LIDÉPŘÍBĚHY

Sean Forbes – hlasitý neslyšící zpěvák, který rapuje

Seznamte se s neslyšícím zpěvákem, který rapuje. Sean Forbes také založil organizaci, která sdružuje profesionální neslyšící umělce: D-PAN. Jaké byly jeho začátky? A jak se vlastně Sean Forbes dostal k hudbě? Chcete si poslechnout/prohlédnout jeho videoklipy?

Sean Forbes a jeho sluch

Když bylo Seanovi několik měsíců, ztratil 90% sluchu. Lékaři měli podezření, že ke sluchové ztrátě došlo kvůli meningitidě (zánět mozkových blan). Tato příčina ale nikdy nebyla oficiálně diagnostikována.

Rapper Sean Forbes má odmalička sluchové postižení

Jak Sean k hudbě přišel?

Sean začal hrát na bubny ve věku pěti let, když dostal na Vánoce svou první bicí soupravu, v domě, kde všichni hráli hudbu. Jeho otec – Scott Forbes se narodil v hudební rodině. Otec byl spolu se Seanovým strýcem Dennisem součástí country rockové skupiny The Forbes Brothers. Seanův otec byl dobrým přítelem Johnnyho Badanjeka – bubeníka hudební skupiny Detroit Wheels. Badanjeka naučil Seana, jak bubnovat na bicí soupravu. A právě toto odstartovalo Seanovu celoživotní kariéru.

Ze Seana Forbese je úspěšný neslyšící rapper

Začátky byly těžké

Na střední škole hrál Sean v kapele s přáteli z dětství. Jeho snem bylo stát se bubeníkem, ale pro něho jako neslyšícího člověka to bylo nesmírně obtížné. Navštěvoval vysokou školu “Rochester Institute of Technology” (RIT) v New Yorku, kde je umístěn Národní technický ústav pro neslyšící. Na RIT si Sean všiml, že existuje mnoho neslyšících a nedoslýchavých lidí, kteří milují hudbu, ale neměli stejný přístup k hudbě, jaký měl Sean během dospívání, když vyrůstal v hudební rodině. Sean často interpretoval do amerického znakového jazyka spoustu svých oblíbených písní. Po třetím ročníku na RIT se rozhodl opustit školu a vrátit se domů, aby zjistil, čemu se chce věnovat. Otec Seana zavedl do mnoha kapel. Když mu bylo 10 let, zúčastnil se soutěže Detroit Music Awards. Hudba je obrovskou součástí Seanova života. Seana hodně lákala představa, že by mohl být neslyšícím hudebníkem. Zároveň si uvědomoval, že o neslyšící komunitě nic neví. A to je hlavní důvod, proč Sean začal rapovat. Sean se ke svému vzdělání na RIT vrátil a v roce 2008 dokončil bakalářský titul.

Videoklip “Little Victories” – Sean Forbes:

Sean v hudební branži

Sean chtěl být odmalička bubeníkem, vždycky chtěl za bubny sedět. Ale jak jeho hudební touha rostla, stále více si Sean uvědomoval, že má na víc, než jen hrát na bubny. Chtěl ve své komunitě neslyšících něco změnit, a uvědomil si, že k tomu je potřeba být vidět. Od bicích přešel k tomu, že se stal frontmanem – působil jako hlas pro komunitu neslyšících. Chtěl být někým, kdo ukáže světu, že lidé mohou dělat opravdu cokoliv.

Organizace D-PAN

Seana se zeptal přítel, zda nechce natočit hudební video Eminemovy písně “Lose Yourself” s překladem do amerického znakového jazyka. Sean video natočil a domluvil se, že ho předvede v hudebním studiu. K jeho překvapení ve studiu čekal i samotný rapper Eminem. Eminem a ostatní byli Seanovým vystoupením ohromeni a okamžitě ho ve svém hudebním ateliéru najali.

Světoznámý rapper Eminem

V hudebním ateliéru Sean vybudoval organizaci D-PAN (Deaf Professional Arts Network) – v překladu “Organizace sdružující profesionální neslyšící umělce”. Ta se rozrostla souběžně se Seanovou hudební kariérou. Sean o D-PAN říká, že jejím vytvořením dostal životní příležitost zjistit, jak by mohl zpřístupnit hudbu pro komunitu neslyšících. Cílem bylo, aby hudba a hudební kultura byla přístupná pro neslyšící, a to tím způsobem, že se populární písně přeloží do amerického znakového jazyka. Samozřejmě vše ve spolupráci s neslyšícími umělci a s neslyšícími za kamerou.

Videoklip “I´m Deaf” – Sean Forbes:

Úspěch Seanových videoklipů

Když byl videoklip “I´m deaf” vydán, okamžitě se stal hitem v komunitě neslyšících. Sean Forbes se stal jedním z prvních neslyšících umělců, kteří rapovali a zároveň znakovali své písně. Sean poté zmínil, že by rád udělal další videoklip s názvem “Let´s Mambo”, kde by účinkovala jeho neslyšící “přítelkyně”, která chce tančit a nemůže. Domluvil se na spolupráci s úspěšnou neslyšící herečkou Marlee Matlin a natočili spolu videoklip. Jak se jim to povedlo, můžete zhlédnout ve videu níže.

Videoklip “Let´s Mambo” – Sean Forbes ft. Marlee Matlin:

Sean vydal v roce 2013 hudební video „Watch These Hands“. Videoklip byl inspirován Seanovou cestou, kterou podnikl, aby se dostal tam, kde je dnes.

Videoklip “Watch These Hands” – Sean Forbes:

Jak ne/slyší Sean Forbes?

Sean si myslí, že vnímá hudbu svým speciálním způsobem. Je to tím, že si zapamatuje bubnové vzory. Zapamatuje si základní melodii. Pak slyší jen část základní linie nebo jen způsob, jakým se hraje. Pak ví, co kde v písni je a ví o co jde. Možná není schopen slyšet texty, ale začne je přednášet, protože ví, kde je rytmus v písni. 

Když byl v obchodním centru se svými bratry, zeptal se jich, jestli slyší, jak hraje Led Zeppelin. A oni vůbec nevěděli, o čem mluví – sotva to slyšeli. Takže Sean ani neví, jestli má těžkou ztrátu sluchu, anebo nějaký druh superschopnosti, že je schopen slyšet určité věci.

Seznam videoklipů Seana Forbese:

  • I’m Deaf (2010)
  • Let’s Mambo (2011)
  • Hammer (2011)
  • Perfect Imperfection (2012)
  • Watch These Hands (2013)
  • Two Blown Speakers (2017)
  • Little Victories (2020)

Zdroj, foto: Detroitisit.com, Freep.com, Youtube.com, En.wikipedia.org, Hypebeast.comPatch.com, Fox2detroit.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close