ZE SVĚTA

Policista tlumočil do znakového jazyka státní hymnu!

Oddělení Policie New York (NYPD) zaměstnalo prvního důstojníka jménem Angel Familia (21 let), jehož prvním jazykem byl americký znakový jazyk (ASL). Na policejní akademii NYPD, když měl promoci, tlumočil do znakového jazyka státní hymnu.

Oddělení Policie New York

 

Policista a znakový jazyk

Když byl důstojník Angel malý a neuměl ještě ani mluvit, naučil se komunikovat prostřednictvím znakového jazyka. Angličtina se pak stala jeho druhým jazykem. Bylo tomu tak, protože Angel se narodil jako slyšící svým neslyšícím rodičům – je tedy součástí CODA (Children Of Deaf Adults, v překladu: děti neslyšících rodičů).

Policista Angel Familia bravurně ovládá americký znakový jazyk

Jak se stal Angel Familia policistou?

Policista Angel sdělil, že jeho jediným jazykem až do sedmi let byl znakový jazyk. K mluvenému jazyku se dostal až na základní škole. Jako dítě se Angel stal mostem mezi jeho neslyšícími rodiči a světem, kde se mluví. V současnosti je Angel jako policista silným “hlasem” pro skupinu lidí, která mu je hodně blízká – pro komunitu neslyšících. Stát se členem policejního sboru bylo Angelovým snem již od dětství. Policista dodal, že má nyní příležitost být hlasem komunity neslyšících – a to má velkou váhu. Angel Familia byl 27. prosince 2019 na policejní akademii NYPD slavnostně promován. Před samotnou promocí dokonce Angel tlumočil státní hymnu do znakového jazyka.

Policista během tlumočení státní hymny do znakového jazyka

 

VIDEO – Angel Familia tlumočí do znakového jazyka státní hymnu, čas 0:26

Zajímavosti z Oddělení Policie New York (NYPD)

V posledních několika měsících drží NYPD několik prvenství – má prvního náčelníka hlídek dominikánského původu, prvního afro-amerického náčelníka detektivů, a nakonec ještě poprvé v historii NYPD existuje důstojník (Angel Familia), jehož prvním jazykem byl americký znakový jazyk. Je jedním z deseti důstojníků, kteří ovládají znakový jazyk.

Důstojníci z NYPD přivítali nováčka Angela s radostí, velmi se zajímají o výuku ASL. Angel je za to rád. Sdělil, že i základní znaky jsou důležité v komunikaci s komunitou neslyšících. Angel naučil několik důstojníků pár znaků – aby se mohli zeptat neslyšící osoby, jak jí mohou pomoci.

Mladý policista si splnil svůj dětský sen

Neslyšící lidé jsou nadšeni

Mít důstojníka, který plynule pracuje ve znakovém jazyce, je pro lidi v komunitě velkým přínosem. Nyní vědí, že u policie existuje někdo, kdo s nimi může v případě nouze komunikovat. Policista Angel se byl u neslyšících ujistit, že vědí, jak kontaktovat policii nebo kohokoliv v případě nouze. Neslyšící Helen Francia uvedla, že se cítí „velmi hrdá“ na to, že někdo z policejního oddělení je schopen přiblížit se neslyšící komunitě. Další z neslyšících – Carlos Aponte byl nadšený, když se dozvěděl o novém policejním důstojníkovi, který umí znakový jazyk. Kněz Patrick McCahill, který slouží neslyšící komunitě, řekl, že je vynikající mít policejního důstojníka, který umí znakový jazyk – neslyšící se poté nemusí bát přistoupit k policistovi.

 

Zdroj, foto: Nbcnewyork.com, Newyork.cbslocal.com, Welcome2thebronx.com, Newyork.cbslocal.com

Editor: Eva Nováková

 

 

Back to top button
Close