Proč byly Lidice před 73 lety vyhlazeny?

0

Mezi významné dny uzákoněné v České republice parlamentem patří i dnešní den – 10. červen, který je připomínkou tragédie, která se stala před 73 lety. Za 2. světové války, dne 10. června 1942, byla obec Lidice nedaleko Kladna vyhlazena německými nacisty a po válce pak znovu obnovena ve vzdálenosti několika set metrů od původní vyhlazené obce. Na místě starých Lidic byl zřízen památník obětem masakru, v obci se nachází i muzeum připomínající tuto tragédii.

pomník
Památník v Lidicích

V roce 1942 čítala obec 104 domů s 503 obyvateli. V témže roce však byla obec kompletně vypálena a dokonale srovnána se zemí – tato nacistická akce je nazývána Vyhlazení Lidic. Obyvatelstvo Lidic bylo zavražděno nebo odsunuto do koncentračních táborů. Několik dětí bylo posláno na převýchovu do Třetí říše. Důvodem byla domněnka, že místní obyvatelé spolupracovali s atentátníky na Reinharda Heydricha. Atentát se uskutečnil 27. května 1942. Jednalo se však jen o záminku, neboť nikdo z obyvatel neměl s atentátem nic společného. Měla to být výstraha pro celý český národ. Podobný osud stihl o 14 dnů později i východočeskou obec Ležáky. Po druhé světové válce se do Lidic vrátilo 143 žen a po usilovném pátrání i 17 dětí.

Lidice 2
Vypálený kostel v Lidicích
nacisté ve zdevastovaných Lidicích
Nacisté se „chlubí“
Lidice 4
Nevinné oběti v Lidicích

Masakr pobouřil lidi po celém světě. Na znamení solidarity s Lidicemi začala tisíce kilometrů daleko vznikat stejnojmenná městečka a obce. Jedna z prvních vyrostla ve Spojených státech, nedaleko Chicaga. V jednom britském hornickém městě zaznělo “Lidice musí žít”. Díky lékaři Barnettu Strossovi se podařilo vybrat asi 30 milionů korun na obnovu nových Lidic. Po 2. světové válce byla obec obnovena, z pietních důvodů ale byla nově postavena na jiném místě, nedaleko od obce původní.

Zdroj: cs.wikipedia.org, rozhlas.cz, blesk.cz, atlasceska.cz

4 Komentáře

  1. Ano, opravdu se Atentán na Heydricha vyplatil. To nebylo hrdinství ale lidská hloupost, která stála plno krásných životů.

  2. Je opravdu těžké posuzovat události, které nastali v roce 1942. Byla válka a my jsme v té době nežili. Jen si můžeme veškeré okolnosti a souvislosti s tím spojené jen domýšlet. Hypoteticky kdyby se žádný atentát nestal, tak bychom nevěděli, kolik lidí by ve válce zemřelo, zda by byl počet menší či větší než po tomto činu. Byla světová válka a to je fakt.
    Měli bychom si však uvědomit, že každý člověk má v sobě kladné i záporné stránky a záleží na mnoha okolnostech (výchova rodičů, škola, práce, přátelé…), které ovlivňují naše jednání. tzn.z psychologického hlediska minulé chování ovlivňuje to budoucí.

  3. Kdyby každý takhle uvažoval, nikdo nikdy by nic hrdinskeho neudělal.Heydrich byl tyran a není divu, že někdo sebral odvahu to udělat. Vyhlazení Lidic nebyla vina atentátníků ale Němců! Já obdivuji tu generaci za jejich odvahu. Dnes už takovi nejsme.Jsme poserove co si hledí svého a drží hubu a krok. Vražda tyrana není zločinem. A krev Lidickych nemají na rukou ti kteří ho oddelali.

  4. Ano, fajn, Heydrich byl tyran, ale Kurt Daluege, který ho nahradil byl lepší, když rozpoutal teror? Máte pravdu v tom, že Kubiš a Gabčík ti krev na rukou nemají, tu mají na rukou ti, kteří jim ten rozkaz jako vojákům dali. Obecně co je to atentát? Jedné skupině se nelíbí jedinec ze skupiny jiné. A rozhodne se ho silou odstranit. Fajn, ale té druhé skupině vlastně nevznikne žádná škoda, jedinec je nahraditelný, ale byla jim poskytnuta nádherná záminka to první skupině vrátit. A eskalace násilí je na světě jak vyšitá. Hrdinství jednotlivce je sice hodné oslavy, leč výsledky jsou na mezinárodní soud. Atentáty páchá jenom zoufalec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button