PŘÍBĚHY

Neslyšící písničkář Martin Miki Zábranský

Folkový muzikant hraje na kytaru a rozveseluje svým uměním děti v mateřských školách. Tvoří kulturní zábavu jako další muzikanti v hudebním rybníčku. Dalo by se říct, že je jeden z mnoha. Přesto není. Martin Zábranský má 2 handicapy – je neslyšící a funguje mu pouze 8 prstů na rukou. 

Martin Miki Zábranský

Martin Miki Zábranský

Pochází ze severu Moravy, z Nového Jičína. Tajemství hudby objevil díky své rodině a vandrování. V útlém mládí hodně jezdil do přírody. Způsob trávení volného času ho velmi ovlivnil, a tak se začal věnovat hudebnímu stylu, kterému je věrný dodnes – folkové a country muzice. Již jako mladý tvořil autorské písně. Měl dlouholetou pauzu kvůli rodinným závazkům a také kvůli své ztrátě sluchu. Vlivem pokročilých technologií, které umožňují lepší přístupnost neslyšícím lidem, se k hudbě a k autorské tvorbě vrátil. Původní profesí je strojař, této profesi se věnoval víc jak 20 let. 

Hudbu objevil díky vandrování
Hudbě se věnuje od mládí

Sluchové postižení

Bylo mu 17 let, když mu lékaři diagnostikovali nemoc zvanou otoskleróza. Jedná se o degenerativní onemocnění vnitřního ucha. Řešilo se to operačně, operace bohužel nebyla úspěšná a na pravé ucho zcela ohluchl. Později ve svých 35 letech vlivem jiné dědičné nemoci přestal slyšet na levé ucho, slyší pouze na 17%. Sluchovou ztrátu kompenzuje sluchadly. Uvědomuje si, že mu chybí tzv. prostorový sluch, má proto problém s vystupováním na pódiu, kde se zvuky rozléhají a ztrácejí. Potřebuje dobrou komunikaci a spolupráci se zvukaři. 

Pro muzikanty je důležitý prostorový sluch

8 prstů na rukou

O dva prsty přišel svou nepozorností při práci s cirkulárkou. Ve svém volném čase se Zábranský nejraději věnuje kutilství, což se stalo jednoho dne osudným jeho prstům. 

Cirkulárka

O hudbě

Ovládá kytaru, harmoniku, kachon a tamburínu. Dokáže na všechny tyto nástroje zahrát také současně! Má odehráno víc jak 500 koncertů, a tak bývá málokdy před vystoupením nervózní. Hraje v hudebních klubech, na festivalech, v kavárnách a i na ulici. Hlavní doménou je však ježdění po mateřských školách, zpívá totiž pro děti. Motivuje je k pozitivnímu vnímání hudby. Na koncertech zní především jeho vlastní písně. Při tvorbě nových songů se inspiruje momentální náladou a podle něj jsou jeho písně dílem náhody. Podařilo se mu splnit si muzikantský sen – vydat autorské album. 

4 hudební nástroje, na které dokáže hrát Zábranský současně

Poselství na závěr

Pokud vás něco baví, nepřipouštíte si překážky. Martin Zábranský i se svými zbytky sluchu hraje jako by byl slyšící. Každé hudební představení je pro něj zázrakem. “Každý den může být poslední, kdy ještě něco slyším, tak si ho užiju!” Kéž by všichni oplývali stejným optimismem jako on. 

Zábranský zpívá, přestože neslyší 100% na obě uši

Zdroje, foto: Bruntalsky.denik.cz, Kennygreen.webnode.cz, Msknj.cz, Pixabay.com

Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close