ZE SPORTU

První neslyšící tenista vyhrál zápas na ATP tour

Neslyšící tenista z Jižní Koreje Duck Hee Lee je prvním tenistou se sluchovým postižením, který vyhrál zápas na ATP tour. V zápase porazil Švýcara Henriho Laaksonena.

Kdo je Duck Hee Lee?

O neslyšícím jihokorejském tenistovi jsme již v Tichých zprávách psali v souvislosti s jeho postupným zlepšováním: ZDE.

Na Youtube je ke zhlédnutí sestřih z jeho zápasů: ZDE

Tenista (21 let) je od narození neslyšící (ve 2 letech mu lékaři diagnostikovali hluchotu) a v tenisovém žebříčku je aktuálně na 208. místě (jeho maximem je 130. místo).

Tenista se svojí maminkou, která ho odmalička učila mluvit a odezírat

ATP turnaj ve Winston-Salemu

ATP Tour (= Asociace tenisových profesionálů) sdružuje mužské tenisty hrající na profesionální úrovni. Pod turnaji typu ATP tour 250 (patří sem i turnaj ve Winston-Salemu) jsou turnaje nižší úrovně: ATP Challengers a turnaje ITF Futures. 

Duck Hee Lee ve Winston-Salemu porazil v prvním kole Švýcara Henriho Laaksonena (7-6, 6-1), který je téměř o sto míst výš. Ve druhém kole se střetnul s Polákem Hubertem Hurkaczem (v žebříčku na 35. místě), se kterým prohrál na tři sety (6-4, 0-6, 3-6). Hurkacz poté celý tento turnaj vyhrál.

Sluchový handicap v tenise

Při zápasech Duck Hee Lee neslyší rozhodčí a musí se spoléhat na vizuální podněty. Skóre sleduje jen na světelné tabuli. Jestli míček spadl na kurt nebo do autu se dozvídá z gest lajnových rozhodčích. Tenista Tennys Sandgren řekl, že za ním Duck Hee Lee po zápase přišel s telefonem, kde mu ukazoval otázku (v Google Translatoru z korejštiny přeloženou do angličtiny): “Kde jsou moje slabiny?” Divil se, že někdo, kdo je neslyšící a neumí dobře anglicky, se s tím takhle vypořádá a hraje výborně. Sluch je totiž v tenise důležitý (jinak zní různé údery raketou do míčku).

Když chce Lee upoutat pozornost rozhodčího, zvedne raketu

Během zápasu s Laaksonenem se Duck Hee Lee musel vypořádat i s rozbitou světelnou tabulí, pro něj tak důležitou. S rozhodčím se nedokázal na dálku domluvit na správném výsledku, a tak mu jeden z dobrovolníků ukazoval skóre na prstech ruky. Když pak zápas vyhrál, sesypali se na něj zahraniční novináři. On ale mluví hlavně korejsky (znakový jazyk neovládá, protože se odmalička učil odezírat ze rtů), ale není mu moc dobře rozumět. Proto mu s překladem při komunikaci s novináři pomáhala jeho snoubenka.

Zdroj, foto: Tenisportal.cz, Sport.aktualne.cz, Atptour.com, Wikipedia.org, Youtube.com, Nytimes.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close