ZE SPORTU

První curlingový turnaj, kterého se zúčastnili neslyšící

V chladnou zimní neděli (10. listopadu 2019) se na Zbraslavi v hale Třešňovka konal curlingový turnaj pro veřejnost. Neslyšící hráči, kteří mají za sebou již jedenáct curlingových tréninků, se rozhodli, že se turnaje zúčastní.

Dva týmy neslyšících hráčů curlingu

Vytvoření týmů

Vytvořit tým/týmy nebylo nic jednoduchého. V chladném období, kdy řádí nemoci, nebyla jistota, kolik lidí bude schopno dorazit. Nakonec ale vše vyšlo skvěle a vytvořily se dokonce dva čtyřčlenné týmy – 4 ženy a 4 muži.

Mužský tým neslyšících
Ženský tým neslyšících

Průběh turnaje

Na turnaj bylo přihlášeno 5 týmů, nakonec dorazily pouze 4. Dva týmy vytvořili neslyšící hráči z I.PSKN, a v dalších dvou byli slyšící závodníci. Před samotnými zápasy měla organizátorka turnaje pár slov k základním pravidlům v curlingu. Hrálo se na dva endy (= kola).  Hrálo se systémem každý s každým, a z toho poté vzešly semifinálové zápasy (první tým hrál se čtvrtým, druhý tým hrál se třetím). Vítězové semifinálových zápasů se pak střetli ve finále (Ice Apples X Jiřinky) a poražení v boji o 3. místo (Ice Men X Pupíčci).

Ve hře každý s každým se štěstí přiklonilo k týmu Ice Men – vyhráli to. Hned za nimi se umístil tým žen – Ice Apples. Po svačinkové pauze a úpravě ledu došlo k finálovému boji a boji o 3. místo. Ice Apples finále dotáhlo do vítězného konce. Mužům z Ice Men se tolik nedařilo. V prvním endu vyhrál soupeř a nastřádal si dva body, v druhém endu nedokázali Ice Men udržet dvoubodový náskok, přišlo vyrovnání a rozstřel – štístko bylo opět u Ice Men – vyhráli boj o 3. místo 🙂

Podrobný průběh zápasu

Názvy týmů:

  • Ice Apples (ženy) – Eva Matoušková, Eva Bystroňová, Eva Nováková, Tereza Švarcová
  • Ice Men (muži) – Martin Wiesner, Ladislav Bystroň, Adam Kubánek, Josef Cíla
  • Pupíčci (mix) – tým slyšících
  • Jiřinky (ženy) – tým slyšících
Kompletní počet účastníků na curlingovém turnaji

VÝSLEDKY:

  1. místo: Ice Apples
  2. místo: Jiřinky
  3. místo: Ice Men
  4. místo: Pupíčci
Vítězný tým Ice Apples (zleva: Bystroňová, Nováková, Švarcová, Matoušková)

Ice Men na třetím místě (zleva: Cíla, Bystroň, Kubánek, Wiesner)

DOJMY ZÁVODNÍKŮ:

Ladislav Bystroň: 

Tento turnaj byl pro mě velkým přínosem, i když byl určený pro laickou veřejnost. Vyzkoušeli jsme si atmosféru turnaje a otestovali jsme si tréninkové návyky v zápasech. Potěšila mě soudržnost obou týmů a jejich nasazení při utkáních. Mám velkou radost z prvních curlingových medailí. A hlavně mám radost z holek, které turnaj dokázaly vyhrát, a tím potvrdily svou vyrovnanost a pohodu, která se jich držela po celou dobu turnaje.”

Eva Matoušková:

Bylo fajn si v praxi vyzkoušet, co jsme se na trénincích naučili. Zjistili jsme také, na čem ještě musíme zapracovat. Líbilo se mi, jak jsme se museli během hry domlouvat. A to, že jsme turnaj nakonec vyhrály, byla pouze sladká třešinka na dortu. 🙂 Moc mě to baví, těším se na další turnaj!

Eva Nováková:

Jsem ráda, že jsem se tohoto turnaje mohla zúčastnit, protože jsme si takto mohli vyzkoušet věci, které jsme si na úterních trénincích ještě nevyzkoušeli. Hlavně šlo o komunikaci během hry. Slyšící hráči to mají o něco jednodušší v tom, že během metení mohou sledovat pouze jedoucí kámen (hráč začne zametat před kamenem tehdy, až mu to řekne skip – hráč stojící u terče na konci dráhy). U nás neslyšících jsme museli vymyslet, jak si mezi sebou budeme takové informace předávat, protože skipa neslyšíme. Musíme to ještě vypilovat. Pěkný turnaj, příjemní lidi, parádní zkušenosti.

Adam Kubánek:

Byl to velmi příjemný turnaj, ve kterém jsme se umístili na 3. místě. Na to, že nemáme ještě tolik herních zkušeností, jsem za to umístění rád. Musím poděkovat klukům z našeho týmu – všichni jsme bojovali. Těším se na další curlingové turnaje!

Zdroj, foto: Eva Nováková, Eva Matoušková, Ladislav Bystroň

Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close