INFORMACEZE ZAJÍMAVOSTI

Neslyšíte houkání sanitky? Pomoci vám může funkce v mobilním telefonu

Jdete po rušné ulici. Dáváte si pozor na lidi kolem sebe a chcete přecházet na druhou stranu. Čekáte, až se rozsvítí zelený panáček na semaforu, abyste mohli přejít. Ale najednou vás telefon upozorní, že rozpoznal v dálce houkání sanitky! I přes to, že svítí na semaforu zelená, v žádném případě do vozovky nevstoupíte… Existuje vůbec taková funkce do telefonu? Ano! Nejnovější verze systému iOS 14 od společnosti Apple přichází s touto novinkou, kterou ocení právě uživatelé se sluchovým handicapem. 

iOS 14

Funkce Rozpoznávání zvuků

Funkce rozpoznávání zvuků je skvělá pro lidi se sluchovým postižením. Jde o dlouhý seznam zvuků, které systém rozezná v okolí, identifikuje ho a neslyšícího upozorní vibrací. Může jít o zvuky sirény, houkání sanitky, policie, hasičů, kouřové alarmy, zvonky, tekoucí vodu, upozornění pípnutí rozehřáté trouby, různé zvířecí zvuky, pláč dítěte a mnoho dalších. Funkce tak může upozornit uživatele, že musí reagovat na určitý zvukový podnět a zvýšit tím tak svou ostražitost.

Funkce dokáže rozpoznat zvuky z okolí

Funkci si každý uživatel může přizpůsobit svým potřebám a možnostem. Může si některá upozornění vypnout, pokud například nechce upozorňovat na pípnutí rozehřáté trouby nebo nepotřebuje upozornění na svůj domovní zvonek. Lze si tak v aplikaci nastavit, na co jej má telefon upozornit a na co ne.

Funkce ještě nabízí tzv. „osobní audiogram“. Nejde však v žádném případě o odbornou léčebnou metodu. V osobním audiogramu lze určité frekvence zesílit nebo ztlumit. Negativní podmínkou nastavení je, že toto nastavení lze provést pouze se sluchátky značky Apple.

Jak aktivovat funkci?

Pokud máte v iPhonu nainstalovanou verzi systému iOS a iPadOS 14, musíte tuto funkci manuálně nastavit a aktivovat. Je totiž možné, že v základním nastavení jsou funkce deaktivované. Jak na to?

V Nastavení kliknout na Zpřístupnění
Ve zpřístupnění kliknout na “Rozpoznávání zvuku”
Rozpoznávání zvuků aktivovat
Zvuky aktivovat
Zvuky — aktivovat libovolné zvuky

 

Zdroj, foto: Techcrunch.com, Jablickar.cz, Smartmania.cz, Povinne-ruceni.com
Editor: Lucie Ulrichová

 

Back to top button
Close