INFORMACEZE ZAJÍMAVOSTI

Posloucháte často hlasitou hudbu? Dejte si pozor, ať nepřijdete o sluch!

 

Hodně se v dnešní době mluví o odpočinku, relaxu a nabírání energie do další činnosti. Jak je to se sluchovým vnímáním? Potřebuje sluch odpočinek? Nebo můžeme poslouchat hlasitou hudbu přes sluchátka od rána, v mezičase i při usínání?

Hlasitý poslech škodí sluchu

 

Ticho a hluk

Hodně lidí si v dnešní době pouští hlasitou hudbu. Je jedno, jestli jde o člověka se zdravým sluchem nebo se sluchovým handicapem. Hudba má své relaxační, zklidňující a uvolňující účinky. Snad všichni mají rádi hudbu. Někteří lidé potřebují ke své činnosti zvukovou kulisu v podobě hudby. Při opravě věci, při vaření, při běhu, na kole…

Celkově se o hudbě v posledních letech mluví víc a víc. Dokonce se mluví o hudbě pro nenarozená miminka v bříšku matky. Najdou se témata jakou hudbu mají poslouchat rodičky při porodu a mnohé další.

I nenarozené dítě v břiše matky vnímá hudbu

 

Lékař: příliš hlasitá hudba

Je důležité mít na paměti, aby nebyla hudba moc hlasitá. Lidé by si měli uvědomit, že častý hlasitý poslech hudby způsobuje ztrátu sluchu. Po letech se může stát, že je člověk nedoslýchavý a potřebuje stále hlasitější televizi, hudbu, titulky.

Nicoll Russell poslouchala hudbu během deseti let několik hodin v kuse, dokonec i při usínání měla do uší puštěnou hudbu. Během studií na univerzitě v Bostonu jí lékaři diagnostikovali nedoslýchavost. Důvod pro takovou diagnózu byl jasný: příliš hlasitá hudba.

Nicoll Russell se svým otcem Davem

 

Nicoll upozorňuje společnost, že naše uši se nepřizpůsobily našemu uspěchanému a hlasitému životu. Představuje jednu modelovou situaci, kterou praktikuje hodně lidí: v dílně je hluk strojů, bouchání nářadí, startování vysokozdvižných vozíků. Zaměstnanci na sebe přes ten hluk křičí. Z tohoto důvodu si pracující pustí hudbu hlasitěji tak, aby ji slyšel. Teď si představte, že si hudbu v takové hlasitosti pustite v tiché místnosti a tak posloucháte celou pracovní dobu. Co na to říkají Vaše uši a Vy?

 

Je potřeba o svůj sluch dbát a šetřit jej

Otec Nicoll po zkušenosti s levnými a hlasitými sluchátky na hudbu založil Puro Sound Labs a prodává taková sluchátka, která mají omezenou hlasitost. Jsou tak zdravější pro lidských sluch. Myslí jak na dospělé, tak i na dětské uživatele sluchátek. Prodává také chrániče sluchu.

 

Sluchátka značky Puro Sound Labs od Dave Russella

 

 

Možná by nebylo na škodu, kdyby si každý člověk uvědomil, kolik a v jaké míře má kolem sebe zvukových podnětů a zda s nimi může něco dělat. Např. ztlumit zvuk své hudby, vzít si špunty do uší místo zesílení hudby v už tak hlučném pracovním prostředí a mnoho dalšího.

Vincent Howard je londýnským audiologem a věnuje se právě předcházení ztrátě sluchu v důsledku hlasitého zvuku. Spoluzakládal společnost Hearology, která dnes poskytuje sluchátka na hudbu na míru přímo pro uživatele, upozorňují na časté létání letadlem a jiné. Howard mluví o “znečištění hlukem”: “ Lidé si neváží svých uší. Necháváme si pořád kontrolovat zuby a pravidelně chodíme do oční optiky. Ale naše uši”, ukázal na své na koncertu poškozené uši, “prostě zanedbáváme. Ale jakmile jsou pryč, jsou pryč.“

 

Vincent Howard přišel na koncertě o sluch

 

Zdroj, foto: Smh.com.au, Purosound.com, Hearology.uk, Zena.aktualne.cz, Promaminky.cz,
Editor: Lucie Ulrichová

 

 

Back to top button
Close