SVÁTKY

Proč Ježíška navštívili Tři králové?

Svátek Tří králů se slaví šestého ledna. V tento den končí vánoční svátky a odstrojuje se vánoční stromeček.

Proč navštívili Tři králové Ježíška?

Chtěli vědět, jestli je miminko zdravé? Nebo byli zvědaví, jak se daří novopečeným rodičům Josefovi a Marii? Anebo snad chtěli vědět, jaké má miminko pohlaví? Nevíte, jak to bylo? Tak čtěte.

Židovský král Herodes (v Jeruzalémě – Izrael) potřeboval vědět, kde je novorozený Ježíšek. Bál se toho, že by mu Ježíš mohl v budoucnu vzít trůn. Herodes tedy vyslal mudrce z Východu (Persie – nynější Írán), aby Ježíše našli a prozradili mu místo, kde se nachází.

Tři králové se vydali na cestu, kterou jim ukazovala hvězda. Když do Betléma dorazili, Ježíškovi se poklonili a přinesli dary: zlato, kadidlo a myrhu. Tyto dary byly v tehdejší době drahé a velice cenné pro svou léčivou sílu.

Zlato představovalo symbol bohatství.

Kadidlo svou vůní navozuje slavnostní atmosféru. Šlo o směs vonných dřevin, pryskyřic, semínek a usušených květů.

Myrha je šťáva, která vytéká z Myrhovníku (keře) a na vzduchu ztuhne. Za myrhu se platilo zlatem, mohli si ji dovolit jen bohatí. Používala se také k vykuřování při různých slavnostech.

 

A kam šli Tři králové dál? Vrátili se za králem Hérodem? Ne. Zjevil se jim sen, že o Ježíšovém místě mají pomlčet, a odjeli pryč. Josef s Marií a novorozeným Ježíškem poté odcestovali do Egypta.

Král Herodes se naštval a nařídil vyvraždit všechny betlémské kojence do dvou let, aby měl jistotu, že mu Ježíš trůn nevezme. Ježíšek už ale byl tou dobou naštěstí v Egyptě.

A tak nám na Vánoce dárečky může stále nosit Ježíšek 🙂

K ♱ M ♱ B ♱ 2019

Jistě jste si někde všimli nápisu: K + M + B 2019, nebo jej máte dokonce doma. Víte ale, co zmíněný text přesně znamená? Jména Tří králů (Kašpar + Melichar + Baltazar) to nejsou. Jsou to počáteční písmena latinského textu “Christus mansionem benedicat” = Kristus požehnej tomuto domu (C + M + B… ve střední Evropě, K + M + B… v Čechách). A mezi písmeny není znaménko “+”, ale křížek (). Křížek je symbolem Křesťanství.

 

U nás můžeme zaregistrovat Tříkrálovou sbírku, kdy dobrovolníci v kostýmech Tří králů vybírají peníze na podporu seniorům, dětem a lidem ohroženým nouzí. Často je můžeme i zaslechnout zpívat koledu: “My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám…”.

 

A tak i my se připojujeme a v novém roce ještě jednou popřejeme hlavně dobré zdraví.

 


Zdroj: ZDEZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close