ZE SVĚTA

Nový televizní kanál pro neslyšící v Indii

V indické společnosti jsou neslyšící obyvatelé přehlíženi. Aby se tento stav změnil, vznikla myšlenka provozovat televizní kanál pro neslyšící, kde by byl obsah v indickém znakovém jazyce (ISL).

 

Stát Indie v Asii (zelená barva)

 

Jaká je situace neslyšících v Indii?

Podle sčítání lidu z roku 2011 je v Indii přibližně 1,3 milionu neslyšících. Indická národní asociace pro neslyšící ale tvrdí, že počet je 18 milionů. I přes toto obrovské číslo není v Indii příznivé a podpůrné prostředí pro osoby se sluchovým postižením. Indický znakový jazyk (ISL) ve státě mají, ale na školách pro neslyšící moc nefunguje. Podle Janhavi Joshi, absolventky MIT School of Design v Pune, je ve školách znakový jazyk zakázán, aby donutili děti k orální metodě (vzdělávání, které vede neslyšící k tomu, aby se naučili komunikovat tím způsobem, že budou odezírat a mluvit). Je jim tak odepřeno základní právo používat a učit se svůj první jazyk. Tato situace vede k tomu, že se neslyšící děti téměř nic nenaučí.

 

Komunikační bariéra neslyšících

Kromě špatného vzdělávacího systému pro neslyšící a neuspokojivé podpory ze strany vlády si mnoho lidí neuvědomuje, jak komunikační bariéra pro neslyšící ovlivňuje jejich sociálně-ekonomický život. Protože neslyší ani po opakování otázek, vede to neslyšící k pocitu izolace, snížení důvěry a snížení sebeúcty. 

 

Firma BleeTech

Designérky Janhavi Joshi a Nupura Kirloskar, kterým je 26 let, založily roku 2015 společnost BleeTech Innovations. Společnost se zaměřuje na odstraňování překážek u sluchově postižených využitím designu a vědy. BleeTV nabízí informace na různá témata (např.: vzdělávání, zprávy, finanční gramotnost, zábava) v indickém znakovém jazyce. BleeTV má potenciál posílit neslyšící a změnit jejich nepříznivou situaci.

Zakladatelky Bleetech Nupura Kirloskar a Janhavi Joshi

 

BleeTV – TV pro neslyšící

BleeTV byla v roce 2018 oficiálně spuštěna jako televizní kanál pro neslyšící. Obsahuje téměř všechny žánry a témata. Od vzdělávacích videí (např.: co je internetové bankovnictví, informace o debetní kartě), až po zábavná videa (filmové diskuse, cestovní příběhy…). Podle Joshi na BleeTV je zhlédnuto měsíčně 5000 – 7000 videí.


BleeTV Library

Firma ještě vytvořila “knihovnu”  BleeTV Library, digitální platformu speciálně pro neslyšící studenty základních škol. Vzhledem k nedostatku jazykových znalostí a omezené výuce se pouze 5-7% neslyšících dětí dostane na nějakou pozici nebo se rozhodne pro vyšší vzdělávání. Knihovna BleeTV chce tento problém řešit od základu a ovlivnit tyto děti, aby měli budoucnost smysluplnější. BleeTV Library je dostupná jako aplikace pro tablety – školy pro neslyšící mohou integrovat obsah této aplikace do svých stávajících metodik výuky. Obsah je určen speciálně dětem (např.: lekce anglických písmen v ISL, výslovnost a porozumění, příběhy, zábavná videa…).

 

Přínos pro děti, učitele i rodiče

BleeTV Library přináší také aplikaci pro učitele, kde mohou sledovat a vyhodnocovat výsledky studentů. Většina studentů pochází z ekonomicky chudých rodin. Rodiny navíc mají omezené znalosti o tom, jak vychovávat dítě s postižením. Takže projekt je přínosný nejen pro děti, ale i pro jejich rodiny. Se zlepšením možností kariéry budou studenti méně závislí na rodičích a tak přispějí k podpoře rodiny.

 

Zdroj, foto: Economictimes.indiatimes.com, Wikipedia.org, Yourstory.com

Editor: Eva Nováková

 

Back to top button
Close