Závislost na mobilních telefonech
Pokud si myslíte, že závislost na technologiích neexistuje, tak se mýlite. Dokonce má tento jev i svůj odborný název – nomofobie. Na téma nomofobie vznikají i různé studie, kdy se zjišťuje, proč lidi trpí závislostí, jak často a jakým způsobem tráví svůj volný čas nad telefonem, počítačem či tabletem.

Sociální svět a virtuální realita
Každý rodič někdy řešil, kdy je vhodné začít seznamovat dítě s takovými technologiemi a jaká je “zdravá” doba trávení nad takovou věcí. Znáte varovné signály, kdy začínáte být, ať už vy sami nebo jako rodiče dítěte, na mobilním telefonu, počítači či tabletu závislí? Přemýšleli jste nad tím někdy? Žáci 9.B školy pro sluchově postižené Ječná 27 v Praze ano!

Odevzdávají své mobilní telefony
Žáci přemýšleli nad tím, že o přestávkách a ve volném čase tráví se svými mobilními telefony více času, než by si přáli. Chtějí sdílet svůj čas s kamarády a spolužáky, proto se rozhodli k razantnímu kroku: Každé ráno společně odevzdají své mobily do uzamykatelného kufříku. K mobilům tedy nemají po celou dobu vyučování přístup. Mobily dostanou zpět až po skončení vyučování. O tomto kroku informovala škola Ječná 27 na svém facebookovém profilu a reakce na toto rozhodnutí žáků jsou velmi kladné. Objevují se názory, že by se touto třídou mohly inspirovat i další třídy.



Digitální rovnováha
Existuje tzv. digitální rovnováha, která vám dá zpětnou vazbu toho, co na svém mobilním telefonu děláte. Zjistíte nejen celkový čas věnovaný telefonu, ale také získáte zpětnou vazbu toho, čemu se přesně věnujete. Zda se jedná o brouzdání po internetu, nahlížení do sociálních sítí, hraní her a pod. Jistě by výsledek této aplikace překvapil vás samotné.

Zdroj, foto: Rodinavcentru.cz, Vysokeskoly.cz, Facebook.com, Smartmania.cz
Editor: Lucie Ulrichová
