cz, Unesco-czech.cz, Papirovytapir.cz, Slideserve.com, (1) Ct24.ceskatelevize.cz, (2) Ct24.ceskatelevize.cz, Idnes.cz, Wikipedia.org, Youtube.com
Editor: Kristýna Mariáková