Novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání
Již v roce 2016 byla vypracovaná novela zákona, která měla spravovat vážné aplikační potíže v přístupnosti rozhlasových a televizních vysílání lidem se sluchovým postižením. Nové zpracování novely zákona bylo připraveno v Poslanecké sněmovně k prvnímu čtení již v roce 2017. Avšak z důvodu výměny vlády se novela zákona nestihla projednat. Měla být podpořena Radou pro rozhlasové a televizní vysílání i Kanceláří veřejného ochránce práv.

Nyní je v Poslanecké sněmovně nachystaná ke čtení novela zákona v tisku č. 981/2020. Podle představitelů ASNEP (= Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel) tato novela neřeší bariéry v přístupnosti osobám se sluchovým postižením u pořadů vysílaných komerčními televizemi, ale spíše tento stav zhoršuje. V navrhované novele vysílacího zákona chybí konkrétní a právně vymahatelná podrobná pravidla pro zpřístupnění televizního vysílání osobám se sluchovým postižením.

Otevřený dopis ministru kultury
Na základě zjištěných informací se ASNEP rozhodl poslat ministru kultury otevřený dopis, který vyjadřuje zásadní nesouhlas se zněním vládního návrhu novely zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání.

Autoři dopisu upozorňují, že novela zákona není v souladu s evropskou legislativou ani s Úmluvou OSN o právech osob se zdravotním postižením. Text Úmluvy OSN říká, že smluvní státy uznávají právo osob se zdravotním postižením účastnit se kulturního života, tedy právo mít přístup: “ke kulturním materiálům, k televizním programům, filmům, divadelním a jiným kulturním činnostem v přístupných formátech.”

Odpověď ministerstva kultury
Ministerstvo kultury odpovědělo na otevřený dopis: “Návrh byl zpracován v naprostém souladu s evropskou směrnicí a přebírá tudíž do české právní úpravy požadavky evropské regulace, která se týká mimo jiného i zpřístupňování audiovizuálních služeb pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením.”
Ministerstvo dodává, že směrnice zpřísnila úpravu povinnosti zpřístupňování audiovizuálních mediálních služeb, ač není upravena konkrétně v rozsahu služeb. Záměrem ale je zpřístupnit služby osobám se zdravotním postižením.
Spolupráce s poslanci
ASNEP navázal spolupráci s několika poslanci v čele s Patrikem Nacherem. Nabídli pomoc s podáním návrhu na změnu zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Cílem je zajistit lidem se sluchovým postižením právní jistotu a zpřístupnění televizního vysílání.

Zdroj, foto: Helpnet.cz, Psp.cz, Úmluva OSN, Asnep.cz, Parlamentnilisty.cz, Ceska-media.cz
Editor: Lucie Ulrichová