NOVELA VYSÍLACÍHO ZÁKONA A OTEVŘENÝ DOPIS MINISTRU KULTURY

Jaké informace obsahuje otevřený dopis ministru kultury a co na něj ministerstvo odpovědělo?

0

 

Novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání

Již v roce 2016 byla vypracovaná novela zákona, která měla spravovat vážné aplikační potíže v přístupnosti rozhlasových a televizních vysílání lidem se sluchovým postižením. Nové zpracování novely zákona bylo připraveno v Poslanecké sněmovně k prvnímu čtení již v roce 2017. Avšak z důvodu výměny vlády se novela zákona nestihla projednat. Měla být podpořena Radou pro rozhlasové a televizní vysílání i Kanceláří veřejného ochránce práv.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání

Nyní je v Poslanecké sněmovně nachystaná ke čtení novela zákona v tisku č. 981/2020. Podle představitelů ASNEP (= Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel) tato novela neřeší bariéry v přístupnosti osobám se sluchovým postižením u pořadů vysílaných komerčními televizemi, ale spíše tento stav zhoršuje. V navrhované novele vysílacího zákona chybí konkrétní a právně vymahatelná podrobná pravidla pro zpřístupnění televizního vysílání osobám se sluchovým postižením.

Novela zákona je nachystaná v Poslanecké sněmovně

 

Otevřený dopis ministru kultury

Na základě zjištěných informací se ASNEP rozhodl poslat ministru kultury otevřený dopis, který vyjadřuje zásadní nesouhlas se zněním vládního návrhu novely zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání.

Logo ASNEP

Autoři dopisu upozorňují, že novela zákona není v souladu s evropskou legislativou ani s Úmluvou OSN o právech osob se zdravotním postižením. Text Úmluvy OSN říká, že smluvní státy uznávají právo osob se zdravotním postižením účastnit se kulturního života, tedy právo mít přístup: “ke kulturním materiálům, k televizním programům, filmům, divadelním a jiným kulturním činnostem v přístupných formátech.”

Příloha otevřeného dopisu

 

Odpověď ministerstva kultury

Ministerstvo kultury odpovědělo na otevřený dopis: “Návrh byl zpracován v naprostém souladu s evropskou směrnicí a přebírá tudíž do české právní úpravy požadavky evropské regulace, která se týká mimo jiného i zpřístupňování audiovizuálních služeb pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením.

Ministerstvo dodává, že směrnice zpřísnila úpravu povinnosti zpřístupňování audiovizuálních mediálních služeb, ač není upravena konkrétně v rozsahu služeb. Záměrem ale je zpřístupnit služby osobám se zdravotním postižením.

Spolupráce s poslanci

ASNEP navázal spolupráci s několika poslanci v čele s Patrikem Nacherem. Nabídli pomoc s podáním návrhu na změnu zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Cílem je zajistit lidem se sluchovým postižením právní jistotu a zpřístupnění televizního vysílání.

Poslanec Patrik Nacher

 

Zdroj, foto: Helpnet.cz, Psp.cz, Úmluva OSN, Asnep.cz, Parlamentnilisty.cz, Ceska-media.cz
Editor: Lucie Ulrichová

Back to top button