Z DOMOVA

Prezidentka ASNEP informuje o novinkách ASNEPU

Na Facebooku na stránkách ASNEP se nedávno objevilo prohlášení s videem prezidentky ASNEP Pavlíny Spilkové. Informuje tam ve znakovém jazyce o proběhlých činnostech ASNEP a jeho plánech do budoucna. Ve videu hovoří o několika konkrétních bodech. 

Aplikace 112

ASNEP je v kontaktu s Ministerstvem průmyslu a obchodu, které má v plánu vytvořit aplikaci s názvem 112. Na tomto čísle je možné zavolat hasiče, policii a záchranku. V současné době existuje aplikace “Záchranka”, která je ale určená jen pro zavolání lékaře. Cílem ASNEP je, aby aplikace byla přístupná i pro zdravotně postižené. 

Ilustrační foto 

Integrace žáků v běžných školách

V rámci ASNEP by Spilková chtěla udělat průzkum v oblasti integraci žáků do běžných škol. Proběhla totiž další schůzka poradního orgánu Ombudsmana – ochránce lidských práv, mluvilo se tam právě o integraci žáků v běžných školách. Zda integrace žáka na dané škole funguje bez problémů nebo naopak daná škola porušila zákon, či je žák ve škole diskriminován. Spíš se shodli na tom, že mají obavy, zda asistent daného žáka má dostatečné kompetence a zda žákovi opravdu pomáhá v jeho vzdělání. Nebo padla otázka, pokud ten daný asistent zrovna na týden onemocní, tak žák je doma nebo mu dají jiného asistenta? Pokud někdo z vás má tyto zkušenosti či informace, můžete se ozvat soukromě. 

Ilustrační foto

Mezinárodní den neslyšících

Co ASNEP plánuje? Každý rok pořádá Mezinárodní den neslyšících. Letos se bude konat v sobotu 21. září. Proběhne naposledy v Praze, opět na Smíchově v Holečkově ulici. Příští rok se bude nejspíš konat v Ostravě. Cílem ASNEP bylo, aby Mezinárodní den neslyšících byl putovní. Na této akci v sobotu se opět budou udělovat ceny za přínos neslyšící komunitě, jak tomu bylo vloni. A v pondělí 23. září 2019 bude Mezinárodní den znakového jazyka a na tento ten by ASNEP také rád uspořádal nějakou akci. 

Dny věnované konkrétním neslyšícím skupinám

Již jsme v Tichých zprávách vysílaly o tom, že Světová federace neslyšících vyhlásila, že pro letošní rok 2019 vytvoří pro každý den – v týdnu od pondělí 23. září do neděle 29. září – dny věnované konkrétním neslyšícím skupinám (ženy, děti, hluchoslepí atd.). Prezidentka ASNEP by touto cestou chtěla poprosit o spolupráci všechny organizace, které mají v plánu pro danou skupinu něco uspořádat, aby poslaly informace. ASNEP rád udělá přehlednou tabulku se všemi informacemi, kde a co bude za akci. 

Ve videu se také zmiňuje o tom, jak probíhá spolupráce s ministerstvem práce a sociálních věcí nebo diváckou radou ČT, o další plánované schůzce s Hasičským záchranným sborem a komunikačních kartách pro neslyšící děti při nehodách.

Na závěr pak Spilková řekla, že v březnu příštího roku jí končí volební období prezidentky ASNEP, ve kterém pokračovat již nebude. V březnu 2020 tedy proběhne velké zasedání ASNEP, kde bude zvolen nový prezident a místoprezident ASNEP. Dojde i ke změnám v obsazení výboru. 

Zdroj, foto: ASNEP, Tiscali.cz, Bezpecnost.Praha.eu
Editor: Veronika Bočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close